Haftalık beslenme ve ilaç düzeni hakkında...

Kuşbaz

Meraklı Üye
Merhaba dostlar, çift kuşuma uyguladığım beslenme ve ilaç düzenini yazmak istedim. Eksileri ya da artıları belirtirseniz memnun olurum. Yeni başlayan arkadaşlara da yardımı olacaktır diye düşündüm.

Standart yem olarak gardenmix'in platin yemini kullanıyorum. İçerisinde şu renkli ekmeklerden yok ve oldukça besleyici bir karışımı var.

Kafesimde küçük bir parça himalaya tuzu var. Kalamar kemiği ve kalsiyum bar var.

Haftada 2 ya da 3 gün bit önleyici kimyasal içermeyen spreyi hem kuşlara hem de kafesin kritik noktalarına uyguluyorum.

Taban malzemesi olarak mısır granülü ve zeolit karışımı kullanıyorum ek olarak kuru okaliptus yaprağını eksik etmiyorum. 2-3 güne bir tabana Peçete serip dışkı takibi de yapıyorum.

Pazartesi: Multivitamin (röhnfried), keten tohumu, yulaf tohumu ve aspur. Her birinden ortalama 2 dolu çay kaşığı miktarında...

Salı: ilaç yok, aspur tohumu, dal darı, gardenmix'in sağlık tohumu karışımı.

Çarşamba: probiyotik, kenevir ve keten tohumu karışımı.

Perşembe: Bakteri önleyici(röhnfried), taze meyve(genellikle yeşil elma), yumurta maması.

Cuma: ilaç yok, aspur.

Cumartesi: B12, kabak ve ay çekirdegi kırığı (2 çay kaşığı kadar) ve aspur.

Pazar: ilaç yok, aspur tohumu ve az miktarda yulaf tohumu.

Bu düzeni bozmadan uyguluyorum. Kuşların genel sağlık durumu iyi. Renkleri güzel. Hava durumuna göre banyoluk takıyorum. Güneşli havaları tercih ediyorum. Bu düzeni olusturdugum zamandan beri seyahatlerde kuslarimda hiç stres yaşamadım. Karnı tok sırtı pek olunca insanın da stresi olmuyor :) eksi ve artıları söylerseniz memnun olurum dostlar. Sağlıklı ve kuşlu günler dilerim.

Geri