Hafif kokulu dışkı

İbrahim BYRAM

Paylaşımcı Üye
S.a. çözemediğim bir hastalık. Avidiyare kullandım ve probiyotik uyguladım geçmeyen. Sulu ama isal gibi cıvık olamayan hafif kokulu dışkı. Ürat görüldüğü gibi genelde dağınık. İdrar fazla. 1-1.5 aydır aynı. Bu hastalık yüzünden dişi çiftleşmeye meyilli değil.
@Ayhan OTÇUOĞLU
38035
38036

Benim kuşlarımda bazen ishal gibi dışkılıyorlar.Ben hava değişine bağlıyorum.Bahardan yaza geçiş ani sıcaklı artışı ve düşüşü.

Benim kuşlarımda bazen ishal gibi dışkılıyorlar.Ben hava değişine bağlıyorum.Bahardan yaza geçiş ani sıcaklı artışı ve düşüşü.
Bu gibi durumlarda ve yedigine bağlı isallerde diazme 256 veya daha zor durumda isal tozu(probiyotik) kullanıyorum geçiyor. Bu isalden farklı böbrek veya karaciğer sıkıntısından şüpheleniyorum. Sıvı oranı yüksek, dışkı yuvarlak değil uzun ve ürat toplu değil dağınık. Üzerine birde koku olunca iş değişiyor.
38045

Örneğin bunun gibi aşırı isalde yüksek dozajda probiyotik vererek 1-2 günde geçirmek mümkün. Diğer kuşlarda bu mümkün değil.

Böbrek veya karaciğer sıkıntısında da olabilir.Kuştan anlayan bir veterineri telefonla arayıp bilgi ala bilirsiniz.

Bence kısa süreli ishaller faydalı.Zaten ishal vücudun savunma mekanızması.Eğer ishal mikrobiyalse, mikrop ve bakterilerin vücuttan bir an önce atılması gerekir buda sulu dışkıyla olur.

Böbrek veya karaciğer sıkıntısında da olabilir.Kuştan anlayan bir veterineri telefonla arayıp bilgi ala bilirsiniz.

Bence kısa süreli ishaller faydalı.Zaten ishal vücudun savunma mekanızması.Eğer ishal mikrobiyalse, mikrop ve bakterilerin vücuttan bir an önce atılması gerekir buda sulu dışkıyla olur.
Buraların veterinerleri afedersiniz ama benim kadarda anlamıyor ne yazık ki. Ayhan hocamı bekliyorum bakalım görürse bilgi verir diye tahmin ediyorum.

Enrocure kullanın. Zor geçecektir. 5 gün enrocure 6-8 damla suluğa. Tüm kuşları ilaçlayın. 3 gün multivitamin 3 gün probiyotik. 11 günün sonunda geçmezse aynı kürü tekrar yapın.

Tamam Ayhan hocam. Veteriner mi yoksa eczaneden mi temin edeceğiz. Birde anladığım kadarıyla ayrı kafeslerde ki kuslarida ilaclamam gerekiyor dogrumudur?

Tamam Ayhan hocam. Veteriner mi yoksa eczaneden mi temin edeceğiz. Birde anladığım kadarıyla ayrı kafeslerde ki kuslarida ilaclamam gerekiyor dogrumudur?

Ayhan hocam 1 çift yavrulu muhabbet kuşumuz da var. Yavrulara zararlı etkisi olma ihtimali var mi? Yoksa onlara da uygulama yapayım mi.?
Evet yavrulara zararı olacak ama çok çabuk yayılıyor. Suluk, yemlik, mama kabı, hava hepsinden bulaşacaktır. 1 uygulama ile de geçmeye bilir. Siz erken evrede yakalamışsınız. Dozajı az yapınca da ilaç etkili olamıyor.

Evet yavrulara zararı olacak ama çok çabuk yayılıyor. Suluk, yemlik, mama kabı, hava hepsinden bulaşacaktır. 1 uygulama ile de geçmeye bilir. Siz erken evrede yakalamışsınız. Dozajı az yapınca da ilaç etkili olamıyor.
Sağolun hocam 1-2 gün içinde uygulamaya geçeyim. Çaresi yok yeme düşmelerine beklememek en doğrusu.

Geri