hırçınım çok hasta

nurcan70

Yeni Üye
Kuşum sıradan yeşilsarı muhabbet erkek ve 2 yaşında, kafesinin altını iki güne bir temizliyorum. bazen 2 haftada bri bazen de ayda bir virkon-s kullanarak dezenfekte ediyorum yemlik suluk daima kaynatırım.
yem olarak versele laga kullanıryorum haftada 2-3 dal darı, kum olarak yine versele laga grit, mineral bloku var, suyu hazır damacana haftada 3-4 gün brobiacti-bird marka sıvı probiyotik kullanıyorum. geçen yıl kursak mantarı başlangıcı vardı izmirde tedavi gördü bu yıl 2022 başlarında yine aynı pislik hastalık tekrarladı uzaktan da olsa vet yardımıyla tedavi oldu iyiydi. bir ay kadar önce ayaklaını kaldırıp indiriyordu tünekte bir iki sefer dışında yapmadı .
bu pazar akşama kadar evde yoktuk. ikindin 17 deeve gelince manzara korkunçtu tüm afesin ve gezdiği uçtuğu yerlerde kırmızımsı siyah dışkı vardı bazısı şekli düzgün bazısı ishal şeklinde temizledim dezenfekte ettim moralsizdi çok dışkılamıştı. Uyukluyordu bir yere çarpmıştır diye kontrol ettim herhnagi bir kanama yoktu. İlerleyen saatlerde yediği umun içindeki kömürden olduğunu anladım biraz yiyince dışkı rengi normale döndü.
gece fark ettim ki sürekli gagasının etrafı kaşınıyordu ve kanatları tik varmış gibi atıyordu. internetten baya baktım karaciğer yağlanması diye düşündüğümden sade yem dal darı ve yulaf koydum arada bir semizotu ya da tatlı biber veriyorum. Kusacak gibi yapıyor bir şey çıktığı yok dışkı yapıyor su ve beyazlık var
Normalde de kilolu değil ama iyice zayıfladı. ne yapmam lazım
bu üçüncü kuş üçüncüyü de hastalıktan kaybetmek istemiyorum üçünü de aynı kişiden aldım. üretim yerinden kaynaklı kursak mantarı dediler.
ne yaptıysam yaşatamıyorum. millet ekmekle besliyor obez oluyor hayvan 10 yaşını görüyor benimkiler üçe çıkamıyor.
yazın sıcağınca cereyan olmayacak diye tek pencere bunaldık karamandayım önerebileceğiniz biri varsa gidip göstereyim

Geri