Geviş getirir gibi davranıyor

Geceninrüyası

Meraklı Üye
Mubişim yemliğin üstünde eşini beslemek için yerken her ağzına yem aldığında ağzını oynata oynata, kafasını yukarıya kaldırıp silkeliyor yüzüne sinek konmuş gibi. Hani hasta gibi değil de bu hareketin sebebini merak ediyorum. Kabuk mu yiyor ondan mı böyle yapıyor? Bir de cidden böyle yukarıyı izleye izleye yapıyor, muhtemelen eşi için fazladan yediği için yapıyor olabilir diye geçiyor aklımdan..

Benim 1 erkek muhabbet kuşum yem yedikten sonra ağzını açıp kapatıyor diyemem lakin gagasını oynatıyor diyebilirim şimdi ağzını açıp kapatması farklı bir olay gagasını oynatması farkli bir olay çünkü benim dediğim sanki gagasına bir şey takılmış da onu çıkartmaya çalışıyormuş gibi davranıyor desem daha doğru olur gibime geliyor eğer dediğim gibiyse endişelenicek bir şey yok diye düşünüyorum herhangi bir zararını görmedim.

Benim 1 erkek muhabbet kuşum yem yedikten sonra ağzını açıp kapatıyor diyemem lakin gagasını oynatıyor diyebilirim şimdi ağzını açıp kapatması farklı bir olay gagasını oynatması farkli bir olay çünkü benim dediğim sanki gagasına bir şey takılmış da onu çıkartmaya çalışıyormuş gibi davranıyor desem daha doğru olur gibime geliyor eğer dediğim gibiyse endişelenicek bir şey yok diye düşünüyorum herhangi bir zararını görmedim.
Sanırım aynı şekilde tanımlayabilirim, ağzında uzun uzun bir şey çiğniyormuş gibi görünüyor ama sağlık sorunu yok. Aksine fazlasıyla sağlıklı. Kuşların hareketleri ile ne anlatmak istediğiyle fazla ilgiliyim :) teşekkür ederim cevaplar için.

kendi gözlemime göre genelde psikolojik oluyor. çok keyfi yerinde olunca şımarıklıktan yapıyolar. tarkanın şımarık şarkısı gibi bir şarkı açarsanız daha hızlı yapmaya başladığını görürsünüz :D yaz geldi diye seviniyo yavrucak

Son düzenleme:
Benimkiler özellikle dişi , genelde ben onları parmağıma almaya çalışırken , bir o yana bir bu yana uçtuktan sonra yorulup parmağıma alınca yapıyor bu haraketi :)

Bazı kuşlar bu hareketi yaparlar.Kırdıkları yemleri tekrar çiğner gibi ağızlarına kırıyorlar.Bunu ağızlarında bekletip mi yapıyor yoksa kursaklarından geri çıkartıp mı yapıyorlar onu bilmiyorum işte.

Geri