gagada başlayan mantar

nihal_goksu

Meraklı Üye
kuşları öpünce ağzımızdan mikrop bulaşıyor mu onlara?bunu soruyorum çünkü kuşlarımda mantar oluşuyordu gagada.annemin evinde kaldıklarında annemin evinin bol rutubetli olmasından diyordum. kuşları kuru havalı evime getirdim. çiftlerime yavruluk taktık. kuşlarımı seviyorum. gözlerinden kafalarından öperim bazen.dişileri ısırıyor diye çok ellemem de aslında erkekler sakin olduğu için onları daha çok severim.yalnız yavruluk taktıktan ve talaş koyduktan belli süre sonra özellikle mavi dişi kuşun gagazında sürtme yontma tarzı çizikler ve mantar vardı ayaklarda da biraz vardı.avipom sürdüm.erkek de de başlar gibiydi ama dişide daha fazlaydı. baktım yeşil dişi de de var biraz yavrulukları çıkardım. yeşil dişiyi ellemedim.yavruluğu çıkarınca yeşil dişideki hafif mantar artmadı.erkeğinde sıkıntı yok onun.mavi çiftin erkeğinde de sorun yok gibi.mavi çiftin erkeğin gagasına da sürdüm avipom.ikisinde de şuan yavruluk yok ne eksik oluyor olabilir. yemimi kapalı poşette saklıyorum.bulduğum kelebekleri öldürüyorum. ayrıyetten sakladığım bir yem torbası yok geçen birinin suluğunda ölmüş kelebek gördüm hemen attım çok sinir oldum. bu mantarı tamamen geçirmek için ne yapmalıyım kuşlarıma kanarya yemi aspur veriyorum sadece.gaga taşları kalamar kemikleri var.üstlerini örtüyorum kuytu olması için.

ayrıc avipom sürdüğüm halde yine tekrar ediyor sanki dişilerde özellikle sebebini bilen var mı?tekrar etme sebebini bilen yok mu?

@nihal_goksu hanım benim mantar için tavsiyem Vazelindir. Yalnız bu mantar bulaşıcıdır, temas ettiği yerlerde tedaviden sonra tekrar sürter se aynı mantarı tekrar kapar... o yüzden öncelikle tüm ekipmanları ve kafesi sirkeli sıcak su ile dezenfekte edip kurutmak lazım. Geceleri uyuma saatine yakın mantarlı bölgelere vazelin sürün. mantar tamamen geçene kadar kesinlikle yuvalık takmayın eyer mantar varken o yuvalıklar kullanıldı ise çok büyük risk içerir. Kuluçka geçirse dahi yuvalıkta temas ettiği yerlerden yavrulara direk geçme riski çok yüksektir... o yüzden en önemlisi dezenfekte... düzenli geceleri vazelin sürerek 3-4 günde kurtulursunuz mantardan. Geçmiş olsun

Fotoğraf paylaşsanız daha sağlıklı olur bence.

@nihal_goksu hanım benim mantar için tavsiyem Vazelindir. Yalnız bu mantar bulaşıcıdır, temas ettiği yerlerde tedaviden sonra tekrar sürter se aynı mantarı tekrar kapar... o yüzden öncelikle tüm ekipmanları ve kafesi sirkeli sıcak su ile dezenfekte edip kurutmak lazım. Geceleri uyuma saatine yakın mantarlı bölgelere vazelin sürün. mantar tamamen geçene kadar kesinlikle yuvalık takmayın eyer mantar varken o yuvalıklar kullanıldı ise çok büyük risk içerir. Kuluçka geçirse dahi yuvalıkta temas ettiği yerlerden yavrulara direk geçme riski çok yüksektir... o yüzden en önemlisi dezenfekte... düzenli geceleri vazelin sürerek 3-4 günde kurtulursunuz mantardan. Geçmiş olsun
vazelinle de hep tekrar edecek gibi geliyor mantar kreminde de var yuvalığı da dezenfekte etsem iyi olacak.neden oluyor bir fikriniz var mı?sebebi bulsam önlem alacağım.

vazelinle de hep tekrar edecek gibi geliyor mantar kreminde de var yuvalığı da dezenfekte etsem iyi olacak.neden oluyor bir fikriniz var mı?sebebi bulsam önlem alacağım.
dediğim gibi nihal hanım önceden temas ettiği her yerden tekrar bulaşabilir. Bunlar; Tünek, kafes telleri, yemlik, suluk, yuvalık vs.. vs..vazelin denemediseniz dedim gibi dezenfekteyi sağlayın ve uygulayın faydasını görürsünüz

Geri