Gaga Kanaması

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Viing
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Viing

Yeni Üye
Selamlar. 3 yaşında ki kuşuma 2 yaşında eş aldım. Kuşum bana çok alışkındır, gün boyu kafesi açık olur ve sadece uyuyacağı zaman kafese girer. Evde elimde ve omzumda gezer, bana eşlik eder.

Yeni kuşu aldığımda kafesten hiç çıkmıyordu. Bugün çıkası geldi. Kuş doğduğundan beri 2 senedir sadece kafeste durmuş ve neredeyse hiç insan yüzü görmemiş (depo gibi bir yerden aldım). Dolayısıyla dış dünyadan ve benden çok korkuyor.

Sadede geliyorum; dışarı çıkınca doğru düzgün uçamadı, 5-6 defa duvarlara ve camlara kafa attı. Bunun sonucunda gagasının tam üstünde çok ufak bir siyahlık oluştu (nokta kadar). Bana sanki kanamış ve kabuk bağlamış gibi geldi ancak emin de değilim. Endişelenmem gereken bir durum var mı merak ediyorum.

Fotoğrafları bıraktım. Bahsettiğim yer kırmızı ile yuvarlak içine aldığım yer. Eğer gerçekten kanama varsa ne yapmamı önerirsiniz? (Fotoğraflarda siyahlık fazla belli olmamış. Zaten kuş benden korktuğu için de iyi çekemedim. Lakin çıplak gözle bakınca bariz belli oluyor.)

bird1.jpeg

Ekli dosyalar

• bird2.jpeg
    bird2.jpeg
    645.6 KB · Görüntüleme: 14
  • bird3.jpeg
    bird3.jpeg
    683.5 KB · Görüntüleme: 12
  • bird4.jpeg
    bird4.jpeg
    868 KB · Görüntüleme: 11
Fotoğraflardan net anlaşılmıyor fakat yara varsa terramycn kremini sürebilirsiniz. Geçmiş olsun. Kuşun uzun süre depo tarzı yerde kalmasına üzüldüm ancak şu an doğasına uygun şelilde hareket imkanını yakaladığına sevindim. :)

Fotoğraflardan net anlaşılmıyor fakat yara varsa terramycn kremini sürebilirsiniz. Geçmiş olsun. Kuşun uzun süre depo tarzı yerde kalmasına üzüldüm ancak şu an doğasına uygun şelilde hareket imkanını yakaladığına sevindim. :)
İki yaşına gelmiş kuş, ele alıştıracağımı sanmıyorum. Ama en azından benden korkmaması ve her gün uçması için fırsat tanıyacağım. Hayvan bayağıdır uçmadığı için de zorlanıyor, zorlana zorlana tekrar öğrenecek. Yapacak bir şey yok artık.

Dediğiniz kremi alacağım. Ne kadar sürmem uygun olur, her gün, haftada bir vb şekilde?

Geçmiş olsun davranışlarında tuhaflık yoksa terramycın sürün. Alışması için sabır tek ilaç. Korkmaması adına şimdilik sadece yem ve suyunu verin zamanla korkusu geçecektir. Ortama alışması için zaman tanımak gerekir.

Geri