Gaga kırılması

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan dgknhnc
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

dgknhnc

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,
4-5 aylık muhabbet kuşu besliyorum. Evde sürekli kafesi açık,serbest şekilde yaşıyor. Bu sabah penceremizin üzerine konmuş. Annem de fark etmeyerek pencereyi kapatınca yavrumuz sıkışmış. Gagasında biraz kırılma mevcut. Kendisi çok hareketli,sesli ve neşeli bir kuştu fakat olaydan sonra saatlerdir uyuyor. Uyandığında tüyleri sürekli kabarık. Oda sıcaklığım gayet normal durumda.Yemliğinden kafasını sokup yemeden çıkartıyor. Kabuksuz yem aldım onu yadırgamış olabilir mi onu da bilmiyorum.Videoya aldım sizin de görmeniz için,durdurarak izlerseniz gaganın ucundaki hasar gözüküyor konuya ekleyeceğim. Veterinere ve yem aldığım pet shopa gösterdim. Veteriner ağzını temizledi ve kullanmam için vitamin verdi. İçimin rahat olmasını söylediler ama kuşa bu kadar bağlı olmamdan dolayı gözümü ayıramıyorum. Canının yandığını hissetmeyi anlatacak, tarif edebileceğim bir cümle yok. Videoyu izleyip bana neyle karşı karşıya olduğumu anlatabilirseniz çok memnun kalacağim. Teşekkür ediyorum.

https://streamable.com/383fs

Bu arada konuyu yanlış yere de açmış olabilirim lütfen maruz görün.

Son düzenleme:
Kuşlar çok narin yaratıklar. Dikkat etmek gerek evde. En ufak bir temas üzücü sonuçlara neden olabiliyor.
Video açılmadı. Ancak kabarık durması canı yandığı ve korktuğu içindir. Gaga kötü durumda değilse uzadığında kırık bölüm kaybolur.

Çook geçmiş olsun gerçekten çok üzüldüm ayrıca hissettiğiniz duyguları anlayabiliyorum üzüldüğünüzü kuşunuza yansıtmayın onlar duygularımızı fark ediyorlar ve etkileniyorlar mesela benim kuşum evde ne zaman bir tartışma olsa yüksek sesle çığlık atar gibi bağırıp kafeste ordan oraya gider. Bu arada video açılmıyor. Büyük ihtimal şok geçirdiği için ve bunu söylemek ne kadar beni de etkilesede canının acıdığı için durgunlaşmıştır üzüntüsünü gidermek için oyun oynayın ilgilenin keyiflensin video yu kontrol etseniz iyi olur ya da fotoğrafını çekip yollayın
Sağlıklı günler dilerim...

Video için çok pardon. Farklı platformdan ve cihazdan denedim,şu an sorun yok sanırım. Su içiyor bunu gözlemledim. Kafesinin sağında ve solunda yemlikleri var. Her seferinde önce bir tanesine gidiyor kafasını sokup çıkartıyor sonra diğerine gidip aynısını orada da yapıyor. Yemeden her zaman uyuduğu yere geçip kafasını tüylerine sokup sanırım uyuyor. Bu olaylar 10-15 dakikada bir tekrarlanıyor. Yiyip yemediğini tam olarak gözlemleyemiyorum. İlginiz için çok teşekkür ederim. Video ; https://streamable.com/383fs

Daha yakından çekmeye çalıştım. Gördüğüm kadarıyla alt gaga korunmuş. Tüylerinden dolayı daha net çekemedim alt gagasını. Yem yememesi ve sürekli uyuması beni çok tedirgin ediyor. Dediğim gibi sürekli yemliğine gidiyor 3 4 saniye sonra kafasını çıkartıp yerine geçiyor. Bu geçirdiği şoktan dolayı mı ? Eğer şok sebebiyle ise bunu atlaması için neler yapmam gerekiyor ?

Ekli dosyalar

• IMG_20190413_025931.jpg
    IMG_20190413_025931.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 38
  • IMG_20190413_025942.jpg
    IMG_20190413_025942.jpg
    3.8 MB · Görüntüleme: 37
  • IMG_20190413_025946.jpg
    IMG_20190413_025946.jpg
    4.2 MB · Görüntüleme: 41
  • IMG_20190413_025952.jpg
    IMG_20190413_025952.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 38
  • IMG_20190413_030005.jpg
    IMG_20190413_030005.jpg
    3.9 MB · Görüntüleme: 37
merhaba arkadaşım çok geçmiş olsun öncelikle. Bizim kızımızın burundan sonra kırılmıştı çok üzücü bir durum. Terameycen vazelin sürebilirsin. Yemesini kontrol et gerekirse elle besleme yap düzelir tekrardan sağlıklı bir şekilde uzar.
Sağlıcakla.

Daha yakından çekmeye çalıştım. Gördüğüm kadarıyla alt gaga korunmuş. Tüylerinden dolayı daha net çekemedim alt gagasını. Yem yememesi ve sürekli uyuması beni çok tedirgin ediyor. Dediğim gibi sürekli yemliğine gidiyor 3 4 saniye sonra kafasını çıkartıp yerine geçiyor. Bu geçirdiği şoktan dolayı mı ? Eğer şok sebebiyle ise bunu atlaması için neler yapmam gerekiyor ?

Yemi kavrayabiliyor mu? Öncelikle ona dikkat edin şoku atlatması için onunla ilgilenmelisiniz. Artık nelerden hoşlanıyorsa onu yapmalısınız.

Mama yap bakalım ondan yesin.
Tuzsuz etimek ezilip un haline getirilir. (1-2 kuş için 2 tane)
Yumurta haşlanıp soğuduktan sonra kabuğu ile birlikte rendelenir. (1-2 kuş için yarım yumurta)
Havuç rendelenir. (1-2 kuş için serçe parmağı kadar)

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Gün boyu dediklerinizi yapacağım.

Geçmiş olsun. Allah şifa versin inşallah. Levent hocama katılıyorum. Yem yiyemez ise mama yapın. Kabuksuz darida bulabirsen duzelene kadar kullanabilirsin. Gaga kırığından dolayı yem tuhaf gelebilir. Kırma imkanı varken kırmadan geri atabilir. İlginizi arttırın mümkün olduğunca. Geçmiş olsun tekrardan.

İbrahim bey dediğiniz gibi sanıyorum mamaya alıştıramadım. 1 yemliğinde kabuksuz yem var ona hiç yanaşmıyor. Her zaman alışık olduğu yemi merdane gibi şeylerle biraz ezdim öyle sundum sıpaya. Yemliğin başında bayağı bir vakit geçiriyor.3-4 dakikayı buluyor kaldığı süre. Uçmasında ve elimize gelmesinde problem yok. Canı sıkılınca geziyor odaları galiba. Ama ses hiç yok abilerim. Çıtı çıkmıyor yavrumuzun. Oyundan bahsetmişsiniz ama biz aldığımızdan beri hiç oynamadık. Sürekli elimizde ve omzumuzda kendi halinde eğleniyordu. Bazen ben bilgisayar başındayken mouse tuttuğum elimde eğleniyordu onu da yapmıyor. Ben mi çok hassaslaştım kendi haline bırakamıyorum bilmiyorum. Belki de fazla üsteliyorumdur.. Size danışmak bana çok iyi geldi. Biraz canlandı yavrum kafes dışarısında daha çok vakit geçiriyor. Keşke daha önce tanışsaydım sizinle,daha bilinçli olabilirdim.

İbrahim bey dediğiniz gibi sanıyorum mamaya alıştıramadım. 1 yemliğinde kabuksuz yem var ona hiç yanaşmıyor. Her zaman alışık olduğu yemi merdane gibi şeylerle biraz ezdim öyle sundum sıpaya. Yemliğin başında bayağı bir vakit geçiriyor.3-4 dakikayı buluyor kaldığı süre. Uçmasında ve elimize gelmesinde problem yok. Canı sıkılınca geziyor odaları galiba. Ama ses hiç yok abilerim. Çıtı çıkmıyor yavrumuzun. Oyundan bahsetmişsiniz ama biz aldığımızdan beri hiç oynamadık. Sürekli elimizde ve omzumuzda kendi halinde eğleniyordu. Bazen ben bilgisayar başındayken mouse tuttuğum elimde eğleniyordu onu da yapmıyor. Ben mi çok hassaslaştım kendi haline bırakamıyorum bilmiyorum. Belki de fazla üsteliyorumdur.. Size danışmak bana çok iyi geldi. Biraz canlandı yavrum kafes dışarısında daha çok vakit geçiriyor. Keşke daha önce tanışsaydım sizinle,daha bilinçli olabilirdim.
Hayırlısı Allah'tan nasip bugüneymiş. Vardır bir hayırda bunda. İnşallah en kısa sürede sağlığına kavuşur.

Kuşum yem yemeye başladı. Artık sesini de duyuyoruz. Sanırım şokunu atlatıp eski günlerine dönüyor. Tehlikeyi atlattık diye umuyorum. Hepinize sonsuz teşekkürler abiler. Sıkıntılı zamanlarımda mesajlarınızı okumak içimi rahatlattı. 1-2 güne kalmaz yeni videosunu yükleyeceğim. Tekrardan çok teşekkür ederim hepinize.

Geri