Göz çevresi tüyleri döküldü mantar mı?

_SosluMakarna_

Yeni Üye
Ayrı ayrı konular açmak istemedim. Yaklaşık 5,6 yaşında bir erkek muhabbet kuşum var. Eşi bu bayramda öldü :( eşi öldüğünden bu yana sürekli yeni sorunlar doğuyor. soldaki Gözünün çevresindeki tüyler dökülmeye başladı. neden oldu bilmiyorum. ölen eşinde mantar vardı. acaba ondan bulaşmış olabilir mi? WhatsApp Image 2020-06-26 at 13.43.20 (2).jpegWhatsApp Image 2020-06-26 at 13.43.22 (1).jpeg

Eşi öldüğü zaman hiç konuşmuyordu. Bende gidip yeni kuş aldım. yaklaşık 1 veya 2 hafta sonra kanadına bir şey oldu. ilk başta yeni aldığımız dişi kuş yaptı sandım ama kuşçu duvara çarptığını söyledi. ilk zamanlar uçamıyordu. ama şuan gayet iyi uçuyor. sadece kanadının biri hafif yukarıda duruyor ne yapabilirim ?WhatsApp Image 2020-06-26 at 13.43.28.jpeg

başka bir sorunu daha var. Yemek yedikten sonra ağzını açıp kapıyor 30 saniye kadar. ama sonra geçiyor. neden olduğunu anlamadım eskiden daha sıktı ama şuan daha az yapıyor.

başka bir sorunu daha var. Yemek yedikten sonra ağzını açıp kapıyor 30 saniye kadar. ama sonra geçiyor. neden olduğunu anlamadım eskiden daha sıktı ama şuan daha az yapıyor.
Mantar bulaşıcı bir hastalıktır. Eşinden bulaşmış olması muhtemel. Bana mantar var gibi geldi. Emin olmak için şuraya Recai beyi bir etiketleyeyim o size kullanmanız gereken ilaçları söyleyecektir.
Ağzını açıp kapaması kapaması kuşlar için doğal bir hareket benim anladığım kadarıyla ama siz yine de tarif ettiğiniz olayı görebileceğimiz bir video çekip yutube a yükleyerek burada paylaşın. @Recai

Bence bunalımda baya streste gibi geldi umarım ciddi bi hastalığı yoktur burdaki tecrübeli arkadaşlarda yorum yazarlar ama fırsatınız varsa veterinere götürün. Yavru kuşumda strese girmişti aşırı derecede kanadının biri havadaydı kriz geçiriyordu ultra corn diye bi ilacı ağzına damlattılar açıldı kuş. Belki veterinerde yardımcı olacak ilaç verebilir. Hafif kısık sesle müzik açmak kuşların stresini azaltır diyorlar biraz onu sakin biyerde bırak yanında hafif sesle stres azaltıçı meditasyon müsiklerinden aç bakalım belki bi nebze iyi gelir geçmiş olsun.

Birde kuş tüy dökümünde gibi yeni tüpler çıkıo o da halsizlik yaratabilir. Aspur yulaf verin bu dönemde

Öncelikle kuş tüyde bundan dolayı göz etrafındaki tüyleri dökülmüş olabilr. Ölen eşinden mantar bulaşmış olabilir. Vazelin,trosyd ya da travazol krem sürebilirsin. Kuşun tüyden rahat çıkması için 2 günde bir fısfısla banyo yapın. Her gün az miktar yulaf verin ve de b vitamini takviyesi yapın. Kanadı için net bişey diyemeyecğim.

Mantar bulaşıcı bir hastalıktır. Eşinden bulaşmış olması muhtemel. Bana mantar var gibi geldi. Emin olmak için şuraya Recai beyi bir etiketleyeyim o size kullanmanız gereken ilaçları söyleyecektir.
Ağzını açıp kapaması kapaması kuşlar için doğal bir hareket benim anladığım kadarıyla ama siz yine de tarif ettiğiniz olayı görebileceğimiz bir video çekip yutube a yükleyerek burada paylaşın. @Recai
Bence bunalımda baya streste gibi geldi umarım ciddi bi hastalığı yoktur burdaki tecrübeli arkadaşlarda yorum yazarlar ama fırsatınız varsa veterinere götürün. Yavru kuşumda strese girmişti aşırı derecede kanadının biri havadaydı kriz geçiriyordu ultra corn diye bi ilacı ağzına damlattılar açıldı kuş. Belki veterinerde yardımcı olacak ilaç verebilir. Hafif kısık sesle müzik açmak kuşların stresini azaltır diyorlar biraz onu sakin biyerde bırak yanında hafif sesle stres azaltıçı meditasyon müsiklerinden aç bakalım belki bi nebze iyi gelir geçmiş olsun.
İyi bir veteriner bulmaya çalışıyorum. Çevremde pek fazla kuşlara bakan veteriner yok. Müziği deneyeceğim. Teşekkür ederim

Video yükleyemedim maalesef :( tekrar deneyeceğim. Sürekli göz çevresini kaşıyor. Yorumunuz için teşekkürler :)

Video yükleyemedim maalesef :( tekrar deneyeceğim. Sürekli göz çevresini kaşıyor. Yorumunuz için teşekkürler :)
Rica ederim. Bana mantar gibi görünüyor, kaşıması da düşüncemi güçlendirdi. Recai hocanın dediği gibi kulak pamuğu ile gözünün çevresine trosyd ya da travazol krem sürün bir süre. Başka yerlerine bulaşmadan biz önlemimizi alalım. Bir zararı yok kuşunuza. Gözüne kaçırmayın ama.

Öncelikle kuş tüyde bundan dolayı göz etrafındaki tüyleri dökülmüş olabilr. Ölen eşinden mantar bulaşmış olabilir. Vazelin,trosyd ya da travazol krem sürebilirsin. Kuşun tüyden rahat çıkması için 2 günde bir fısfısla banyo yapın. Her gün az miktar yulaf verin ve de b vitamini takviyesi yapın. Kanadı için net bişey diyemeyecğim.
Eski kuşuma travazol sürüyordum. Baya iyi gelmişti ama tam anlamıyla geçmedi. Eskiden sürekli uyuyordu şuan tünekten aşağı inmiyor. Tüye gireli 2 3 hafta oldu. Kanadı için veterinere götürmem gerekli mi? Şuan gayet iyi uçuyor. Sadece bir kanadı havada. Yorumunuz için teşekkürler :)

Eski kuşuma travazol sürüyordum. Baya iyi gelmişti ama tam anlamıyla geçmedi. Eskiden sürekli uyuyordu şuan tünekten aşağı inmiyor. Tüye gireli 2 3 hafta oldu. Kanadı için veterinere götürmem gerekli mi? Şuan gayet iyi uçuyor. Sadece bir kanadı havada. Yorumunuz için teşekkürler :)
Eski kuşunuzun mantar durumu çok ileri seviyede miydi? Mikostatin diye bir ilaç var suyuna damlatmak için ama biraz ağır. İleri boyutta mantar hastalığında o daha etkili ama bunun gibi bölgesel durumlarda krem daha çok tercih ediyoruz. Azalma olmazsa bakarız yeniden düzenli resmini atmaya devam edin siz. Kanadında bir sorun göremedim ben. İncinmiş olabilir uçmasında sorun yoksa kırık çıkık yoktur, zamanla düzelir. Siz yine de takip edin. Veterinerlik bir durum yok gibi, zaten kanatlılardan anlayan veteriner bulmak aşırı zor.

Uçmasın da sorun yoksa veterinere isterseniz götürmeyebilirsiniz.

Geri