Fazla Tırnak Oluşması

Alican Lakos

Paylaşımcı Üye
Öncelikle sağlıklı, mutlu ve güzel bir yıl geçirmeniz dileğiyle herşey gönlünüzce olur temennisiyle konuya başlamak istiyorum.
14 aylık dişi muhabbet kuşumun sol ayağında parmak altındaki bombeli kısımdan tırnak çıkmaya başladı.İlk defa gördüğüm birşey olduğu için bu durum normal midir hastalık mıdır zararı var mı diye sizlere sormak istedim.Bu konuda bilgisi olan yada fikirleri düşünceleri olan varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.

Şimdi daha iyi oldu, görsel de mevcut.
Zararlı olacağını zannetmiyorum, kullandığınız herhangi bir ürün var mıdır kuşunuza takviye amaçlı? Belki vitamin fazlası gelmiş olabilir doz aşıldıysa, yahut fazla gelen bir takım takviyeler de olabilir. Kalsiyum ve demir fazlası olabilir, yeşil yapraklı sebzeler ve dereotu da kalsiyum içerir.

Genetik bir problem. Hastalıktan falan değil yani. Eğer fazla tırnak tüneğe tele takılmıyorsa sorun olmaz. Takılıyorsa cereahi müdahaleyle alınması gerek.

Normal takviyeler ki bunun başlama aşaması yaklaşık 2 ay önceleri başladı o zamanlar vitamin dahi kullanmamıştım.Arada bir yeşillik olur haşlanmış mısır olur meyve kafeste saatlerce asılı dursa da yemiyor.Vitaminler probiyotik hatta mama bile arada veriyorum.Bugüne kadarda herhangi bir rahatsızlığını görmedim ve şu an yanındaki erkek kuşta da aynı ayakta buna benzer bir tırnak çıkacakmış gibi duruyor.Noluyor çözemedim gerçekten resmen evrim geçiriyorlar:D

Normal takviyeler ki bunun başlama aşaması yaklaşık 2 ay önceleri başladı o zamanlar vitamin dahi kullanmamıştım.Arada bir yeşillik olur haşlanmış mısır olur meyve kafeste saatlerce asılı dursa da yemiyor.Vitaminler probiyotik hatta mama bile arada veriyorum.Bugüne kadarda herhangi bir rahatsızlığını görmedim ve şu an yanındaki erkek kuşta da aynı ayakta buna benzer bir tırnak çıkacakmış gibi duruyor.Noluyor çözemedim gerçekten resmen evrim geçiriyorlar:D
Yok o zaman, Selçuk abinin dediği gibi olabilir bende öyle düşünüyorum şimdi. Ama şunu merak ettim, acaba bu çift kardeşlerden mi yapılmış. İyi denk gelmiş ikisinde de aynı genetik sıkıntı.

Yok o zaman, Selçuk abinin dediği gibi olabilir bende öyle düşünüyorum şimdi. Ama şunu merak ettim, acaba bu çift kardeşlerden mi yapılmış. İyi denk gelmiş ikisinde de aynı genetik sıkıntı.
Yok çok farklı kardeşler bunlar hani aynı kafeste sadece bu ikisi var erkektede başlama durumları gördüğümden aklıma yedikleri birşeyden hormonsal bozukluk olma ihtimali aklıma geliyor.Başlarda ben bunu enfeksiyon sandım vazelin falan uyguladım baktım ki yok bildiğin tırnak çıkıyor.Erkek ayağında da benzer şeyleri farkedince araştırma yapayım dedim ama türkçe bir kaynak bulamadım fırsatım olursa yabancı kaynaklara da bakacağım.Geçmişe dönük olarak bir olayları gözden geçireceğim bunun başlama zamanları ve öncesi yaptığım bakımlar verdiğim besinler neydi diye sanki birşey hormonsal olarak tetiklemiş gibi.

Yok çok farklı kardeşler bunlar hani aynı kafeste sadece bu ikisi var erkektede başlama durumları gördüğümden aklıma yedikleri birşeyden hormonsal bozukluk olma ihtimali aklıma geliyor.Başlarda ben bunu enfeksiyon sandım vazelin falan uyguladım baktım ki yok bildiğin tırnak çıkıyor.Erkek ayağında da benzer şeyleri farkedince araştırma yapayım dedim ama türkçe bir kaynak bulamadım fırsatım olursa yabancı kaynaklara da bakacağım.Geçmişe dönük olarak bir olayları gözden geçireceğim bunun başlama zamanları ve öncesi yaptığım bakımlar verdiğim besinler neydi diye sanki birşey hormonsal olarak tetiklemiş gibi.
Eğer genetik olmadığına inanıyorsanız verdiğiniz besinlerin değerlerine bakın ve bu değerlerin kuşunuzun alması gerektiği fazla değerlerin üstünde ve sıklıkla olduğunu görürseniz, yine bu değerlerin an etkilerine bakınız ve kendi durumunuzla karşılaştırınız. Zor iş ama zevkli olabilir. Yalnız bilin ki genetik durumlar sonradan da çıkabilir. İnsanlarda guatrın genetik bir hastalık olması gibi.

Ben ısrarla yediği şeyle alakalı olmadığını iddia ediyorum. Başka bir kuş edinip aynı şekilde besleyin. Tırnak veya ikinci gaga çıkmayacaktır emin olun :D

Ben ısrarla yediği şeyle alakalı olmadığını iddia ediyorum. Başka bir kuş edinip aynı şekilde besleyin. Tırnak veya ikinci gaga çıkmayacaktır emin olun :D
Aynen katılıyorum, bende hiç ikinci gaga çıkmadı :D

Hocam diğer kuşta da buna benzer şeyler oluşmaya başlamış başta şeytan tırnağı gibi bir çıkıntı şeklinde çıkıyor sonra tırnağa dönüşüyor.İkisi birden genetik olarak nasıl denk geldi onu anlayamıyorum.Burda kanatlılardan anlayan uzman veterner bulmak samanlıkta iğne bulmak gibi.Bağışıklığı bakımı herşeyi çok iyi yanında iki kuş hastalandı bunda bugüne kadar hiçbir rahatsızlık olmadı.Sanırım genetik olarak evrimin kapılarını açıyor:D Dediğiniz gibi uzarsa kesecem artık ilk defa böyle birşey görünce insan ne yapacağını bilemiyor.

Geri