Evcil kuşlar eş tutamaz iddiası

SadeceHasan

Meraklı Üye
Arkadaşlar,kuşumu çok seviyorum ve onun doğal döngüsünü gerçekleştirmesi en doğal hakkı.Ortalama 1 yaşında diye tahmin ediyorum yeni yeni.Gayet kızışık.Şuan için eş fikri aklımda yok inşallah yaşarsa 3 yaşına doğru almayı planlıyorum.Ama kafamda sorular var.
-Kuşum evcil olduğundan evcil kuşların dişi kuşları beğenmediğini söyleyenler var.
-Anne babanın beslememesi
-Yavruların ölmesi
-Anne babanın kavga etmesi
-Yavruların ayak bakımı temizlememmi lazım yoksa yapmamalımıyım?
-Eşi ölünce kuşun depresyona girmesi(ilk kuşum biraz hastaydı eşi onu istemediği zaman maalesef hayatını kaybetmişti)
-Anne babanın yavrularını dövmesi
Bunun gibi negatif şeyler yüzünden pek eş almak istemiyorum.Bana güzelce anlatırmısınız?

Evcil kuşlar sahibini ya da kafesteki bir oyuncağı eşi sandığı için zor eş tutar. Tutmaz diyen yalan söylüyor tutar ama sabır lazım.

Benim şuan evde baktığım dişi kuşum yavruluktan beri bende. 4,5 ay önce yanına eş aldım. Çabucak eş tuttu, yuva hazırlığına başladı. Diyeceğim şu ki: eş tutar ama biraz zor olabilir.

1- Kuşlar uzun süre evcilleştirildiğinde eş tutmaları zorlaşıyor ama tutamaz diye bir şey yok. Evcil kuşlar dişi kuşları beğenebilir ama diğer kuşlar sizin kuşunuza kıyasla daha vahşi olacağından ötürü zor eş bulursunuz.
2- Anne baba beslemezse yavruyu siz besleyeceksiniz düşününce zor gelebilir ama yapması zor değil alışınca sıkıntı yaratmaz fakat tabii ki anne babanın bakması en iyisi.
3- Yavrular ölebiliyor doğanın kanunu bu güçsüz olan kaybediyor.
4- Kavga eden kuşlar zaten kolay kolay eş tutmaz. Eş tuttuktan sonra kızgınlıktan kavga ediyorlarsa bir süre ayırırsınız.
5- Kokunuzu geçirmeden ve anne babayı rahatsız etmeden folluğu ve kuşların ayaklarını temizleyebilirsiniz. Folluk için çam talaşı veya mısır granül idealdir.
6- Eşi ölünce bir süre depresyona girebilir tabii ki ama zamanla unutacaktır.
7- Eğer sizin kokunuz yavruya sinerse anne ve baba kuşları reddedebiliyor veya kuşlar strese girerse vb. Bu durumda siz beslersiniz kuşları böyle bir durumun yaşanmaması için aldığınız kuşları yavruluktan alıp kendinize alıştırarak kuluçka döneminin size bir sıkıntı çıkarmasını engelleyebilirsiniz sonuçta kuş size alışıksa ve sizi bir tehlike olarak görmüyorsa yavrularını da sizden korumaya çalışmaz sonuçta onun için bir tehlike değilsiniz siz ama kuştan kuşa değişebilir bu durum.
Size önerim çok uzatmadan bir eş alın ki size alışsın bu durumda kuluçka süresince sıkıntı çekmezsiniz hem kuşunuzu da bekletmemiş olursunuz boş yere.

Geri