Etrafa saçarak tek tek salyasız kusma

Zynpdrkn

Yeni Üye
Merhaba, kuşum dün sabah yem yedikten bir süre sonra yemiş olduğu yemleri kusma hareketi ile çıkardı, ama çıkan yemler birbirine yapışık değil tek tek çıkarıyor ve etrafa saçarak çıkarıyor, biraz halsizleşiyor 10 dakika sonra tekrar yem yiyip bir süre sonra tekrar yemleri tek tek etrafa saçarak çıkarıyor, bugün halsizlikte başladı, dışkısıda sıvı şekilsiz koyu yeşil, daha neredeyse 3 aylık erkek, sorun ne olabilir ne yapmalıyım

dışkısı ve kustuğu yemler, dışkısını ilk yaptığında sulu fosforlu yeşil gibi bir rengi oluyor

Enfeksiyon dışkısına benziyor. Normalde idrarın berrak olması lazım. Halsizlik+kusma+yeşil idrar belirtiler. Örneğin kursak mantarında bu belirtiler görülür. Kanatlı (kuş) veterinerine muayene ettirmelisiniz 👍🏻
Hangi şehirde yaşadığınızı belirtirseniz kanatlı veterineri tavsiye edebiliriz, varsa.

Bu arada her hafta 1 kez probiyotik kullanmak gerekir bazı hastalık yapıcı patojenleri baskılar ve sindirim sistemine katkı sağlar.

Kocaelinde ikamet ediyorum, dün suyuna çok az el yapımı elma sirkesi damlatmıştım, şuan çöz az yem yiyor ama kusması durdu gibi, dışkısıda hala şekilli değil ama çok sıvı da değil, ancak halsizliği hala devam ediyor sürekli uyku modunda, araştırmalarımda cipro ilaç tavsiyesi okudum, sizce kullansam zararı olur mu, probiyotik ve vitamin takviyesine hemen başlayacağım doğal evde yapacağım takviye ne olabilir, bu yeterli olmaz derseniz probiyotik ve vitamin önerisinde bulunur musunuz

Kocaelinde ikamet ediyorum, dün suyuna çok az el yapımı elma sirkesi damlatmıştım, şuan çöz az yem yiyor ama kusması durdu gibi, dışkısıda hala şekilli değil ama çok sıvı da değil, ancak halsizliği hala devam ediyor sürekli uyku modunda, araştırmalarımda cipro ilaç tavsiyesi okudum, sizce kullansam zararı olur mu, probiyotik ve vitamin takviyesine hemen başlayacağım doğal evde yapacağım takviye ne olabilir, bu yeterli olmaz derseniz probiyotik ve vitamin önerisinde bulunur musunuz

@htchaticeonem9 @Merve kanatlılara bakan vet var mı Kocaeli için..

Probiyotik olarak Röhnfried Entrobac öneriyoruz. Karadenizpetten alabilirsiniz isterseniz 15-20 gr almanız yeterli olur uzun süre.
Vitamin olarak Röhnfried Gervit-w multivitamin 20-25ml alabilirsiniz. Sedochol ve Bt Amin Forte de almanızı öneririm..

Elma sirkesi vermeyelim bu arada..

Hastalanmasının sebebini de anladım galiba kafes telleri ile çok oynuyordu farkettim ki teller paslanmış benim dikkatsizliğim fark edince çok üzüldüm, bugün hiç kafesine koymadım, gün içinde çok az az yem yedi, akşamda oldukça iştahlı yem yedi ve kusma problemi kalmadı, sadece hafif halsizliği devam ediyor ve dışkısı parlak koyu yeşil ve sıvı, önerdiğiniz takviyelere hemen başlayacağım,

Ek olarak yeni bir kafes almam gerekiyor tahta/ahşap mı önerirsiniz ya da paslanmayacak başka bir seçenek var mı, kafes içinde öneri bekliyorum sitedeki okuyan arkadaşlardan

Merhaba, kursak mantarı ciddi bir hastalık. Bazı üreticiler beşeri ilaclar ile tedavi ediyor. Fakat dozaj çok önemli. Önlem olarak ilaçları her ay belli bir süre kullanıyorlar. Bu biraz riskli tabi ama yılların tecrübesi ile yapan ustalara uymakta sakınca görmüyoruz. Sizin yapacağınız en güzel ve doğru olan ise kanatlilardan anlayan bir veteriner bulup önce hastalığı teşhis etmek, sonra tedavisini uygulamak. Eğer geciktirirseniz ya da limon, elma sirkesi gibi sert besinlerle tedavi etmeye kalkarsanız bir sonuca varamayabilirsiniz. Hekime gidin tedavi edildikten sonra buraya bir daha yazın muhakkak. Kuşun alması gereken takviyeleri yazarız ki forumu kurcalsrsaniz çok güzel makaleler var bununla ilgili. Biz görmeden bilmeden teşhis koymuş olmayalım belki kursak mantarı değil başka bir hastalıktır. Siz gecikmeden bir hekime gidin.

Kafes konusunda ise yine forumda bulabilirsiniz ama en temel özellik olarak kuşun kanatları açık haldeki genişlik mesafesinden biraz daha geniş olacak şekilde seçebilirsiniz. En kucuk boy olarak bu şekilde kafes alın. Kesinlikle boyalı olmasın. Altında ızgarası muhakkak olsun ki ayakları dışkılsra temas etmesin. Ev, kulübe ya da saray şeklinde kafesleri almayın derim. Onlar rahatsız edecektir. Telleri yatay olsun ki rahat tırmanabilsin, keyfince kafeste vakit geçirsin. Eğer pahalı gelmezse hagen marka kafeslere bakabilirsiniz, bence pahalı ama güzel. Ben 60cmlik çift bölme olabilen bir kafes kullanıyorum 2 kuş için. Salma kafes gibi. Uygun fiyata almıştım malzemeleri de zararsız. Tünekler ise ahşap olmalı. Plastik tunekler mantar vb kötü durumlara yol açabiliyor.

Bence bir kanatlı uzmanına gidip muayene ettirin. Mantar hastalığı da olabilir, başka hastalık da. Gecikmiş tedaviler daha da zor olabiliyor

Hastalanmasının sebebini de anladım galiba kafes telleri ile çok oynuyordu farkettim ki teller paslanmış benim dikkatsizliğim fark edince çok üzüldüm, bugün hiç kafesine koymadım, gün içinde çok az az yem yedi, akşamda oldukça iştahlı yem yedi ve kusma problemi kalmadı, sadece hafif halsizliği devam ediyor ve dışkısı parlak koyu yeşil ve sıvı, önerdiğiniz takviyelere hemen başlayacağım,

Ek olarak yeni bir kafes almam gerekiyor tahta/ahşap mı önerirsiniz ya da paslanmayacak başka bir seçenek var mı, kafes içinde öneri bekliyorum sitedeki okuyan arkadaşlardan

Olabilir evet. Bu hafta 3 gün art arda probiyotikli su veriniz.
Kafes olarak çift haneli üretim kafesi öneririm kendi kuşlarımda bu kafesi kullanıyorum hatta ortasında tel var çıkartıp takabiliyorum kafesi bölebiliyorum hane olarak. Geniş ve rahat,2 kuşum var gayet yetiyor. Yalnız galvaniz-çelik almanızı öneririm materyal olarak. Boyasız olsun. Kafes tabanında ızgara olsun dışkılara erişmemesi için.
Ahşap kafes tavsiye etmem, ahşap bakterileri ve kokuyu içine hapseder temizliği kolay olmaz. O yüzden ahşap almayın. Tünekler bambu olursa iyi olur bulamazsanız ahşap alın ve haftada 1-2 kez yıkayın sabunlu su ile ve kurutun.

Olabilir evet. Bu hafta 3 gün art arda probiyotikli su veriniz.
Kafes olarak çift haneli üretim kafesi öneririm kendi kuşlarımda bu kafesi kullanıyorum hatta ortasında tel var çıkartıp takabiliyorum kafesi bölebiliyorum hane olarak. Geniş ve rahat,2 kuşum var gayet yetiyor. Yalnız galvaniz-çelik almanızı öneririm materyal olarak. Boyasız olsun. Kafes tabanında ızgara olsun dışkılara erişmemesi için.
Ahşap kafes tavsiye etmem, ahşap bakterileri ve kokuyu içine hapseder temizliği kolay olmaz. O yüzden ahşap almayın. Tünekler bambu olursa iyi olur bulamazsanız ahşap alın ve haftada 1-2 kez yıkayın sabunlu su ile ve kurutun.
Konuyla alakalı şunu sormak istiyorum ben ahşap tünekleri haftada iki kez virkon s ile süngerleyip yıkayıp kurutup takıyorum bir sorun olur mu?

Konuyla alakalı şunu sormak istiyorum ben ahşap tünekleri haftada iki kez virkon s ile süngerleyip yıkayıp kurutup takıyorum bir sorun olur mu?

Süngerler çok fazla bakteri barındırır,her tünek yıkayışınızda aynı süngeri kullanıyor iseniz kullanmayın. Örneğin ben kafesi yıkarken tüm bir süngerden bir parça keser kullanırım kullandıktan sonra çöpe atarım.
Tünekler çok kirlenmedikçe de sık sık yıkamaya gerek yok. Haftada 1 kez sıvı sabunlu suyla yıkayın, sonra güneşte kurutun.
Virkon S'i ayda 1 veya 2 kez genel temizlikte kullansanız yeterli.
Kafes ve ekipmanlar nemli kalmasın nem mantar ve küfe davetiye çıkartır. Bambu tünek ahşaptan daha iyi hijyen olarak.

Süngerler çok fazla bakteri barındırır,her tünek yıkayışınızda aynı süngeri kullanıyor iseniz kullanmayın. Örneğin ben kafesi yıkarken tüm bir süngerden bir parça keser kullanırım kullandıktan sonra çöpe atarım.
Tünekler çok kirlenmedikçe de sık sık yıkamaya gerek yok. Haftada 1 kez sıvı sabunlu suyla yıkayın, sonra güneşte kurutun.
Virkon S'i ayda 1 veya 2 kez genel temizlikte kullansanız yeterli.
Kafes ve ekipmanlar nemli kalmasın nem mantar ve küfe davetiye çıkartır. Bambu tünek ahşaptan daha iyi hijyen olarak.
Yok farklı sünger kullanıyorum sizin gibi bir süngeri ben de parça parça böldüm. Cevap için teşekkür ederim 🙂🙏

@htchaticeonem9 @Merve kanatlılara bakan vet var mı Kocaeli için..

Probiyotik olarak Röhnfried Entrobac öneriyoruz. Karadenizpetten alabilirsiniz isterseniz 15-20 gr almanız yeterli olur uzun süre.
Vitamin olarak Röhnfried Gervit-w multivitamin 20-25ml alabilirsiniz. Sedochol ve Bt Amin Forte de almanızı öneririm..

Elma sirkesi vermeyelim bu arada..
Yok farklı sünger kullanıyorum sizin gibi bir süngeri ben de parça parça böldüm. Cevap için teşekkür ederim 🙂

Geri