ERKEK KUŞUMUN NESİ VAR ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan zlmknc
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

zlmknc

Yeni Üye
Arkadaşlar Merhaba
2. 5 yaşında erkek bir kuşum var 6 aylıkken aldım.Çok neşeli konuşkan cana yakın bir kuş.Kafesinde 2 yaşından sonra ayna bulundurmaya başladık.Neşesi, davranışları gayet iyiydi hiç bir farklılık olmadı.Ona rahat olsun diye büyük papağan kafesi almıştım kapısı açk duruyor İsteyince giriyor ama genelde aynayla onuyor.Son zamanlarda anlayamadığım davranışlar sergiliyor, aniden ötmemeye başladı.Tepki vermemeye başladı .sadece arada bir boynunu aşağı yukarı sallıyordu.Açıkcası araştırdım dişi almam iyi olabilir dediler.Kuşumu petshopa götürdüm.Orda birkaç kuşu kafesine koydular.Bizimkisi beyaz renk aynada belki beyaz gördüğü için beyaz olması iyi olur dedik ama beyazla anlaşamadı petshopçu başka bir kuş koydu 5 saat falan orda bıraktım sorun görünmüyor dedi.Eve getirdim.İlk gün kuşum baya eski haline döndü aynayı da kaldırdık.Dişi kuşla aynı kafese koyduk. Ama dişi kuşa kur yaparken dişi baya gagasıyla iteledi bizimkini.Sonra hayvan bunalıma mı girdi anlamadım .Yine eski moduna döndü kafasını gömüyor uyuyor.Sadece yemek yiyor.Ertesi gün sabah dişi bizim kuşa baya ilgili davrandı ama bu sefer kuşum hayvanı yanına yaklaştırmıyor tekrar ayrı kafese koydum.Bugün bizimki yine dışarı çıkıp koşmaya başlamış ama yine kafasını gömer mi ben doğru yoldamıyım bilemedim.Kuşumun sizce nesi olabilir?

Bulunduğu ortamla ve yanındaki kuşla çok fazla oynamayın. Ayrıca ayna kadar zararlı bir şey yok kuşlar için. Resmen depresyon ve psikolojik bozulma sebebi. Kuş orda başka bir kuş var zannediyor ve sürekli kendi hareketini o kuşun da yaptığını zannediyor. Yani kendisi kur yapsa o da yapıyor gibi algılıyor. Kendisi hareketsiz kalsa veya uyusa durmadan, aynadaki kuş da aynı modda deyip kendisi de çıkmıyor o moddan. Şimdi siz yeni bir kuş getirdiginizde yanına, hiç beklemediği tepkiler alabiliyor o kuştan. Daha önce aynadaki kuş ona vuramiyordu mesela ama bu vurabiliyor. Bu gibi durumlar da kuşu pasifleştiriyor. Son olarak varsa fotoğrafları daha iyi yardımcı olalım.

Geri