Ek Besin Takviyeleri

M.Tuncay Arslan

Yeni Üye
Merhaba, yeni almış olduğum kuşum için muhabbet kuşu yemi yanı sıra kuş kumu ve kalamar kemiği de aldım almış olduğum yer yem kum ve kalamar kemiği sürekli olarak kafeste olacak dedi. Bunun yanı sıra kızıl dal darı, probiyotik ve vitamin verdi. Ek ürünleri ne sıklıkla ve ne şekilde kullanmam gerekiyor bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

yine ben cevapliyim
vitamin haftada 1
Kus kumu tecrübem yok bilmiyorum hiç onu
Kalamar kemiği hep kalacak
Kızıl dal dari da hep takılı kalcak bildim kadariyla

Dal darı evet haftada bir veriyorum bende onun harici tüy döneminde B vitamini takviyesi ile desteklemek en güzeli.Şayet meyve sebzr yumurta tüketiyorsa vitamin çokta şart değil.Kuş kumu bende kullanmıyorum çünkü onu çok tüketip kursaklarını doldurup yem yemeleri azalıyor ve zayıflıyorlar.Genel anlamda kafesin tabanına kağıt havlu sererek her gün temiz tutabilirsiniz bir de tünek tahta tercih edin bilmiyorum tünekleriniz nasıl :)

Yanlış alıntı yapmışım kusura bakmayın

Ayrıca ben her gün takılı kalsın dediğiniz için alıntı yaptım

Merhaba,

Vitamini mama verme durumunuza göre ayarlamak en doğrusu. Eğer mama veriyorsanız haftada 1 kere eğer mama vermiyorsanız da ki bence kesinlikle verin haftada iki kere vitamin verebilirsiniz. Pet shop vitaminleri kaliteli değildir onun yerine piyasadaki profesyonel markalar olan Versele Laga, Röhnfried, Nekton'un vb. ürünlerini kullanmanızı öneririm. Emin olan o vitaminler bir işe yaramıyor. Zamanında açmış olduğum konun linkini aşağıya bırakayım büyük ihtimalle faydası olacaktır. Üstte bahsettiğim markalar genellikle büyük ambalajlarda satış yaparlar. Örneğin Röhnfried Entrobac'ın (Probiyotik) kutusu 600 gram. Bu yüzden tek ve ya çift kuş sahipleri için düşünülmüş olan ''Bölünmüş Ürün'' mantığına sizde uyabilirsiniz. Genellikle herkes böyle yapıyor. Gr pet ürünleri tavsiyemdir, şu aralar Akyol Kardeşler saçma sapan ürünler gönderiyor...

Kuş kumu konusunda istisnalar olsa da genel kanaat alınması yönünde. Ama kristal değil Grit kum alınması gereklidir. Kristal kumlar kuşların tükettiği besinleri öğütebilecek değerlerde değiller. Marka çok önemli değil ama Witte Molen kumları güzeldir. Kafeste her zaman durması sakıncalı olabilir o yüzden haftada üç dört gün, bir kaç saat kafeste kalsa yeterli olur..

Kalamar kemiğini kafeste her zaman bulundurabilirsiniz. Kızıl dal darıyı da haftada bir ya da iki kere verebilirsiniz çok severler çok da faydalıdır lakin fazlası tembelliğe alıştırır. Sadece kızıl değil ara sıra sarı dal darı da vermenizi öneririm. Yem olarak internetten alacaksanız Benelux Premium Budgies Karışık Muhabbet Kuşu Üretici Yemi tavsiyemdir aşağıya linkini bırakırım bir tek petmarketburada com satıyor zaten. Eğer yok internetten alamam derseniz de Garden Mix Platin Pembe Paket ya da Beak's Deluxe alabilirsiniz onların resmini de eklerim..
1616406158504.png
1616406186709.png

Vitamin ve probiyotik olarak elinizde ne var?

Vitamin olarak Röhnfried Gervit-W, probiyotik olarak da Röhnfried Entrobac tavsiyemdir. Yukarı da da bahsettiğim gibi bölünmüş olarak temin edebilirsiniz. Almayı netleştirirseniz:
-Gervit-W tam dolu suluğa (100 ml) 6-8 damla arası
-Entrobac ise yine tam dolu sulupa (100 ml) bir pirinç/nohut tanesi kadar katmanız yeterli olacaktır.

Sağlıcakla kalın.:)

Geri