Dostlar yavru muabbet kuşumu kafesten çıkardım 3 aylık geleli 1 hafta oluyor cama çarptı bir şey olmuş mudur?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Mert010
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Mert010

Yeni Üye
Selamlar 3 aylık muabbet kuşum var geleli 1 hafta oluyor dün kafesin kapısını açık bıraktım bugün kendileri çıktı ama cama çarptılar kuşumun burnunda kan gibi bir şey var anlamadım veterinere götürme şansım yok yardımcı olabilir misiniz?
KjS69he.jpg

Öncelikle eğitim vermeden kuşu kendi başına bırakmayın. Eğitim verin ortamı tanısın sonra kademeli olarak dışarıya alıştırın. Çarpabilecek sivri şeyler olmasın ortamda. Perde kapalı olsun ki cama çarpmasınlar.
Kuşlar çarpma sonucu travma geçirebilir ve beyincik hasar alırsa denge ve kaslarda problem yaşayabilirler uçamaz hale gelebilirler. O yüzden bunlara dikkat edin. Kuşunuzda uçamama gibi sorun varsa kanatlı veterinerine götürmek durumundasınız.
Ayrıca fotoğraftaki vantilatör ise kuşu uzak tutunuz ve vantilatör direkt olarak kuşa gelmesin yoksa ciddi olarak üşütüp hastalanabilir.

Vantilatör kullanmıyorum kuşlarda hiçbir problem yok kendileri kafesin içine girdiler ve oyun oynadılar sanırım sadece burnunun üstü açılmış kanamış tam olarak anlamadım ama şuan iyi durumdalar zaten aylık olarak vitamin takviyelerini yapıyorum

Vantilatör kullanmıyorum kuşlarda hiçbir problem yok kendileri kafesin içine girdiler ve oyun oynadılar sanırım sadece burnunun üstü açılmış kanamış tam olarak anlamadım ama şuan iyi durumdalar zaten aylık olarak vitamin takviyelerini yapıyorum
Yara varsa eczaneden rif ampul alıp sürebilirsiniz fakat burun deliğine damlatmamaya özen gösterin dikkat edin. Kulak çubuğu ile sürebilirsiniz yaraya

Yara varsa eczaneden rif ampul alıp sürebilirsiniz fakat burun deliğine damlatmamaya özen gösterin dikkat edin. Kulak çubuğu ile sürebilirsiniz yaraya
Şuan gayet iyiler dediğim gibi şuan eczaneye veya veterinere götürme şansım yok dün çıktılar oyun oynadılar gayet sağlıklı duruyorlar dişi ve erkek kuşum var 3 aylık halsizlik gibi bir durum olursa bir şeyler yapmaya çalışacağım

Şuan gayet iyiler dediğim gibi şuan eczaneye veya veterinere götürme şansım yok dün çıktılar oyun oynadılar gayet sağlıklı duruyorlar dişi ve erkek kuşum var 3 aylık halsizlik gibi bir durum olursa bir şeyler yapmaya çalışacağım
Eczaneye götürmeyeceksiniz zaten,eczaneden rif alıp evde süreceksiniz. Bunu da yaparsınız herhalde.

Eczaneye götürmeyeceksiniz zaten,eczaneden rif alıp evde süreceksiniz. Bunu da yaparsınız herhalde.
aslında eczaneye gidemeyeceğimi kastetmiştim yeni taşınma durumları vesaire oldu yakınlarda eczane veya veteriner yok çok kötüleşirse sipariş veririz artık ne yapalım yani zaten şuan iyi durumdalar uçuyorlar oyun oynuyorlar

Geri