Dişi muhabbet kuşum erkeği öldürecek!!

Baharelif

Yeni Üye
Arkadaşlar iki çift muhabbet kusum var 3 yaşlarında mayis ayinda ciftimden 8 tane yavru aldim ilk kuluckasiydi disi kusumun sorunsuz bi sekilde yavrularimi buyuttum ve disi ile erkek arasinda bi problem yoktu disi kusum simdi tekrar yumurtlayacak gözlemledgim kadariyla fakat dün disi kuş erkegin gagasini isirdi ayirmasam kopartacakti kan revan icinde kaldi kuzum hemen ayirdim erkgi. Bgun tekrardan birlestirdim aksama kadar sürekli ciftleştiler fakat biraz once yine kavgaya tutuştular disi kus erkegi fena dövuyor kafasini deldi nerdeyse durum cok vahim disim yumurtlayacak erkegi ayirdim ne yapmam lazim acil yardim ederseniz cok sevinirim...

Erkek kuşu dişi kuş yumurtlayana kadar ayırın.

Öncelikle Teşekkür ederim cevap verdiğiniz icin. Suanda ayirdim zaten ama yumurtlarsa boş yumurta olur diye birlestirmistm tekrardan. Peki yumurtladığı zaman birleştirmelimiyim ?
Dişi kuş çiftleştiği için yumurtluyor zaten düzgün çiftleşmişlerse boş yumurta olmaz.Dişi kuş yumurtaldığı zaman erkek kuşu yanına koyun eğer gene kavga oluyorsa yavrular çıkıp büyüdüğü zaman birleştirirsin.

Dişi kuş çiftleştiği için yumurtluyor zaten düzgün çiftleşmişlerse boş yumurta olmaz.Dişi kuş yumurtaldığı zaman erkek kuşu yanına koyun eğer gene kavga oluyorsa yavrular çıkıp büyüdüğü zaman birleştirirsin.
Pekala korkmuştum bende diğer yavru alma zamaninda her yumurtadan önce mutlaka ciftlesirlerdi sonra yumurtlardı kuş. Simdi dediginiz gibi yapacagim bakalim ne olacak. Cok tesekkür ederim

Zaten sıkıntı orada, dişi yumurylayacak olduğu için erkeğin çiftleşmesine sert tepki veriyor. Erkek de muhtemelen inatla çiftleşmek istiyor.

Zaten sıkıntı orada, dişi yumurylayacak olduğu için erkeğin çiftleşmesine sert tepki veriyor. Erkek de muhtemelen inatla çiftleşmek istiyor.
Evet erkek kuşum cok kızışmış durumda ama gun icinde çiftlesme fazlasiyla olduğu icin bi sakincasi olmaz diye düsündum demekki istemediginden o tepkiyi veriyormus. Cifthane kafes kullaniyorm bu sekilde ayirma yaptim ama baska kafese alin derseniz baska kafese alayim

Görmesi iyi olur aslında. En azından eşinin ne yaptığını bilmesi lazım, çünkü bunlar öğrenen hayvanlar, bir daha aynı sıkıntıyı yaşamanızı engelleyebilir, dişinin neden böyle tepki verdiğini anlayabilir.

Görmesi iyi olur aslında. En azından eşinin ne yaptığını bilmesi lazım, çünkü bunlar öğrenen hayvanlar, bir daha aynı sıkıntıyı yaşamanızı engelleyebilir, dişinin neden böyle tepki verdiğini anlayabilir.
Benimde basima ilk defa geldi zaten ilk kuluckasinda boyle bi sorunla hic karsilasmadim acikcasi dişimin simdi ikinci kuluçkasi olcak demeki boyle problemler olabiliyor nazar boncugu olsun buda☺

erkek kuşa tedavi uyguladınız mı söylediğinize göre bayağı kötü olmuş

erkek kuşa tedavi uyguladınız mı söylediğinize göre bayağı kötü olmuş
Elbette internette araştirdim terramycin sürun diyordu bende sürdüm başinda gagasinda ve ayagindan yaralandi kuzum durum içler acisi yapmam gereken başka bir tedavi yöntemi varmidir ?

Elbette internette araştirdim terramycin sürun diyordu bende sürdüm başinda gagasinda ve ayagindan yaralandi kuzum durum içler acisi yapmam gereken başka bir tedavi yöntemi varmidir ?
yaralar için teramisin kullanılıyor sanırım benim de bu konuda pek bilgim yok ama çok kötüyse veterinere götürebilirsiniz

yaralar için teramisin kullanılıyor sanırım benim de bu konuda pek bilgim yok ama çok kötüyse veterinere götürebilirsiniz
Birleştirmedgim surece bi sorun olmaz daha önce yavrusunuda bi gagaladi ayirdim yavrulari terramicyn ile iyilesti babalarida iyilesicek umarim smdi cifthane kafesinde yavrularin yaninda

Şimdiden söylemekte fayda görüyorum, eğer erkekle dişi kavga etmeye devam eder ve dişi yavrularına kendi başına bakmak zorunda kalırsa sizi zor günler bekliyor olabilir. Kendi başına yavrulara bakmak zorunda kalan dişiler, bir süre sonra yavruları beslemeyi bırakabiliyor. Bunu engellemek için öncelikle şu andan itibaren dişiyi çok iyi beslemeniz lazım. Çünkü anne ilk önce kendisini sağlıklı şekilde hayatta tutmaya çalışır. Güçten düşmeye başlayınca yavruları beslemeyi bırakır. Bu yeterli olmazsa yavruları siz beslemek zorunda kalabilirsiniz. Şimdiden hazırlıklı olmakta yarar var.
Terramycin deri merhemini de bir süre daha kullanmanız erkeğin enfeksiyon kapmasını engelleyecektir.

Şimdiden söylemekte fayda görüyorum, eğer erkekle dişi kavga etmeye devam eder ve dişi yavrularına kendi başına bakmak zorunda kalırsa sizi zor günler bekliyor olabilir. Kendi başına yavrulara bakmak zorunda kalan dişiler, bir süre sonra yavruları beslemeyi bırakabiliyor. Bunu engellemek için öncelikle şu andan itibaren dişiyi çok iyi beslemeniz lazım. Çünkü anne ilk önce kendisini sağlıklı şekilde hayatta tutmaya çalışır. Güçten düşmeye başlayınca yavruları beslemeyi bırakır. Bu yeterli olmazsa yavruları siz beslemek zorunda kalabilirsiniz. Şimdiden hazırlıklı olmakta yarar var.
Terramycin deri merhemini de bir süre daha kullanmanız erkeğin enfeksiyon kapmasını engelleyecektir.
Zaten suanki yavrularimn en kücüğü 2.5 aylık sadece 8 yavrudan iki tanesini kendime biraktim kalan 6 tanesini eşe dosta verdim disi kusum ilk kuluckasini sorunsuz bir sekilde gecirdi. Yumurtalari acemilimten sık sık elime almama ragmen en ufak bi zarar vermedi ama bu sure icinde anneyide yavrularida çogunlukla erkek kuş besledi. Sürekli mama takviyesi yapiyorum yumurta mamasi hazirliyorm 1 haftada 2 kere haftada bir gün marul brokoli vs. Vermeye calisiyorm acemiyim ilk defa yavru sahibi oldum zaten suandada yuva hazirliginda ve alt tarafinda sislik mevcut zannedersem yakin zaman da yumurtlayacak tekrardan. Dediginiz gibi kavga devam ederse isim zor olucak

Geri