Dişi muhabbet kuşu kaka tutma problemi

albuneatalant

Yeni Üye
Herkese merhaba. 1,5 yaşında dişi muhabbet kuşum var. Yaklaşık iki hafta önce 2 tane boş yumurta attı. Eşi yok, yumurtalar kızışma yumurtasıydı. 1 aydır kuşum kakasını tutuyor.Kafes içine yapmıyor.İşimden dolayı eve 7-8 saat sonra geliyorum ve ben geldiğimde karnı inanılmaz şişmiş oluyor.Açtığım an dışarıya kocaman çok sulu bir kaka bırakıyor.Sonra geri kafese gidiyor dışarı çıkmıyor.Veteriner bir vitamin bir antibiyotik yazdı kullandık ama durumda hiçbir ilerleme yok.Düzelmesi için eş mi almam gerek? Lütfen yardımcı olur musunuz ne yapmam gerekiyor çok çaresiz kaldım😔

Yeni yapılmış dışkı ve kuşunuzun videosunu atar mısınız? Kuş gün içinde neler yiyor? Probiyotik kullanıyor musunuz?
Ayrıca hastalık yani kabızlık vs haricinde bunu davranış haline de getirmiş olabilir.
Gün içinde yalnızca yem yiyor. Normalde meyve sebze veriyordum ama durum böyle olduğundan beri vermiyorum. Zaten çok saldırganlaştı, elime dahi örtü örtmeden alamıyorum. Burada gördüğünüz gibi yerdeki dışkı yeni yapılmış. Bu daha küçük hali normalde daha fazla bir hali var. Probiyotik kullanmıyorum.

Ekli dosyalar

• AD2183BC-8D58-44C0-9D7B-0E63B97B7B64.jpeg
    AD2183BC-8D58-44C0-9D7B-0E63B97B7B64.jpeg
    531.8 KB · Görüntüleme: 30
Probiyotikle çözülecek iş gibi değil ama siz yinede mutlaka temin edin. Çünkü hiç zararı olmaz, yararı olur. Stresini alır, bağışıklığına iyi gelir. Üstelik antibiyotik kullanımından sonra probiyotik kullanmanız gerekiyor.
Benim fikrim, kakasını tutuyor çünkü kafesini yuvası olarak görüyor. O yüzden kafesine yapmıyor. Kızgınlıkta olduğu için de davranış değişiklikleri gösteriyor. Yinede 1 ay uzun bir süre o yüzden yanılma payım var.
Müsait olunca @ADRIAN hocamızın da fikirlerini alalım.

Geri