Dişi kuşum agrasif davrandı..

İlknur_bjk

Paylaşımcı Üye
Dişi kuşumun 5 tane yumurtası vardı..Normalde ilk yumurtanın bugün çıkması lazımdı..Lakin geçen gün hepsine za olsa led ışık altında baktığımda 3 tanesi yine boştu..Daha doğrusu 2 boş,1 cenin oluşmuş gelişmemiş..2 tanesinin içi doluydu..Damarları belli oluyordu..Onları geri yerleştirdim..Şu anda üzerinde yatıyor..Ama onlar kaçıncı yumurtaları bilmiyorum..En son 5.yum10 da çıkacaktı..O yüzden 10 a kadar beklicem..Lakin bugün yemlerini tazelerken yuvalığın kapağını açtığımda biranda ısırma eğilimde bulundu..Parmağımı zor çektim..Normalde yapmıyordu.Acaba geçen gün yumurtalarına baktığımdan mı,yoksa yumurtaları dolu diye mi yaptı acaba.?

Bütün canlılar yavrularını koruma konusunda agresif davranır. Keşke elinizi çekmeseydiniz. En fazla az miktar kanama olur. Gün boyu başımıza neler geliyor, bi ısırıktan ne olur. Bu davranışı tekrarlayacaktır, eğer çekiniyorsanız eldiven giyebilirsiniz. Elinizi çekmeniz ısırma davranışını pekiştirir.

Bütün canlılar yavrularını koruma konusunda agresif davranır. Keşke elinizi çekmeseydiniz. En fazla az miktar kanama olur. Gün boyu başımıza neler geliyor, bi ısırıktan ne olur. Bu davranışı tekrarlayacaktır, eğer çekiniyorsanız eldiven giyebilirsiniz. Elinizi çekmeniz ısırma davranışını pekiştirir.
Eldiven bile taksam eldivenden bile deliyor..Aşırı ısırma eğilimi var..Erkek kuşum öle değil,ama dişi kuşumun ısırma üzerine tanımam başka kuş :) Zaten genelde elime almıyor dişiyi..Alacağım zaman annem eldivenle alıyor..Annemi ısırsa da annem dayanıyor..

Deri eldivenlerden bulabilirsiniz. Veya normal eldivenin üzerine bulaşık eldiveni giyerseniz sıkıntı olmaz sanırım. Gagasını biraz kısaltma yolunu da deneyebilirsiniz. Dişi kuşlar genellikle böyle olur zaten. Hem daha agresif hem de gagaları daha güçlüdür.

Deri eldivenlerden bulabilirsiniz. Veya normal eldivenin üzerine bulaşık eldiveni giyerseniz sıkıntı olmaz sanırım. Gagasını biraz kısaltma yolunu da deneyebilirsiniz. Dişi kuşlar genellikle böyle olur zaten. Hem daha agresif hem de gagaları daha güçlüdür.
Gaga taşıyla kendi gagasını törpülüyor zaten..Ama basettiğiniz gibi eldiven üzeri eldiven giyersem kuşumun canı yanabilir..Tutarken sıkı mı,gevşek mi tuttuğumu anlayamam ve kaçmasın diye sıkı tutarsam canı yanabilir..Yavruları çıkarsa şayet en iyi elleşmemek o sure zarfında :))

Ben zaten dişiyi tutmak için değil, kafese ya da yuvalığa müdahale edeceğiniz zaman böyle bir önlem alabileceğiniz önerisinde bulunmuştum. Yoksa dediğiniz gibi bu şekilde kuşa zarar verilebilir.

Ben zaten dişiyi tutmak için değil, kafese ya da yuvalığa müdahale edeceğiniz zaman böyle bir önlem alabileceğiniz önerisinde bulunmuştum. Yoksa dediğiniz gibi bu şekilde kuşa zarar verilebilir.
Haa anladım..Yok kafes temizliğimizde sorun yaşamıyorum..Yuvada da normalde yaşamıyordum ama işte o an ne olduysa belki anlık ürktü..Bilemedim,bir anda il defa öyle atıldı..Yoksa ki dişiyi tutmadığımız sürece ısırma eğilimi yok,hatta kaçıyor..

Geri