Dişi Kuş Erkek Kuşu Yaraladı Yavruları Var

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Restful
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Restful

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.
4 yıldır benimle olan erkek kuşuma bu yıl eş aldım.Eş oldular.İlk 8 yumurtaları oldu hepsi doluydu yavruları büyüttük.Daha sonra dağıttık.Sonra 1 ay geçmeden yeniden 7 yumurtaları oldu yine hepsi doluydu yavruları çıktı ilk yavruları 1 aylık oldu.Gayet iyi anlaşıyorlardı hatta cilveleşiyorlardı.Bundan 5 gün önce ben havalarda sıcak diye onları balkona aldım.2.gün baktığımda erkek kuşun tüyleri yoktu boyun sırt gövde.Ben yer değiştirdim diye strese girdiğini düşündüm.İçeri yerlerine aldım.Ama çok zaman geçmeden farkettim ki dişinin ağzında erkeğin tüyleri dişi saldırmış.Hemen ayırdım.
Ama erkek kuş yavrulara girmek istiyor dişi bırakmıyor.Bi birini bi diğerini alıyorum içeri.Benim erkek konuşan uysal bir kuştu dişi yabaniydi ama bu süreçte dişi de omzumuzdan inmez oldu.Bize yakınlaşmaya başladı.Bugün yavrulardan ikşnciside yuvalıktan çıkınca baktım ikisi birden içeri girmiş.Normal duruyorlardı ama yarım saat sonra farkettim erkek kuşun yarası kanıyor.Çok üzüldüm erkeği yeniden dışarı aldım.Ne yapmam gerek niye böyle oldu bilmiyorum.
Ortadan bölmeli büyük kafeslerden mi alsam şimdi 7 yavru var onlarında zarar görmemesi için nasıl yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim

Şöyleki, dişi belliki çok kıskanç. Erkeği kıskanıyor. Anaç bir yapısı var ve yavrularını koruma iç güdüsüyle erkeği uzaklaştırıyor. Olay kanlı şekilde zarar verme noktasına geldiyse kesinlikle ayırmalısınız. Yavrulara tek başına bakabilir. Öyle durumlar var ki, bırakın kafasını kanatmayı, erkeğin parmağını koparan, gözünü kör eden hatta öldüren dişiler var. Sizin kuşlarda o noktada ilerliyor Allah korusun. O yüzden erkeği ayırın dediğim gibi, dişi tek baksın. Ama sorunun dişide olduğuna eminseniz tabi. Sorunlu kuş hangisiyse onu ayırın. Yavrulara diğeri baksın. Ayrıca sadece kendisine benzeyen yavruları besleyen dişi kuşlar bile olabiliyor. Son olarak o ortadan bölmeli kafes işe yaramayabilir. Bu sefer erkeği sürekli o orta telde asılı şekilde görebilirsiniz.

Geri