Devamlı kabarık ve yatıyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Mustafa23
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Mustafa23

Paylaşımcı Üye
Muhabbet kuşum erkek, dişiyi besliyor aynı zamanda arada yavrularıda besliyor 2 yavru var, fakat bugün devamlı uyudu ve sabah kustu, çok kabarık duruyor, herhangi ishal veya kakasında bir değişiklik yok acaba neler önerirsiniz neyi olabilir

Birkaç defa aynı yere yapmıs bu şekilde

Ekli dosyalar

• P_20180401_221921.jpg
    P_20180401_221921.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 51
Birde bu var kücük olan erkege ait

Ekli dosyalar

• P_20180401_222205.jpg
    P_20180401_222205.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 44
Ne yapsamda yatıyor kabarıp devamlı

Ekli dosyalar

• P_20180401_193157.jpg
    P_20180401_193157.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 39
Dışkısı trikomonas dışkısına benziyor bulaşıcıdır da.. ilaç edinene kadar suluklarına 6 damla sirke katın. Ve petshoptan cocsigell bulup yarım suluğa 2 mercimek tanesi kadar katarak 6 gün tedavi edin. Aynı zamanda probiyotik ve multi vitamin de alın. Tedavi bıyunca probiyotik de katın suyuna. İki mercimek tanesi kadar oda. Tedavinin 4. Günü tüm kafes ve ekipmanlarını dezenfekte edin. Kalamar varsa atın yenisini takın kum yem vs vs her neyle temas ediyorlarsa artık. Hatta tüm kuşları yarı yarıya sirke katılmış suyla yıkayın. Su ılık olsun. Yavrular da dahil. İlaçlı suyu dişi de içecek.

O kadar kötu mü, yavrularin biri 7 biri 4 günlük onları nasıl yıkayabilirim ki, sirke elma sirkesimi olmalı

Elma sirkesi de olur ama marketten beyaz sirke ( temizlik sirkesi ) alırsanız daha iyi olur. Pamuğu sirkeli suyla ıslatıp yavruları silersiniz. Anaçları da fısfıs yardımıyla iyice ıslatın. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için deznfekte önemli. Benim unuttuğum ayrıntıları bile düşünüp temas halinde oldukları her ne varsa dezenfekte edin. Kafes telleri tabanlık oyuncak varsa o vs vs. Bu önemli yoksa tekrarlar.

Abi bide Elazığdayım hava çok dengesiz serin oluyo, yıkasam hasta olmazlar mı, ve probiyotik ve multi vitaminin bi markası varmı önerdiginiz yoksa direk verilenimi alalım, ve son olarak ilaç+probiyotik+multivitamn hepsni suluga ayni andami birakayim

Yuvayı değişmem gerekirmi, dişi çok sorunlu evcil olduğu için yavrulara bakmamasindan korkuyorum, yuvada folluk yok tahta ne yapmam lazım

İlk 2-3 gün sadece ilaç verin. Sonra hepsini birlikte katın. Ilık suyla yapacağınız için soğuk almazlar. 2-3 saat kadar da kapı pencere açmazsınız olur. Zaten ilacın 4. Günü aşağı yukarı 1 hafta sonrayı bulur. Yavrular tüylenmiş olur o zamana kadar.
Probiyotik olarak diazyme 256 olabilir son kul. Tarihine dikkat edin. Vitamin olarak da omnivit , mutavit , nekton S olabilir.

Son olarak yuvayı degismem gerekirmi bi sorun olurmu sizce

İyice dezenfekte ederseniz gerek yok ama edemem diyorsanız değişin.

Abi nemli kalmaz mı yuva talaş vb. Hicbsyde kabul etmiyor çünkü, fakat degismek istiyorum ama bu defa yavrulara bakmamasindan korkuyorum

Talaşı yıkamayı mı düşünüyorsun. Değişeceksin talaşı. Yuvalığı kaynar suda 1 dk tutup çıkarıp bezle kurutup geri takacaksın. Beslememe ihtimali çok çok düşük. Bu işlemleri yaparken dişiyi korkutmamaya özen göster. Yavaş hareketlerle müdahale et kafese ani hareket yapma.

Yok hayır talaş bıraktırmıyor yuvaya, yikadiktan sonra nemini almasi için onu birakmayi düşndum kabul etmiyo ne yazık ki, o anlamda sorun olurmu diye sormak istedim

Çok teşekkürler tüm dediklerinizi yapacgm Allah razı olsun.

Abi eger dedigin ilaci bulamazsam onun yerine önerebilecegin bi ilac varmı yoksa mutlaka o ilaç mı olmalı, ve eger kuşta o rahatsizlik yoksada ilaci kullanmamiz bi sorun olurmu

@Selçuk YÜKSEL abi dediğin ilacı bulamadım ne kadar veteriner eczane varsa sordum ama yok, ne yapmam lazım, ve kuş düne göre hareketli ötyor yemde gayet iyi yiyor

Son düzenleme:
Geri