Daha önce Yumurtlayan dişi şuan çiftleşmek istemiyor ve huzursuz

Kadir MUZAÇ

Yeni Üye
Selamünaleyküm hayırlı günler , yumurtalı bir takım kuş aldım yuvalığı ile beraber fakat eve getirdiğimde dişi yumurtaya oturmadı iki gün boyunca da birer tane daha yumurta yaptı , sonrasında toplam 3 yumurtayı hiç oturmadı yuvaya girmedi , ben de yeni bir yuva aldım diğer yuvayı çıkardım eski olduğu için , bu süre boyunca memlekete gittim yani yeri değişti kuşların şu an dişi kuş ile erkek kuş anlaşıyor birbirlerini kaçıyorlar ara sıra yem kusma oluyor , erkek neu kadar çiftleşmek istese de kur yapsa da dişi hiç yanaşmıyor bazen gagalar gibi kovuyor , insana da alışkın olmadıkları için bayağı korkak huzursuz , erkek kuş en sonunda dişinin üstünde uçmaya başladı kanat çırpmaya başladı sürekli kafes içinde dişi ile ilgili ne yapılabilir erkek gayet güzel sürekli kur yapıp ayak atmaya çalışıyor önceden de yavru vermişler ama şu an dişi de tık yok sadece birbirlerini kaşıyorlar

Selamünaleyküm hayırlı günler , yumurtalı bir takım kuş aldım yuvalığı ile beraber fakat eve getirdiğimde dişi yumurtaya oturmadı iki gün boyunca da birer tane daha yumurta yaptı , sonrasında toplam 3 yumurtayı hiç oturmadı yuvaya girmedi , ben de yeni bir yuva aldım diğer yuvayı çıkardım eski olduğu için , bu süre boyunca memlekete gittim yani yeri değişti kuşların şu an dişi kuş ile erkek kuş anlaşıyor birbirlerini kaçıyorlar ara sıra yem kusma oluyor , erkek neu kadar çiftleşmek istese de kur yapsa da dişi hiç yanaşmıyor bazen gagalar gibi kovuyor , insana da alışkın olmadıkları için bayağı korkak huzursuz , erkek kuş en sonunda dişinin üstünde uçmaya başladı kanat çırpmaya başladı sürekli kafes içinde dişi ile ilgili ne yapılabilir erkek gayet güzel sürekli kur yapıp ayak atmaya çalışıyor önceden de yavru vermişler ama şu an dişi de tık yok sadece birbirlerini kaşıyorlar

Aleyküm selam.
Anne kuş tüm yumurtaları yaptıktan sonra kuluçkaya yatabilir. Veya ortam değişikliği, ebeveynin acemiliği, havanın çok sıcak nemin de çok yüksek olması gibi durumlardan ötürü de kuluçka olumsuz olabilir. Anne kuş zaten yeni yavrulamış,tekrardan üremesine izin vermeyin yoksa kuşa fazla yüklenmiş olursunuz arada mesafe olmalı. Erkek kuşlar zaten çiftleşmek ister. Dişi kuş istemedikçe çiftleşme olmaz. Ayrıca dişi kuşun sahiplendiği bir kafese erkek kuş atmak ölümcül olabilir dişi erkek kuşa saldırabilir. Ve yazın da üretim yapılmaz. Oda sıcaklığı ve neme dikkat edin şartları sağlayın kuluçka için. Sıcak havalarda yuvaliğin içi dışarıdan daha sıcaktır bu da anne kuş ve yavrular için ölümcül olabilir. Ayrıca sıcaklarda ve yüksek nemlerde bakteri küf mantar çabuk ürer,folluk temizliğini her gün yapmanız gerekir madem yazın böyle bir olay yaşanıyorsa..
Çift folluk bulundurun,kirli folluğu çıkarın, yumurtaları eldivenle dikkatli ve hızlıca yeni temiz folluğa aktarın tabii talaş veya başka bir taban malzemesi olsun yumurtaların altında ve follukta oyuk bulunsun, düz folluk kullanmayın. Yeni temiz folluğu yuvalığa takın. Kirleneni de iyice dezenfekte edin, ertesi güne hazır edin ve yumurtaları da ona aktarın diğer gün.

Tamamdır hocam çok teşekkür ediyorum bilgiler için galiba Yaz ayları olduğu için bu şekilde dişi , onları şu an daha iyi anlıyorum teşekkürler tekrardan

Geri