Dışkıda yem

gecekondu1910

Yeni Üye
Fotografi ekledim 3 diskinin 1 inde yem gibi birsey var yeni farkettim akıllı yemlik koydum kafese onun etkisi olabilirmi kabuklari yeyip onumu cikariyor acaba du an 1 diski daha yapti ondada var

Ekli dosyalar

• 20190406_150157.jpg
    20190406_150157.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 433
Sonraki diskilardada bir kacinda yem var yardimci olabilecek yokmu arkadaslar veterineremi gotureyim ne olabilr sebebi

Kafeste kuş kumu yok ise kuşun yediği yemler tam olarak sindirilmeden öğütülmeden dışkı olarak çıkıyor olabilir. Aklıma gelen ilk sebep bu genelde de bundan dolayı kaynaklanıyor bu durumlar. Yok ise kuş kumu alıp parmak suluk yardımıyla kafese koymanızı öneririm. Marka olarak Witte Molen çok öneriliyor,bulamazsanız Quik öneririm.

Kum yoktu quik kum koydum yeminide euro gold du degistirip quik aldim ins gecer tesekkur ederim

Ben kuşlarıma kuş kumuna karıştırarak Vitasand Grit Kuş Kırmızı Kil kullanıyorum.Maşallah şimdiye kadar hiç sindirim problemi yaşamadım.

Kum yoktu quik kum koydum yeminide euro gold du degistirip quik aldim ins gecer tesekkur ederim
Yem açık yem olmadığı ve bayat son kullanma tarihi geçmiş yem olmadığı sürece markalara fazla takılmayın. Kuşta herhangi bir anormal durum varmı dışkısındaki yem haricinde ?

Son dışkıları bu şekilde dediklerimi koyduktan sonra kusum 7 yasinda

Ekli dosyalar

• IMG-20190406-WA0021.jpg
    IMG-20190406-WA0021.jpg
    116.6 KB · Görüntüleme: 372
  • IMG-20190406-WA0020.jpg
    IMG-20190406-WA0020.jpg
    164.1 KB · Görüntüleme: 295
  • IMG-20190406-WA0021.jpg
    IMG-20190406-WA0021.jpg
    116.6 KB · Görüntüleme: 380
Hareketleri normal kabariklik yok cok hareketli normalde yine hareketli ama gun icinde uyumasi artti sadece

Evet insallah boyle gider ya yemde sikinti vardi yada kum koymadim kuma ihtiyac duyuyor artik 7 yildir hic kullanmamistim bilemedigimden dolayi

Evet insallah boyle gider ya yemde sikinti vardi yada kum koymadim kuma ihtiyac duyuyor artik 7 yildir hic kullanmamistim bilemedigimden dolayi
Kumsuz 7 yıl iyi dayanmış kuşunuz. Mutlaka kullanın! kafesten eksik etmeyin.Yediklerini sindirmesi için ihtiyacı var.

Maşallah 7 yaşında demek , Allah daha da tüyü kadar ömür nasip eyler inşallah. Kuş kafeslerinde kalamar kemiği,kuş kumu olmassa olmaz ürünlerdir. Kuşunuzun fotoğrafını atabilirmisiniz 7 yaşında bir kuşa denk gelmemiştim hiç

Maalesef kuş bakiminda mantik yemini ver suyunu ver kimse demez kum falan diye bizde bilemediginizden hep yem su verdik cok sukur simdiye kadar bi hastaligi olmadi ama cok severiz bizi gorunce saga sola kosar gelmek icin

Ekli dosyalar

• IMG-20190406-WA0010.jpg
    IMG-20190406-WA0010.jpg
    190.1 KB · Görüntüleme: 365
4 5 ay oncede 2 tane yavru aldık ama maalesef disi kusumuz ishal iyilestiremedik ondan sonra ayirdim 2 sini su an

Maalesef kuş bakiminda mantik yemini ver suyunu ver kimse demez kum falan diye bizde bilemediginizden hep yem su verdik cok sukur simdiye kadar bi hastaligi olmadi ama cok severiz bizi gorunce saga sola kosar gelmek icin
Doğrudur size karşı demiyorum ama ülkemizde evcil hayvanlara pek gereken değer ve önem verilmiyor gerek petshoplar olsun gerek veterinerler olsun BİRÇOĞU sadece maddi açıdan değerlendiriyorlar ve bilinçsizce işlerini yapıyorlar. Ayrıca halkımızda da (daha çok yaşı büyük olanlarda) ne gerek var,o kadar para harcıyorsun ,sana ne yararı var gibisinden evcil hayvanlra hep ön yargılı yaklaştıklarından gereken seviyede olduğumuzu düşünmüyorum ülke olarak ama artık yavaş yavaş teknoloji ve yeni nesille birlikte bu durum değişiyor gibi artık.
Maşallah kuşunuza size birkaç bakım önerisi vereceğim ;
  • Kuşunuzu havalar ısınıyor 1 haftada 10 günde bir sirkeli suyla (birkaç damla göz kararı elma sirkesi) yıkarsanız bilhassa tüy zamanında hem kuşunuzun yeni çıkan tüyleri daha parlak sağlıklı çıkar,hem bir nebzede olsa bite karşı korumuş olursunuz hemde sıcak havalarda kuşunuz rahatlamış olur ancak yıkadıktan sonra kuşu kağıt havlu,havlu yada peçete yardımıyla üstündeki fazla suları alıp kuşu kendi halinde kurumaya bırakın asla cereyan alan yere,soğuk olan bir yere bırakmayın vede saç kurutma makinasıyla kurutmayın.
  • kuşun kafesinde gaga taşı,kalamar kemiği,kuş kumu,tahta tünek mutlaka bulunsuz zaten çok cüzzi bir ücretleri var.
  • Kuşu odaya salıyorsanız yani düzenli olarak odada uçuyorsa 3/4 günde bir kere mama yapıp verebilirsiniz eğerki dışarı çıkmıyorsa haftada 1 verilebilir (mama tarifleri sitemizde mevcuttur yada youtubeda aratarak bulabilirsiniz birçok tarif bulunmakta)
  • Suluklarına haftada 1/2 kere çay kaşığının ucuyla kuru maya ekleyip karıştırıp verebilirsiniz kuşun bağışıklık sistemini direncini arttıracaktır(youtubeda videosu var forumumuzun değerli üyelerinden Ayhan Otçuoğlu abimiz detaylı şekilde anlatmış videoda açıp izleyebilirsiniz)
  • Ara ara sıklığı fazla abartmamak kaydıyla kuşlara zararı olmayan taze mevsim sebze ve meyvelerinden verebilirsiniz vitamin açısından iyi gelir kuşlara.

Bu yazdıklarım aslında hepimizin evinde bulunan şeyler hiçbir maddi harcama olmadan (kum,tünek,kalamar kemiği aldığın zaman ya 1 kere alıyorsun yada aldığın şey haftalar aylar gidiyor oda ayda 1 kere alsan en fazla 5/10 lira) ufak tefek şeylerle beslediğimiz kuşun hayat kalitesini kat ve kat arttırmış oluyoruz inşallah yardımım dokunmuştur gene uzuuun uzuun yazdım :D

4 5 ay oncede 2 tane yavru aldık ama maalesef disi kusumuz ishal iyilestiremedik ondan sonra ayirdim 2 sini su an
Hmm kötü olmuş be kadar süredir ishal ve tedavi uyguladınızmı ?
İshal kuşa ;
  • Pirinç suyu
  • Haşlanmış patates
  • Az miktarda muz
  • Yulaf İçi
Gibi doğal ürünler kullanıp sağlığına kavuşturmayı deneyebilirsiniz.

Verdiginiz bilgiler için cok tesekkur ederim dediginiz gibi bu hayvanlarin maddi acidan hic bir zorlugu yok sadece bilincsiz bir toplumuz 20 30 liraya bu hayvanlarin kumundan gaga tasina kalamara kadar herseyini alirsiniz aylarca goturur sizi.
Disi kus yavrular yuvaliktan ciktiktan sonra ishali basladi ancak yavrular henuz yem kiramadigi icin ayiramadim tek yapabildigim suluguna damlatilan bagirsak flora duzenleyici sivilardi onlarda fayda etmedi yavrular yem kirinca ayirdim veterinere goturdum ilac verdi suya damlatmak icin 1 hafta kullandm yine duzelmedi su an aspur veriyorum suyunada 3 4 damla elma sirkesi damlattim yine gecmedi bu surectede kuş su an devamli uyku modunda ve kabarik tekrar veterinere goturecegim

Diskisi bu sekilde

Ekli dosyalar

• 20190319_155110.jpg
    20190319_155110.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 379
Geri