Dışkı sorunu

Frknnrgz

Yeni Üye
İyi günler bir çift muhabbet kuşum var 2 haftadır bakıyorum onlara dişi kuşun popo kısmına sürekli dışkı yapışıyor temizleyip etrafındaki tüyleri almama rağmen hâla aynı sorun devam ediyor kuş tüyde çok hareketli değil ama kabarıkta değil yemini suyunu içiyor sorun ne bir türlü çözemedim
IMG-20220819-WA0015.jpg
IMG-20220819-WA0013.jpg
IMG-20220819-WA0002.jpg

Resimdekiler popoda birikip düşen dışkı ve normal yaptığı dışkı
IMG-20220819-WA0004.jpg
IMG-20220819-WA0007.jpg
IMG-20220819-WA0010.jpg

Güncel dışkı yeşil olan erkek kırmızı olan ise dişi kuşun

Ekli dosyalar

• IMG_20220819_194841.jpg
    IMG_20220819_194841.jpg
    252.6 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20220819_163529.jpg
    IMG_20220819_163529.jpg
    626.9 KB · Görüntüleme: 11
Kuşun sindirim sisteminde problem var. Sürekli kontrol edin ve yavaş bir şekilde dışkıyı temizleyin. Popo kısmına çok az zeytin yağı sürün ve bağırsakların çalışmasını sağlamak için marul verebilirseniz iyi olur.

Kuşun sindirim sisteminde problem var. Sürekli kontrol edin ve yavaş bir şekilde dışkıyı temizleyin. Popo kısmına çok az zeytin yağı sürün ve bağırsakların çalışmasını sağlamak için marul verebilirseniz iyi olur.
Probiyotik ve yeşillik takviyesi yapacam yalnız benim dikkatimi çeken dışkının çok fazla leke bırakması bu lekeye sebep olan hastalık mı onu merak ediyorum

İlaç vermedim bir çift kuş 2 3 haftadır besliyorum aldığımdan beri dişi böyle 3 gün probiyotik verdim sadece 3 günde vitamin
Benimde sizin kuşunuz gibi albino dişi bir kuşum vardı . Onunda da dışkı yapışması vardı 3 saat için maalesef kaybettim. dışkı yapamazsa maalesef kuşunuzu kaybede bilirsiniz. dışkı yapamazsa sindirim sistemi durmuş demektir.

Benimde sizin kuşunuz gibi albino dişi bir kuşum vardı . Onunda da dışkı yapışması vardı 3 saat için maalesef kaybettim. dışkı yapamazsa maalesef kuşunuzu kaybede bilirsiniz. dışkı yapamazsa sindirim sistemi durmuş demektir.
Başınız sağolsun kuş fazla durgun değil dışkıda yapıyor yapışan kısım genelde kuruyup kendiliğinden düşüyor dışkılamaya engel olmuyor gördüğüm kadarıyla kuş tüyde zaten gereken takviyeleri yapacam acaba bakteriyel bir sorun mu var diye kafam karışıyor sadece durduk yere antibiyotikte vermek istemiyorum

Başınız sağolsun kuş fazla durgun değil dışkıda yapıyor yapışan kısım genelde kuruyup kendiliğinden düşüyor dışkılamaya engel olmuyor gördüğüm kadarıyla kuş tüyde zaten gereken takviyeleri yapacam acaba bakteriyel bir sorun mu var diye kafam karışıyor sadece durduk yere antibiyotikte vermek istemiyorum
Sizde sağ olun. Bakteriyel bir sorunda olabilir. Probiyotik yaralı bakteriler içerir ve bağırsakların kötü huylu bakteriler tarafından ele geçirilmesini önler. Bir bağırsakta ne kadar çok yaralı bakteri varsa o kadar az kötü huylu bakteri vardır. Bağırsakların çalışması için marul verin ve gözlemleme yapın. İlk önce rahat bir şekilde dışkılaması gerek.

Maşallah çok güzellermiş öncelikle geçmiş olsun. Hareketli olmaları çok iyi bir işaret bazen depresyona girdiklerinde böyle sorunlara yol açabiliyor. Dişi kuşun dışkıda bir sıkıntı yok gibi gözüküyor, erkek kuşa gelince de bunun tam teşhisini yapmak maalesef internetten belli değil bakteri parazit vb bir kaç sebebi olabilir. Vitamin ise birazcık sıkıntılı bir konu, bu kadar küçük kanatlı hayvanlarda doz ayarlaması yapmak çok zor, vitamin fazlalığı da sıkıntılara yol açabilir (en sık görüleni ishal) ve piyasadaki vitaminlerin %99'u pek de işe yaramıyor. Öncelikle diyetini değiştirmenizi öneririm, vitamin yerine diyetin %15'i tahmini bir öğünü sebze meyve fındık fıstık yumurta maması vs verin her gün. Doğadaki kuşlar için yemler bulunmaz bir nimet ancak evcil kuşlar için yeterince vitamin yok ve çook fazla yağ içeriyor doğadaki kuşlar günde 12 kmye kadar uçabiliyor ancak ev kuşlarında yağlanma yapıyor ve vitamin değeri çok çok az. Kendiniz yem de çimlendirebilirsiniz şahane bir vitamin ve protein kaynağıdır ve insan bile yiyebilir. Tek yapmanız gereken maksimum 12 saat suda bekletmek ve suyu akıtıp bir kavanoz ve süzgeç yardımıyla günde 2 kez biraz su doldurup onu akıtmak, filiz başı çıktığında da 1 çay kaşığı elma sirkesiyle dezenfekte edebilirsiniz. Aynı şekilde bulaşıcı hastalık riskine karşı elma sirkesi veyahut çok sulandırılmış çamaşır suyuyla dezenfekte etmenizi öneririm özellikle tünek başları, varsa kırık kısımları ve 4 bağlantı noktasını. Elma sirkesini suya da katabilirsiniz 100 mL suya 4'te 1 çay kaşığı olarak. Dışkısını da lütfen mümkün olduğunca sık temizleyin ne kadar durursa o kadar bakteri yayar.

Dışkı rengi ve etrafına yaydığı renkten, tahmin ediyorum ki bakteriyel bir sorun var. Sirke yöntemini çok yerde okudum, birkaç veteriner hekim tavsiye etti(kedi, köpeğe bakan hekimler genellikle) En son gittiğim, sadece kuşlara bakan veteriner hekim sirke yöntemi kesinlikle doğru değil dedi. Bunun yerine antibakteriyel solüsyon ve antifungal solüsyonlar tavsiye ediyor.

Geri