Dışkı sorunu

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan deryat
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

deryat

Meraklı Üye
Öncelikle kuşumun en başta olan sorunundan bahsetmek istiyorum 3 hafta önce kuşum rahatsızlandı veterinere gittiğim de bana ateşlendigini havale geçirme riski olduğunu söyledi ayritten yumurtlamaya bağlı kansızlık vitamin minarel eksiği olduğunu söyledi.
Bundan dolayı öncelikle 7 günlük antibiyotik ve 3 günlük ateş düşürücü verdi günlük yumurta maması yapıp vermemi, elma vermemi, günlük probiyotik ve ağzına 3 damla vitamin kullanmamı önerdi bu süreçte de yem yemezse dari vermemi söyledi bunların hepsini uyguladım. Sonrasında 7 gün sonra kontrole götürdüğüm de iyileştiğini ama günlük probiyotik ve vitamine devam etmemi istedi ikisini birden vermem sıkıntı olmaz mı diye sorduğum da bir sorun olmaz ikisini aynı suya koyup verin dedi ilk iki gün verdim fakat dışkısı sulanmaya başlayınca ikisini birden vermeyi kesip birini sabah verip 5 gibi aldım 5de de diğerini alıp 12ye kadar birini tuttum. Ama içime sinmeyince bir gün birini bir gün birini vermeye başladım. dışkısında bir düzelme baya oldu diyebilirim fakat hala sulu dışkılama ve yemli dışkı mevcut. Geçen hafta da iki günde bir vitamin ve haftada bir gün de probiyotik verdim. Probiyotik hekimin verdiği markayı kullandım fakat kediler için olan bir marka olunca onu bırakıp önceden kullandığım probiacti bird kullanmaya geri döndüm. Vitamin Gervit w kullanıyodum fakat onu veteriner farklı bir vitamin verince bıraktım veterinerin verdiği vitamini kullanmaya başladım onun da resmini aşağıda paylaştım.
Şuan keyfi yerinde diyebilirim sadece yumurtlama olayı olduğu için kuluçka olayında fakat kafesten çıktığında uçuyo kafeste de oynuyo bunları ben yaptırmıyorum kendi isteği ile yapıyo benim zorlamamla değil çıkıp en fazla 5 dk oynuyo sonra da kafese girip tabana yatıyo.
yumurtlama olayı olduğu için sulu dışkı yapıyo olabilir mi diye düşünüyorum fakat yine de emin olamıyorum. Yemli dışkı sorununa da bir türlü anlam veremiyorum. Sulu dışkıladığı için bir süre de yemine aspur ilave ettim sulu yapmasına az da olsa azalmasına sanırım etkili oldu.
Yem yemesi de iyi.
Kafesinde kalamar kemiği, minarel blogu, kumu mevcut. Suyu günlük değişiyo, kafesinin altını günlük temizleniyo, tamamen de haftada iki kere kafesi sirkeli suyla siliyorum herhangi bir parazit vs kapmaması için özen gösteriyorum elimden geldiğince.
Kalsiyum ihtiyacı için de yumurta kabuklarını toz haline getirip kumunun içine koyuyorum ordan yiyor.
Günlük yaptığı dışkı resimlerini gönderiyorum. Yem yediği ve ötme hallerinin videolarını da ekleyip yollucam.
İlgilenirseniz sevinirim çok sağolun..

Geri