Düzenli Olarak Kursaktan Ağzına Yem Alma Sorunsalı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan eyunal
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

eyunal

Emektar Üye
Selam,
Aslında geçmişten bu yana kuşumun için bir çok konu ve uzayan konularım oldu.. Kuşum zaten karaciğer büyümesi yüzünden uzun süreli bir tedavide bu dönemler oldukça sancılı geçtiğini söyleyebilirim.
Biz insanlarda da bilirsiniz ki bir organ tökezlediği zaman başka büyük sorunların da kapısını aralamış oluyorsunuz aynı şey boncuğum için de geçerli , bakteriyel sorunları atlatıyoruz sonra mantar sebepli sorunlar olabiliyor enfeksiyon çıkıyor derken bunları atlatıp tekrar bu döngünün içinde buluyoruz kendimizi... Boncuk güçlü ve inatçı bizde öyleyiz.
Şu aralar kafasını sallama hareketi yapıp kursağından ağzına yem getirip geviş getirir gibi tekrar tohumu çiğniyor bunu yaptığı zaman kötü olmasa da gagasını kokladığım zaman koku geliyor. Sizce bunu hangi durumlarda yapar ?
Yakın zamanlarda antibiyotik ve zolax kullandık 2 gündür probiyotik + vitamin veriyoruz .
Bu hareketi yaparken kur yapmıyor.

Bir çok yerde iç parazite bağlayan veya mantarsal hastalığa işaret eden olmuş :rolleyes:
Dışkı

Dışkı açık yeşil pankreas ta sorun var mıydı sizin ? Yakın zamanda bakıldımı dışkısına

Umarım mutlu huzurlu yıllarınzj olur keyfi nasıl?
Hafta başlarında zaman zaman uyuma durumları vardı epey durgunlaşıyordu ama son 24 saate enerjisi ve odağı kötü değil kafeste sıkılıp karga gibi bağırıyor çıkartmam için :)
Şuan dışkı rengi ve sürekli ağzına yem getirip çiğnemesi dışında bir sorunu yok gibi... Sanki birden sindirim sisteminin sindireceğinden çok fazla yem yemişte ağzına getirip öğütüyor. Ağırlığı da 38-41 gr arasında gidip geliyor

@Yağmur-milka neyse ki dışkı rengi normal rengine döndü.. artık yeşil tonlarında dışkı yapıyor zira karaciğer sorunuydu testis büyümesiydi derken birde pankreas sorunu baya bi başımızı yakardı sanırım....
Konu ile ilgili video ekliyorum böylece durum daha anlaşılabilir
@Levent ACAR @Ahmet ASLAN tecrübelerinizden faydalanmak isterim

Ben şahsen kursak mantarından şüpheleniyorum ama Levent ACAR daha iyi bilir bir kaç gün daha probiyotik verin eğer geçmezse kursak mantarı olabilir umarım Kuşunuz en kısa zamanda sağlığına kavuşur

Sindirim sistemi nasıl çalışıyor az çok biliyorum , şuan için enerjisine etki eden bir durum değil ama her an bir seyler olabilir. Daha önce bu tür davranışları gözlemleyen oldu mu ?

Selam,
Aslında geçmişten bu yana kuşumun için bir çok konu ve uzayan konularım oldu.. Kuşum zaten karaciğer büyümesi yüzünden uzun süreli bir tedavide bu dönemler oldukça sancılı geçtiğini söyleyebilirim.
Biz insanlarda da bilirsiniz ki bir organ tökezlediği zaman başka büyük sorunların da kapısını aralamış oluyorsunuz aynı şey boncuğum için de geçerli , bakteriyel sorunları atlatıyoruz sonra mantar sebepli sorunlar olabiliyor enfeksiyon çıkıyor derken bunları atlatıp tekrar bu döngünün içinde buluyoruz kendimizi... Boncuk güçlü ve inatçı bizde öyleyiz.
Şu aralar kafasını sallama hareketi yapıp kursağından ağzına yem getirip geviş getirir gibi tekrar tohumu çiğniyor bunu yaptığı zaman kötü olmasa da gagasını kokladığım zaman koku geliyor. Sizce bunu hangi durumlarda yapar ?
Yakın zamanlarda antibiyotik ve zolax kullandık 2 gündür probiyotik + vitamin veriyoruz .
Bu hareketi yaparken kur yapmıyor.

Bir çok yerde iç parazite bağlayan veya mantarsal hastalığa işaret eden olmuş :rolleyes:
Dışkı
Genelde söylemiş olduğunuz gibi;
Ağızda koku Candida/Trichomoniasis(yanında nefestede problem varsa),
"Dışkıları çok değişkenlik gösterimesi" iç parazit olarak yorumlanıyor.

Şöyle faydalı yabancı bir site bulmuştum, hastalıklarla ilgili.

"Yakın zamanlarda antibiyotik ve zolax kullandık 2 gündür probiyotik + vitamin veriyoruz ."
Veteriner önerisi ile mi kullandınız, dozajları nasıldı ?

Genelde söylemiş olduğunuz gibi;
Ağızda koku Candida/Trichomoniasis(yanında nefestede problem varsa),
"Dışkıları çok değişkenlik gösterimesi" iç parazit olarak yorumlanıyor.

Şöyle faydalı yabancı bir site bulmuştum, hastalıklarla ilgili.

"Yakın zamanlarda antibiyotik ve zolax kullandık 2 gündür probiyotik + vitamin veriyoruz ."
Veteriner önerisi ile mi kullandınız, dozajları nasıldı ?
Koku sadece kursaktan agzina yem getirince oluyor , kokusu çürük bir seye veya rahatsiz edici bir kokuya sahip değil tarifi biraz zor.
Antibiyotik kullanımı önce veteriner tarafından verildi etkisi oldu sonra kuşum kötüleşti bıraktık , ardından ben halen icinde bakteriyel bir durum olduğunu tahmin ederek yazin özvetin verdiği etken maddeye sahip antibiyotik verdim. Antibiyotik yaninda antifungal kullanmak gerektiği için burada tavsiye edilen oranda zolax verdim (kapsülden pirinç tanesi kadar alıp 100ml suda erittim ) yaklaşık 1 haftadir da probiyotik + vitamin aliyor ve 2 saat önce aniden durumu kötüleşti şuan kabardı ve içine kapandı

Koku sadece kursaktan agzina yem getirince oluyor , kokusu çürük bir seye veya rahatsiz edici bir kokuya sahip değil tarifi biraz zor.
Antibiyotik kullanımı önce veteriner tarafından verildi etkisi oldu sonra kuşum kötüleşti bıraktık , ardından ben halen icinde bakteriyel bir durum olduğunu tahmin ederek yazin özvetin verdiği etken maddeye sahip antibiyotik verdim. Antibiyotik yaninda antifungal kullanmak gerektiği için burada tavsiye edilen oranda zolax verdim (kapsülden pirinç tanesi kadar alıp 100ml suda erittim ) yaklaşık 1 haftadir da probiyotik + vitamin aliyor ve 2 saat önce aniden durumu kötüleşti şuan kabardı ve içine kapandı

Kültür yapıldı mı hiç ? Dışkı veya boğaz.

Biraz önce yazdım başka bir konuya, bari copy&paste yapıyım.

"Açıkca söylemek gerekirse evet ilaç dozajları ile ilgili hiç bir yazılanı umursamıyorum, internetten farklı forumları değil, veteriner kitaplarını inceliyorum, varsa lab.ortamındaki bilimsel çalışmaları... İlaç pirinç tanesi olarak eklenmez, 1 pirinç tanesi kaç mg diye sormak lazım öncelikle, dozaj işi biraz matematik... "

Kültür yapıldı mı hiç ? Dışkı veya boğaz.

Biraz önce yazdım başka bir konuya, bari copy&paste yapıyım.

"Açıkca söylemek gerekirse evet ilaç dozajları ile ilgili hiç bir yazılanı umursamıyorum, internetten farklı forumları değil, veteriner kitaplarını inceliyorum, varsa lab.ortamındaki bilimsel çalışmaları... İlaç pirinç tanesi olarak eklenmez, 1 pirinç tanesi kaç mg diye sormak lazım öncelikle, dozaj işi biraz matematik... "
Doz işi elbette matematik orası hem matematik hemde kimya.. yazın Izmırde öz vet de yapıldı
Staphylococcus çıktı enfloraksin etken maddeli antibiyotik verdiler kendileri hazırlamıştı. En son verdiğim antibiyotik yine bu tabi özvet kac mglik verdi bilmediğim için elimde ki 20mglik enfloraksini 1tl suda seyreltik verdim.

Doz işi elbette matematik orası hem matematik hemde kimya.. yazın Izmırde öz vet de yapıldı
Staphylococcus çıktı enfloraksin etken maddeli antibiyotik verdiler kendileri hazırlamıştı. En son verdiğim antibiyotik yine bu tabi özvet kac mglik verdi bilmediğim için elimde ki 20mglik enfloraksini 1tl suda seyreltik verdim.
Enrofloxacin, baytril verdi büyük ihtimal o zaman. Aslında etkili bir antibiyotik diye biliyorum. Oran dediğin gibi göz kararı olmuş.
Flucan ile ilgili;
bunları inceleyebilirsin. Daha uzun 8-9 sayfa anlatımlı olanları vardı. Özet mahiyetinde.

Enrofloxacin, baytril verdi büyük ihtimal o zaman. Aslında etkili bir antibiyotik diye biliyorum. Oran dediğin gibi göz kararı olmuş.
Flucan ile ilgili;
bunları inceleyebilirsin. Daha uzun 8-9 sayfa anlatımlı olanları vardı. Özet mahiyetinde.
Şuan ki etkeni bilmiyorum ki ... 2 -3 haftadir veteriner kontrolü aksadı hem hekimin zamanı hemde bizim zamanimiz çakıştı... Yarın annem götürecek bir sorun çıkmazsa umarım yetişir
Bende şimdi şehir dışına gidiyorum sınavlar yüzünden her şey o kadar ters gidiyor ki

Geri