Düşünceleriniz??

Merto5134

Yeni Üye
Bu forumda arastirdim ama sorularima net bir cevap alamadim.mumkun oldugunca cevap verebilirseniz cok mutlu olurum:)

1.(en onemli soru) kusumu kendime alistirdim ele felan gelir duruma geldi ama kus elime gelince elim titriyo korkuyorum.onu baska bir tunege alistirip disarida direk omzuma gelmesini saglasam olur mu?

2.disari salmak demisken salmanin vakti geldimi

3.yemlerin markasi cok onemli mi.ve vitaminli yemi 1.5 aylik kusa vermeli miyim?

4.mama yedirmek zorunda miyim? Zorundaysam mama tarifiniz var mi?

5.balli yem zararli mi?

6.yakin zamanda tatile gidecegim.kusuma bakabilecek bir arkadasim yok.veteriner bakabilir mi.geri dondugumde beni hatirlar mi?

7.kus hic otmuyor.hasta mi yosa yavrularda normal mi?

8.disari cikardigim zaman omzuma nasil alistirabilirim?

1. Korkunuzu yenmemiz için elinize alıştırın. Korkunuzu yenemezseniz kuş beslemenin hiçbir anlamı kalmaz çünkü. Aşamıyorsanız dediginiz gibi de yapabilirsiniz. Nasıl alistiracaginiz size kalmış.
2. Salın tabi ki kafeste nereye kadar tutabilirsiniz.
3. Vitaminin zararı olmaz faydası çok olur. Yem markası hakkında yorum yapamacağım. Internetten söylemediğim için cevrede bulunan yemlerden kullanıyorum. Fakat önerilen daha sağlıklı bulunan yem konu başlıkları var.
4. Zorunda değilsiniz fakat daha sağlıklı ve mutlu olması için ek gıdalar önemlidir.
Tarif=
- etimek
- bebe biskuvisi
- haşlanmış yumurta
- havuç
- irmik
- çok az un çeşitleri ( mısır,buğday) kullanmayabilirsiniz. Kullanırsanız az kullanın.
5- Ballı yem zararlı değil tabiki. Kendiniz yaptığınız sürece. Fakat ballı yem diye satılan yemlerin baldan çok yapıştırmak için ek maddeler kullanıldığı söyleniyor.
6- veterinerin kuşunuza bakacağını hiç düşünmüyorum. Tabi ıyi biriyse orasını bilemem ama ugraşacaklarını sanmıyorum. Belliki kuşunuzu yeni almışsınız. Veterinerde uğraşıp salip alıştırmaya çalışmayacağı için kötü bir başlangıç olur. Salsa bile sizinle olması daha önemli.
7- kendi ortamından ayrılıp yabancı bir ortama giriyor. Ötmemesi normal. Genede kuşunuzun kendi fotoğrafını ve diski fotoğrafını atın bakalım.
8- kuşun huyuna bağlı olmasıyla birlikte parmağınızla omzunuza tıklayıp gel diyerek alıştırabilirsiniz. Ya da omzunuza dikkatini çekebilecek nesneler koyarak

Bu forumda arastirdim ama sorularima net bir cevap alamadim.mumkun oldugunca cevap verebilirseniz cok mutlu olurum:)

1.(en onemli soru) kusumu kendime alistirdim ele felan gelir duruma geldi ama kus elime gelince elim titriyo korkuyorum.onu baska bir tunege alistirip disarida direk omzuma gelmesini saglasam olur mu?

2.disari salmak demisken salmanin vakti geldimi

3.yemlerin markasi cok onemli mi.ve vitaminli yemi 1.5 aylik kusa vermeli miyim?

4.mama yedirmek zorunda miyim? Zorundaysam mama tarifiniz var mi?

5.balli yem zararli mi?

6.yakin zamanda tatile gidecegim.kusuma bakabilecek bir arkadasim yok.veteriner bakabilir mi.geri dondugumde beni hatirlar mi?

7.kus hic otmuyor.hasta mi yosa yavrularda normal mi?

8.disari cikardigim zaman omzuma nasil alistirabilirim?
elif hanım gereken cevapları vermıs ama bırseye deyınmeden gecemıcem basıma geldıgı ıcın ballı yemı kendın yapıcaksan ver petshopdan alıcaksan hıc verme gecenlerde ballı yem yuzunden 1 kusumu kaybettım ıcınde bal degıl bıldıgınız yapıskan var hayvanın bogazına yapısmıs gec fark eddım ordan hastalık kapıp öldu tavsıyem kesınlıkle ballı yem vermeyın cok muhım bısı dıl normal yem verın balı suyuna karısdırın arada bır cok sık dıl ve az mıktarda

1)Eliniz titretecek kadar panik yapmanıza gerek yok ama T şeklinde tünek yapıpta tutabilirsiniz tercih sizin.

2)Kafesinde belli bir süre kaldıktan sonra kendini güvende hissettikten sonra ortama salabilirsiniz.Salındıktan sonra sürekli sizden ürküp kaçıyorsa kovaladıkça daha ürkeceği için size alışmasını geciktirebilir.Bu biraz kuşun karakterine bağlı olduğu için gözlemleyip adaptasyon sağlandıktan sonra salabilirsiniz.

3)Yemlerin markasından ziyade içerik ve taze olmaları daha önemli.Vitaminli yem pek önerilen birşey değil kullanılan kimyasal içerikten ötürü vitamin diye tabir edilen yemdeki maddelerin kuşa zararlı olacağı yönde bir görüş hakim.O yüzden vitamini yemde değilde ayrı bir multi-vitamin takviyesi alarak bu ihtiyacı giderebilirsiniz.

4)Günlük taze mama yedirmeniz kuşun gelişimi ve sağlığı açısından önemlidir.Normal dönemlerinde haftada 2-3 kez ,üreme dönemlerinde her gün taze mama verilmesi önerilir.Tabi beslenme çeşitliliği ve yapılan takviyelere bağlı olarak verilen mamaların sayısı artabilir azalabilir.En azından daha yavru olan bir kuşa haftada bir kez dahi vermenizde fayda var.
Kendi yaptığım tarifte var forumda başka arkadaşların yapmış olduğu güzel tariflerde mevcut.Bunlara istinaden hazır olarak satılan ve kullanılan hazır mamalarda mevcut.
.Ortalama 2-3 kuş için malzemeler 2 dilim tuzsuz etimek ,1 kaşık irmik,yarım kaşık mısır unu,2 adet bebe büskivisi,yarım haşlanmış yumurta,serçe parmağı yada biraz fazlası havuç ve haşlanmış mısır.
Mamanın kuru kısmı etimek ve bebe büskivisi haşlanmış yumurtanın kabukları havanda ezip yiyebilcekleri küçüklüğe getiriyorum.(Yumurta kabuklarındaki yumurta zarını ayıklıyorum.)Üstüne irmik,mısır unu ekleyip karıştırıyorum böylece mamanın kuru kısmı tamamlanmış oluyor.Havuçları kağıt havlu üstüne rendeleyip fazla suyunu emene kadar biraz sıkıyorum.Kuru mamaya başta havuçları ekleyip kıvamı ve miktarı tutana kadar azar azar ekleyip karıştırıyorum.Yarım haşlanmış yumurtayıda rendeleyip ekliyorum üstüne en son haşladığım mısırları ekleme yaparak son bir kez karıştırıyorum.Böylece mama servise hazır oluyor.

5)Ballı yem zararlı değildir ama kullanılan balın ne kadar organik olduğu kullanılan miktarı gibi hususlar önemli.Kafanızda soru işaretleri bırakıyorsa üründen emin olamıyorsanız illa bal istiyorsanız ayda 1 kez suyuna çok az miktarda katabilirsiniz.

6)Kuşları seven herkes bakabilir kuşu güvenebileceğiniz onun bakımları yapabilecek ona ilgi sevgi gösterebileceğinden emin olduğunuz herhangi biri olur.

7)Ortama adaptasyon süreci ve yavru olduğundan ötürü pek sesi çıkmayacaktır şu an etrafını anlamaya çalışıyor.

8)Ele alıştırmayla mantığı aynı bunu komutlarlan yapmak istiyorsanız uygun bir ses yada beden diliyle yaparsanız zamanla o komutlara cevap verecektir.Mesela parmağınıza alıştırmak için elimizi götürdüğümüzde sürekli 'gel gel' dedeğimizde zamanla bu ses onun hafızasına yerleşir ve bu sesi duyunca parmağa gelmesi gerektiğini anlar.

1. Korkunuzu yenmemiz için elinize alıştırın. Korkunuzu yenemezseniz kuş beslemenin hiçbir anlamı kalmaz çünkü. Aşamıyorsanız dediginiz gibi de yapabilirsiniz. Nasıl alistiracaginiz size kalmış.
2. Salın tabi ki kafeste nereye kadar tutabilirsiniz.
3. Vitaminin zararı olmaz faydası çok olur. Yem markası hakkında yorum yapamacağım. Internetten söylemediğim için cevrede bulunan yemlerden kullanıyorum. Fakat önerilen daha sağlıklı bulunan yem konu başlıkları var.
4. Zorunda değilsiniz fakat daha sağlıklı ve mutlu olması için ek gıdalar önemlidir.
Tarif=
- etimek
- bebe biskuvisi
- haşlanmış yumurta
- havuç
- irmik
- çok az un çeşitleri ( mısır,buğday) kullanmayabilirsiniz. Kullanırsanız az kullanın.
5- Ballı yem zararlı değil tabiki. Kendiniz yaptığınız sürece. Fakat ballı yem diye satılan yemlerin baldan çok yapıştırmak için ek maddeler kullanıldığı söyleniyor.
6- veterinerin kuşunuza bakacağını hiç düşünmüyorum. Tabi ıyi biriyse orasını bilemem ama ugraşacaklarını sanmıyorum. Belliki kuşunuzu yeni almışsınız. Veterinerde uğraşıp salip alıştırmaya çalışmayacağı için kötü bir başlangıç olur. Salsa bile sizinle olması daha önemli.
7- kendi ortamından ayrılıp yabancı bir ortama giriyor. Ötmemesi normal. Genede kuşunuzun kendi fotoğrafını ve diski fotoğrafını atın bakalım.
8- kuşun huyuna bağlı olmasıyla birlikte parmağınızla omzunuza tıklayıp gel diyerek alıştırabilirsiniz. Ya da omzunuza dikkatini çekebilecek nesneler koyarak
Yeterli olur mu

Ekli dosyalar

• IMG_20171220_211116.jpg
    IMG_20171220_211116.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 18
elif hanım gereken cevapları vermıs ama bırseye deyınmeden gecemıcem basıma geldıgı ıcın ballı yemı kendın yapıcaksan ver petshopdan alıcaksan hıc verme gecenlerde ballı yem yuzunden 1 kusumu kaybettım ıcınde bal degıl bıldıgınız yapıskan var hayvanın bogazına yapısmıs gec fark eddım ordan hastalık kapıp öldu tavsıyem kesınlıkle ballı yem vermeyın cok muhım bısı dıl normal yem verın balı suyuna karısdırın arada bır cok sık dıl ve az mıktarda
Kusunuz için çok uzuldum :( siz dedikten sonra kaldirdim zaten

maşallah çok güzel bir kuş.Sağlıklı beslemeler. Elif hamın diğer konular hakkında bilgi vermiş. Ancak veteriner konusunda yorum yapmak istiyorum. Denildiği gibi veteriner ilginemez. Ki ilgilensede akşamları yalnız kalacaktır. Ve eğer kaldığı yerde başka canlılar da olursa ürkmesine neden olabilir. Ve bu süreç şuan kat ettiğiniz yolu en başa sarabilir.Eğer gideceğiniz yer de uzun kalacaksanız ve imkanınız var ise kuşunuzu tedbirlerini aldıktan sonra yanınızda götürmelisiniz derim. Elleriniz titrediği sürece kuşunuz da sizden korkar. Elinize alıştırmak en iyisi.Omzunuza da alışsın tabi ama elden korkmayın derim.

hocam ballı yemi bildiğimiz normal yem ile balı karıştırarak mı yapıyoruz. Donması için nasıl bir yol izliyoruz bilgi veriri misiniz acaba. Bende alıyordum ballı kraker uzun zamandan beri zararlı olduğunu duyuyorum.Çok sık vermesem de arada ödül yemi olarak veya yolculuğa çıkarken kolay kullanımı açısından kullanıyorum açıkçası. Eğer evde yaptığımızı da bu şekilde kullanabileceksem boştan yere canları tehlikeye atmayayım.

Ballı krakeri , evde yapılmışı da dahil olmak üzere , önermiyorum. Muhabbetler , mantara kolay yakalanma eğiliminde olan bir türdür. Ve mantar şekerle beslenir. Dolayısıyla şekerli şeyler vermeyin kuşlarınıza.

Ballı krakeri , evde yapılmışı da dahil olmak üzere , önermiyorum. Muhabbetler , mantara kolay yakalanma eğiliminde olan bir türdür. Ve mantar şekerle beslenir. Dolayısıyla şekerli şeyler vermeyin kuşlarınıza.
Anladım hocam. Şekerli ve tatlı şeylerin çok verilişinin görmemelerine sebep olduğunu biliyordum. Ancak bu hiç aklıma gelmemişti. Elimdekileri bitirdikten sonra tekrar almamayım o zaman. Teşekkürler

Anladım hocam. Şekerli ve tatlı şeylerin çok verilişinin görmemelerine sebep olduğunu biliyordum. Ancak bu hiç aklıma gelmemişti. Elimdekileri bitirdikten sonra tekrar almamayım o zaman. Teşekkürler
kardesım elındekılerı bıtırme dırek cope at selcuk hocam dogalı bıle zararlı dıorsa onları tekrar verme bak gercekden cok sevdıgım cıftlesen ve yumurtlamak uzere olan kusuma verdım ve sadece bırkere verdım hayvanın bogazına takıldı mantar yapdı zayıfladı hayvan bı anda ve mudahale edemeden öldü bırkere vermeyle bu olduysadevamlı verdıgınde olusacak tahrıbatı dusunemıyorum ben bu basıma geldıkden sonra elımde olan tum krakerlerı cope attım parası umrumda dıl yeterkı canlara bısı olmasın sıze tavsıem hıc bekletmeden hepsını cope atın

kardesım elındekılerı bıtırme dırek cope at selcuk hocam dogalı bıle zararlı dıorsa onları tekrar verme bak gercekden cok sevdıgım cıftlesen ve yumurtlamak uzere olan kusuma verdım ve sadece bırkere verdım hayvanın bogazına takıldı mantar yapdı zayıfladı hayvan bı anda ve mudahale edemeden öldü bırkere vermeyle bu olduysadevamlı verdıgınde olusacak tahrıbatı dusunemıyorum ben bu basıma geldıkden sonra elımde olan tum krakerlerı cope attım parası umrumda dıl yeterkı canlara bısı olmasın sıze tavsıem hıc bekletmeden hepsını cope atın
Anladım. Üzücü bir durum gerçekten. Sürekli vermiyorum zaten bende dediğim gibi yolculukta veya 40 yılda bir seviyorlar diye o da. Bende parasında değilim tabi ki sağlıkları daha önemli. Atarım tabi ki çöpe sorun değil.

atın sevmelerı onemlı degıl saglıkları onemlı mama yapın verın ve arada elma sırkesı verın mesela haftada 1 gun gıbı sırke mıkropları oldurur mamadan olusabılecek kursakdakı bakterılerı oldurur faydası cokdur
Anladım. Üzücü bir durum gerçekten. Sürekli vermiyorum zaten bende dediğim gibi yolculukta veya 40 yılda bir seviyorlar diye o da. Bende parasında değilim tabi ki sağlıkları daha önemli. Atarım tabi ki çöpe sorun değil.

Şuan çift olmadıkları için mama yapmıyorum.Çünkü bu halde bile kızışmış durumdalar. Mama daha çok kızıştırır. :) Ancak yumurta, meyve, sebze, vitamin. 10-15 günde bir de probiyotik takviyesi yapıyorum. Yine aynı şekilde sirkeli su da veriyorum.Hafta da bir gün de aspur veya yulaf veriyorum.

Şuan çift olmadıkları için mama yapmıyorum.Çünkü bu halde bile kızışmış durumdalar. Mama daha çok kızıştırır. :) Ancak yumurta, meyve, sebze, vitamin. 10-15 günde bir de probiyotik takviyesi yapıyorum. Yine aynı şekilde sirkeli su da veriyorum.Hafta da bir gün de aspur veya yulaf veriyorum.
masallah guzel bakıorsunuz sız yınede arada mama verın faydalansın yenımı ese attınız yoksa yavrularmı

masallah guzel bakıorsunuz sız yınede arada mama verın faydalansın yenımı ese attınız yoksa yavrularmı
Yok ikisi de erkek. :) Henüz eş almadım. Çünkü alınca ikisine birden almam lazım. 4üne bakacak alanım yok. Ancak kışa kadar alıcam nasip olursa eşlerini. Buralarda gördükçe daha çok heveslendim yavru almaya. Sadece biraz zamana ihtiyacımız var..

Yok ikisi de erkek. :) Henüz eş almadım. Çünkü alınca ikisine birden almam lazım. 4üne bakacak alanım yok. Ancak kışa kadar alıcam nasip olursa eşlerini. Buralarda gördükçe daha çok heveslendim yavru almaya. Sadece biraz zamana ihtiyacımız var..
2 sıde erkekse bırını dısıyle takas edseydınız ama olsun ınsallah dıledıklerınız olur ve yavrularınıza kavusursunuz :)

Geri