Cuma gününden beri yem yemiyor, yediğinde kafasını sallayarak çıkartıyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Beyz35
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Beyz35

Yeni Üye
Merhaba,
3 yaşında erkek muhabbet kuşum var cuma günü yem değişikliği yaptım normalde açık yem kullanıyordum ve çok severek tüketiyordu bu zamana kadar iştahla ilgili hiçbir sorunu yoktu. Cuma günü Migros’tan aldığım Quik marka yemden sonra yem yemediğini farkettim bazen oyun oynamaktan içeriye girip yem yemeği unutuyordu öyle olduğunu düşünüp elimle uzattım yemi ağzına alıp kırdı kafasını sallayarak hapşırır gibi çıkarttı bunun üzerine aç kalmaması için dal darısı, yumurta vermeye başladım ilk zamanlar ishaldi bunun açlıktan mı hastalıktan mı olduğunu anlamak için uzun süre takip ettim şu an dışkısı normal sadece beyaz kısımları biraz daha fazla. Pazar günü multivitamin aldım onu kullandım. Ancak hala normal yem yemiyor, aynı yerden açık yemi aldım değiştirdim yemiyor. Hatta en sevdiği yulaf gibi uzun olan yeme bayılıyordu şu an onu bile kabul etmiyor. Sizce neden yem yemiyor ve yediği anda dışarıya atıyor olabilir bu arada hiçbir şekilde uyku hali, durgunluğu yok maşallah çok hareketli keyfi yerinde gözüküyor. Birkaç konuda probiyotik önerisinde bulunulmuş onu almayı düşünüyordum bugün yardımcı olursanız çok sevinirim🙏🏻

Cuma gününden beri yem yemese çoktan ölürdü. Acaba kafesinde siz görmeden yiyor olabilir mi?

Normal yem yemiyor, dal darısı yumurta ve patates gibi yiyecekler ile besliyorum ancak dal darısının bu şekilde normal yem gibi tüketilmesi önerilmiyor

Normal yem yemiyor, dal darısı yumurta ve patates gibi yiyecekler ile besliyorum ancak dal darısının bu şekilde normal yem gibi tüketilmesi önerilmiyor
Evet sürekli darı yememesi lazım başka tohumlar da olması lazım. Versele laga markayı deneyebilirsiniz belki onu severek tüketir. Bir de bazı kuşlar darı gibi yiyeceklere alışınca yemini yemeyi reddedebiliyor

Merhabalar, aynı durumu 5 ay önce yaşamıştım. Ağır tüy bakımına girmeden önce bunu yapmıştı ve daha sonra dökebileceği tüm tüyü olsun kanadı olsun hepsini sırayla dökmüştü. Bizimki oldukça kaşınıyordu ama. Kaşıntı ve iştahsızlık nedeniyle veterinere götürmüştüm 1 hafta arayla 2 kere bit ilacı uygulamıştı ensesinden. Sizde de bu hareketler mevcut mu?

Yem yemediği süreçte oldukça yıpranmıştım. Onunla oyun oynayıp elimden tek tek vererek yedirmeye çalışıyordum. Kuş bakan bir yakınımız uzun süre yemezse yemini kıramaz ağzına alır bırakır öyle olursa biraz ıslatıp yumuşatıp ver demişti. Ama ben onu yapmadım çünkü tek tek yeni aldığım yemi verince yemeye başladı.

Ben de açık karışık yem kullanıyordum yeni paket aldığım hafta bu kaşınmaya ve yememeye başladı. Yem yemek için yemliğine çıkıyordu ama ağzına aldığında garip şekilde kaşınıp geri çıkıyordu. Vitakraft marka yem aldım ve parmağımın ucunda vermeye başladım. Bu şekilde az az yemeye başlamıştı. Bir süre yemliğini sirkeli suda günlük yıkayıp havalandırdım. Alışması 3 4 gün aldı tekrar yemliğinde kendi yemesi ama bu şekilde tekrar alıştı. Ben de bu süreçte dal darıyla olsun muz elma yeşillik olsun ne bulursam yedirmeye çalıştım. Aç kalınca illa ki yiyecektir. Dilerseniz vitakraft marka yemi deneyebilirsiniz veya versele laga da olabilir ama ben vitakraft aldığımda yemeye başlayınca değiştirmedim bir daha beğendiği yemi yesin dedim.

Merhabalar, aynı durumu 5 ay önce yaşamıştım. Ağır tüy bakımına girmeden önce bunu yapmıştı ve daha sonra dökebileceği tüm tüyü olsun kanadı olsun hepsini sırayla dökmüştü. Bizimki oldukça kaşınıyordu ama. Kaşıntı ve iştahsızlık nedeniyle veterinere götürmüştüm 1 hafta arayla 2 kere bit ilacı uygulamıştı ensesinden. Sizde de bu hareketler mevcut mu?

Yem yemediği süreçte oldukça yıpranmıştım. Onunla oyun oynayıp elimden tek tek vererek yedirmeye çalışıyordum. Kuş bakan bir yakınımız uzun süre yemezse yemini kıramaz ağzına alır bırakır öyle olursa biraz ıslatıp yumuşatıp ver demişti. Ama ben onu yapmadım çünkü tek tek yeni aldığım yemi verince yemeye başladı.

Ben de açık karışık yem kullanıyordum yeni paket aldığım hafta bu kaşınmaya ve yememeye başladı. Yem yemek için yemliğine çıkıyordu ama ağzına aldığında garip şekilde kaşınıp geri çıkıyordu. Vitakraft marka yem aldım ve parmağımın ucunda vermeye başladım. Bu şekilde az az yemeye başlamıştı. Bir süre yemliğini sirkeli suda günlük yıkayıp havalandırdım. Alışması 3 4 gün aldı tekrar yemliğinde kendi yemesi ama bu şekilde tekrar alıştı. Ben de bu süreçte dal darıyla olsun muz elma yeşillik olsun ne bulursam yedirmeye çalıştım. Aç kalınca illa ki yiyecektir. Dilerseniz vitakraft marka yemi deneyebilirsiniz veya versele laga da olabilir ama ben vitakraft aldığımda yemeye başlayınca değiştirmedim bir daha beğendiği yemi yesin dedim.

Yem değişikliği kuşlarda olumsuz durumlara yol açabilir. Yeni yeme geçiş direkt olmaz. Önce eski yeme yeni yemden eklenip karıştırılır birkaç kez böyle alıştırılır ve kademeli olarak tamamen yeni yeme geçilir.
Ayrıca açık yem kullanılması önerilmez. Açık satılan yemlerin nerden nasıl hangi ortamdan geldiği belli değildir. Bayat yem karıştırılmış olabilir,bozuk yem olabilir,pislik bulaşmış olabilir,tozlu kirli olabilir,ilaçlı olabilir vs vs..
O yüzden her yem alınmaz.
Güvenilir olan markalardan almak lazım Versele Laga en iyi markalardandır mesela.

Merhaba, çok teşekkür ederim. Bugün veterinere gittik Burak Uçar’a genel muayene ardından solunumla ilgili bir durumu olduğundan bahsetti ve röntgen çekildi, röntgen sonucuna göre akciğerinde enfeksiyon buna bağlı olarak rahat nefes alamadığından bahsetti ve aynı zamanda kursağında sindirim sisteminde de bir enfeksiyon söz konusu olduğunu söyledi. Kafam inanılmaz karışık 3 yaşında ve 2 aylıkken almıştık kuşumuzu bu solunum sıkıntısı yeni oluşan bir şey olmadığını düşünüyorum çünkü tıstıs sesleri çıkartıyor mu dedi evet çıkartıyor uçtuğunda nefes nefese kalıyor ağzından nefes aldığı oluyor ancak bu zamana kadar bu bir problem değildi ne zaman ki yem yemekte sorun yaşamaya başladık ki tüy dökümü sırasında oldu bu durum da o zaman artık yem yememeye bağlı olduğunu düşündüğüm semptomlar göstermeye başladı. Gelelim en çok kafa karışıklığı ve endişemin sebebine kendi ürünleri olan 4 tane vitamin verdi Triflucon şurup, Ventolin burun damlası, Doctor Avis adlı sanırım sprey yazdı bunları temin ettim yavaş yavaş akdarıya geçiş yapmam gerekiyormuş ve A21 mama verdi ancak ne akdarıyı ne de A21 i yemiyor akdarıyı yediğinde yine kafasını sirkeleyerek çıkartıyor. Şimdi bunca ilaç ve vitamin bu küçücük canlılar için fazla gibi geliyor bana kendi ürünü olan vitaminlerden 2 tanesini ve ventolin burun spreyini kullandık Triflucanı birazdan alacağım sizin önerileriniz nedir rahatlamak ümidiyle gittim ancak endişelerim arttı çünkü yemek yemiyor sadece daldarısı yiyor onu da tavsiye etmiyor ama kuş aç diğer yemlerin hepsini geri çıkartıyor acı biber, yeşillik gibi şeyler yedirin bol bol dedi ne yapmalıyım lütfen bana yol gösterin🙏🏻

Merhaba, çok teşekkür ederim. Bugün veterinere gittik Burak Uçar’a genel muayene ardından solunumla ilgili bir durumu olduğundan bahsetti ve röntgen çekildi, röntgen sonucuna göre akciğerinde enfeksiyon buna bağlı olarak rahat nefes alamadığından bahsetti ve aynı zamanda kursağında sindirim sisteminde de bir enfeksiyon söz konusu olduğunu söyledi. Kafam inanılmaz karışık 3 yaşında ve 2 aylıkken almıştık kuşumuzu bu solunum sıkıntısı yeni oluşan bir şey olmadığını düşünüyorum çünkü tıstıs sesleri çıkartıyor mu dedi evet çıkartıyor uçtuğunda nefes nefese kalıyor ağzından nefes aldığı oluyor ancak bu zamana kadar bu bir problem değildi ne zaman ki yem yemekte sorun yaşamaya başladık ki tüy dökümü sırasında oldu bu durum da o zaman artık yem yememeye bağlı olduğunu düşündüğüm semptomlar göstermeye başladı. Gelelim en çok kafa karışıklığı ve endişemin sebebine kendi ürünleri olan 4 tane vitamin verdi Triflucon şurup, Ventolin burun damlası, Doctor Avis adlı sanırım sprey yazdı bunları temin ettim yavaş yavaş akdarıya geçiş yapmam gerekiyormuş ve A21 mama verdi ancak ne akdarıyı ne de A21 i yemiyor akdarıyı yediğinde yine kafasını sirkeleyerek çıkartıyor. Şimdi bunca ilaç ve vitamin bu küçücük canlılar için fazla gibi geliyor bana kendi ürünü olan vitaminlerden 2 tanesini ve ventolin burun spreyini kullandık Triflucanı birazdan alacağım sizin önerileriniz nedir rahatlamak ümidiyle gittim ancak endişelerim arttı çünkü yemek yemiyor sadece daldarısı yiyor onu da tavsiye etmiyor ama kuş aç diğer yemlerin hepsini geri çıkartıyor acı biber, yeşillik gibi şeyler yedirin bol bol dedi ne yapmalıyım lütfen bana yol gösterin🙏🏻

Dışkılarına baktı mı bakteri olup olmadığı?

İzmir'de olduğunuzu söyleseydiniz Öz-vet Kuş Veteriner Kliniği var oraya gitmenizi önerirdim.

Dışkı kontrolü ile ilgili bir şey söylemedi çünkü ishal değildi aç kalmaya bağlı ishali oluyordu sadece. Öz-veti duymamıştım şu an çok üzüldüm oraya götürmediğime verilen ilaçlar ve vitaminler hakkındaki düşünceniz nedir?

Bana tomografi sonuçlarında sorunlu olan kısımları gösterdi, 1 ay takipte kalıp ardından sonuca bağlı olarak akciğerindeki gözlemlenen bozuklukta değişiklik olmazsa test için laboratuvara gönderileceğini söyledi. Kuşum dediğim gibi 3 yıldır bizimle ancak solunum olarak bu zamana kadar artan veya azalan bir değişiklik görmedim. Tıs tıs sesini çıkartıyor belli aralıklarla örneğin su içiyor ardından birkaç kez tıs tıs sesi çıkartıyor, uzun uçuş sonrası konduğunda hızlı nefes alma tüylerini indirip ağzından nefes aldığını gözlemliyordum ancak ilk günden beri bu şekilde yaptığı için nefes nefese kalma olarak görüyorduk durumu

Kuşunuzda tıs tıs ses çıkarma ve nefes nefese kalma varmıştı zaten,solunum problemi ilerlemiş ve bu dönemde kendini iyice belli etmiş olabilir yem yememesi de belirti olarak ortaya çıkmış olabilir olaya böyle de bakın yani..

Triflucan antifungal (mantar için) bir ilaç. Ventolin ise solunum problemi olanlara verilen bir ilaç,rahat nefes almak için.
Doctor Avis ne bilmiyorum.

Kuş açsa bilen birileri tarafından elle besleme maması (a21 olabilir) ile beslenmesi lazım. Kuşunuzun kendisinin yemesini beklemeyin. Açlıktan kaybedebilirsiniz. Geç kalınmış bir vaka olabilir,tıs tıs sesi ve nefes nefese kalma solunum probleminde görülür en başından kanatlı veterinerine götürmeniz gerekirdi..

Veterineriniz kanatlı veterineri olarak biliniyor, tedaviyi uygulayıp uygulamamak siz kalmış.

Haklısınız bilgilendirmeniz için teşekkür ederim, ancak bu zamana kadar neşesinde hareketlerinde en ufak bir değişiklik gözlemlemedik bundan dolayı da bir sorun olduğunu düşünemedik. Daha önce aynı şekilde 13 yıl bir muhabbet kuşuna baktık düşüncemiz doğuştan gelen bir hastalık olduğu çünkü inanılmaz şaşkınız bu zamana kadar dediğim gibi hiçbir belirti vermedi belki de dediğiniz gibi şu an yaşadığı durum büyük bir belirtisi ilaçları temin ettim hepsini düzenli olarak uygulayacağım sizin de başka tavsiyeleriniz varsa çok sevinirim 🙏🏻

Triflucan mantar ilacıdır. Kuşunuza dışkı veya kursak tahlili yapmadı mı? Yapmadiysa neden verdi?

Genel muayene ve röntgen sonucunda triflucan verdi. Dışkısı normal sayılabilecek durumda ancak verilen a21 mamayı şırınga ve el ile maalesef yediremiyoruz

Genel muayene ve röntgen sonucunda triflucan verdi. Dışkısı normal sayılabilecek durumda ancak verilen a21 mamayı şırınga ve el ile maalesef yediremiyoruz
Genel muayeneye göre mantar olduğunu söyledi mi? Ağır bir ilaç çünkü.

Hocam size tavsiyem Elle besleme aparatı edinin. Mamayı direkt kursağa boşaltıyorsunuz pratik oluyor. Kullanacağınız ilaç ve takviyeleri o mamaya karıştırarak verirsiniz. Elle besleme konusunda youtube de videolar var. Onları izleyerek uygulayın.

Hocam size tavsiyem Elle besleme aparatı edinin. Mamayı direkt kursağa boşaltıyorsunuz pratik oluyor. Kullanacağınız ilaç ve takviyeleri o mamaya karıştırarak verirsiniz. Elle besleme konusunda youtube de videolar var. Onları izleyerek uygulayın.
Teşekkür ederim yarın edinip uygulayacağım, günde kaç kez bu şekilde beslenmeli. Bir de doktor kursağın daraldığını mantar olduğunu o nedenle yemek yiyemediği gibi bir durumdan bahsetti enfeksiyondan kaynaklı bazı tıkanıklıklar varmış elle besleme yaptığımda sakıncası olur mu bu durumun

Son düzenleme:
Teşekkür ederim yarın edinip uygulayacağım, günde kaç kez bu şekilde beslenmeli. Bir de doktor kursağın daraldığını mantar olduğunu o nedenle yemek yiyemediği gibi bir durumdan bahsetti enfeksiyondan kaynaklı bazı tıkanıklıklar varmış elle besleme yaptığımda sakıncası olur mu bu durumun

Bilmiyor iseniz siz beslemeyin soluk borusuna kaçabilir ve kuş boğulup ölebilir. Bilen birileri bulun petsopculara sorun. Kuşunuzda mantar varsa zaman kaybetmeyin mantar ölümcül olabilir çünkü. Kuş kendi yiyemez hale gelir sürekli kusar ve zor nefes almaya da başlayabilir. Karnının tok olması lazım günde 3-4 kez beslensin 2.5-3 ml mama.

Geri