Cam Boşluğunda Öter Ardıç Kuşu Yuvası

beanmore

Yeni Üye
Merhaba, yaklaşık 2 hafta önce yayla evine geldiğimizde camı açacakken cam ile tahta koruma kapağı arasında bir kuş yuvası olduğunu fark ettik ve içinde turkuaz mavi arası renkte 4 adet yumurta vardı. Bir hafta içerisinde yavrular tüylendi ve gözleri açılmaya başladı, camı hiç açmadık. Sanıyorum ki anneleri tahta koruma kapağı üzerine açtığı gözden yuvaya gelip yavrularını besliyordu. 1 haftalığına başka bir yere gittik ve dün geldiğimizde 2 adet yavrunun olmadığını ve diğer 2 yavrunun da tamamen tüylenip yuvada öttüğünü fark ettik. Bugün baktığımda yavruların yuvadan çıkıp kör köşeye tünediklerini gördüm. Anneleri birkaç kere geldi öttü, yavrular da öttü ama onları bulamadı. Annelerinin geldiği yer ile yavrular arasında yuva var, o yüzden onları göremedi sanırım.

Kuşların araştırdığım üzere öter ardıç olduğunu sanıyorum. Bu durumda ne yapmam gerekir, beklemeli miyim yoksa kuşları alıp elimle mi beslemeliyim, beslersem nasıl beslemem gerekiyor?

Teşekkürler.

Kuşların şu anki halinin videosu:

https://streamable.com/dhn0i1

Son düzenleme:
Merhaba, yaklaşık 2 hafta önce yayla evine geldiğimizde camı açacakken cam ile tahta koruma kapağı arasında bir kuş yuvası olduğunu fark ettik ve içinde turkuaz mavi arası renkte 4 adet yumurta vardı. Bir hafta içerisinde yavrular tüylendi ve gözleri açılmaya başladı, camı hiç açmadık. Sanıyorum ki anneleri tahta koruma kapağı üzerine açtığı gözden yuvaya gelip yavrularını besliyordu. 1 haftalığına başka bir yere gittik ve dün geldiğimizde 2 adet yavrunun olmadığını ve diğer 2 yavrunun da tamamen tüylenip yuvada öttüğünü fark ettik. Bugün baktığımda yavruların yuvadan çıkıp kör köşeye tünediklerini gördüm. Anneleri birkaç kere geldi öttü, yavrular da öttü ama onları bulamadı. Annelerinin geldiği yer ile yavrular arasında yuva var, o yüzden onları göremedi sanırım.

Kuşların araştırdığım üzere öter ardıç olduğunu sanıyorum. Bu durumda ne yapmam gerekir, beklemeli miyim yoksa kuşları alıp elimle mi beslemeliyim, beslersem nasıl beslemem gerekiyor?

Teşekkürler.

Kuşların şu anki halinin videosu:

https://streamable.com/dhn0i1

Ebeveyn kuş yuvalığa girdi de göremedi mi yavruları? Elinize eldiven takın ve yavru kuşları yuvanın içine koyun, yuvanın içine de kurt solucan koyabilirsiniz ağızlarını açarlarsa yedirirsiniz. Ebeveynleri ne zamandır gelmiyor? Uzun müddetse sizin beslemeniz gerekebilir. İnternetten araştırdığım kadarı ile ardıç kuşu kuluçka süresi 12-14 günmüş ve yavrular 2 hafta içinde gelişimini tamamlayıp uçarlarmış.

Ebeveyn kuş yuvalığa girdi de göremedi mi yavruları?
Evet, dün öğle vaktinde videodaki deliğe geldi. Yuvaya gitmedi, delikten ötüp yavrularla iletişim kurmaya çalıştı fakat göremeyince geri gitti. Belki de yuvaya gitse görecekti.

Elinize eldiven takın ve yavru kuşları yuvanın içine koyun, yuvanın içine de kurt solucan koyabilirsiniz ağızlarını açarlarsa yedirirsiniz.
Bugün baktığımda iki kuştan sadece biri kalmıştı. O da hiç hareket etmemiş gibiydi, dediğinizi yapsam sorun olur mu? Ya da kendi haline mi bırakmalıyım, diğer kardeşi gibi o da uçar mı?

Ebeveynleri ne zamandır gelmiyor?
Dün saat 16.00'da gitti sanıyorum, o zamandır gelmiyor. Geldiği zaman beslemediğini düşünürsek 1 gündür gelmiyor.

Uzun müddetse sizin beslemeniz gerekebilir. İnternetten araştırdığım kadarı ile ardıç kuşu kuluçka süresi 12-14 günmüş ve yavrular 2 hafta içinde gelişimini tamamlayıp uçarlarmış.
Kuluçka süresi geçti sanırım. O zaman kuşların ebeveynlerine ihtiyacı kalmamış olmalı.

Geri