Buhar makinesi

Elif Özdemir

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Merhabalar öncelikle. Daha önce yaklaşık 20 litre hatta daha fazla su koyarak buhar yöntemi uyguluyordum. Ev 10 katlı ve kuşlara çatıda bakıyorum. Isıtma sistemi sabah akşam sürekli çalışıyor. Fan gibi çok elektrik yaktığını düşünmüyorum. Fakat elektrik faturası yüksek geldiği için apartman yöneticisi dikkat etmemi söyledi. Çünkü ben 20 tl ödüyorum aylık. Bugün kuşlar nemi sevdiği için buhar makinesi aldım. Simbonun bilindik buhar makinesi. Kullanan varsa bana ortalama elektrik faturası durumundan bahsedebilir mi. Ve ben bunu gece boyunca çalıştirsam suyunun ne kadar zamanda bittiği hakkında bilgilendirme yapabilir mi. Gece boyunca bir sorun oluşturmasın kuşlarda

Ne kadar iyi apartman yöneticileri var ya ben bizimkilere bunu söylemiyorum bile durum o ki 3 . Kattan elektrik kablosu çekeceğiz.

Ayrıca zaten kışdayız havalar nemli şu an bence hiç gerek yok buhar makinesine

Ortamın nemi 20 cıktı çok düşük bu kadar düşük olduğunu beklemiyordum açıkçası. Daha yüksek olur diye düşünüyordum. Gayette güzel ışık alıyor. Kuşların sulukları bile buharlaşıyor. Niye bu kadar düşük cıktı anlamadım. Demek ki kullanmak gerek artik. Zaten apartmanın her yerinde yalıtım var. Ama çatıyı geçtim evler bile çok soğuk oluyor. Catinin alttan ısıtmasını da yakmiyorlar. Isitici adina bi problemim yok sukur. Aldigim isitici gayet ise yariyor. Ama bugun kisa 3 lü prizle ikisinide çalıştıramadım. Aynı yerde durmaları gerekiyor. Öyle olunca buhar ısıtıcının içine giriyor. Bende gece ısıtıcı sabah buhar makinesi kullanicam bir süre daha sonra krizi yenileyince bir hal çaresine bakıcam artik

Son düzenleme:
Isıtıcınız ne acaba ? Bir de nemi doğru ölçtüğünüzden emin misiniz ? Yoksa boşuna uğraşmın olmayın .

Şu anda ülkemiz genelinde nem oranları düşük, ayrıca Konya çok daha kuru havaya sahip bir yer. Muhabbet kuşları, doğada çöl ikliminde yaşayan kuşlardıe ve yüksek nem onlar için rahatsız edici olabilir. Yine de nem oranını %40 civarında tutmak daha sağlıklı olur.

Isıtıcı da çalışıyorken nemi düşürür. Yağlı radyatör en iyisi bu durumda. Hatta peteğin üstüne su da konabilir.
%20 az ancak kuşlar için ve kuluçka için zararlı değil.
Levent bey , sizin kuşlar duruyor mu ? Hiç resim paylaşmıyorsunuz uzun zamandır

Derece var buhar makinasıyla beraber aldım. Yanı 40 tl ye alınca yanlış ölçmez diye düşünüyorum garantisi bile var :) ama buhar makinasını çalıştırınca belli oranda nemli gözüktü 4 saatte %70e kadar çıktı oran. Hani odadan içeri adım atınca kendinde hissedebiliyorsun zaten kuruluğu. Ve yavrular minicik olmaya başladı. Belliki neme ihtiyaçları var. Bir sorunum yok büyüyorlar fakat gerek tüyleri olsun gerek kendileri olsun güzel gözükmüyorlar. Petekte yok malesef. Alttan isitmali. Ama bir kaç kere açtık ısıtmayı. Kapattılar. Zaten yeterince taviz verdiler bu yüzden üstelemedim. O yüzden ısıtıcı aldık.
Markasını hatırlayamadım ama illaki görmüşsünüzdür. Fiyatı 60 tl civarında diye hatırlıyorum. Içeriyi çok güzel ısıtıyor. Yaklaşık bir buçuk aydır kullanıyorum.

Fan içerde hava akımı falan oluşturmuyor mu kuşlara sıkıntısı oluyor mu ? Bir de termostatlı mı acep ? Randıman veriyor mu ? Bir de yakıtı nasıl acaba ?

Yüzde 70 oran çok fazla değil mi ? O kadar çıkartmamak lazım zararı olabilir .

Isıtıcıyı yere, nemlendiriciyi göğüs hizasına yakın koyarsanız daha yüksek verim alırsınız. Tabi ortam uygun mudur bilemeyeceğim

Valla aldığımdan beri gece gündüz çalışır vaziyette duruyor ve otomatik kapanıp açılıyor. Bazen kapanıp hiç açılmadığı oluyor. Bazen açılıp hiç kapanmadığı. Altında güvenlik için yani düşerse falan emniyet yeri var havaya kalktığı an kapanıyor. Geçen gün durmuş. Çalıştırdım çalışmadı. Tabi kuşların tozları toprakları hep girmiş içine. Temizleyince çalıştı. Hem soğuk hem sıcak ayarlanabiliyor. Bir ara konya çok kötü soğudu. O sıra kuşların hepsi öksürük tiksirik. Yeni doğan yavrular üşüyüp ölmeye başladı. Baktık olmayacak bunu aldık. Ilk tedirgindim ama şimdiye kadar o olmasaydı yavrular hala bu soğuk havaya dayanamayacaktı. Hava akışını kısa sürede hemen değiştiriyor. Ve kablolu prizle çalışıyor. Sadece 1 priz var ve 3lu fiş buldum evde onu götürdüm. Onunda kablosu çok kısa en yakın sürede değiştiricem bu olayı çünkü isiticiyla nemi beraber calistiramiyorum. Birazdan çıkıp nemi kapatıp ısıtıcıyı takicam mesela

Kafes ile duvar arasına içerden bir de siz izolasyon yapsanız daha iyi olur sanki.

Geri