Bizim Gençlerin Arasını Yapalım, Sevaptır :)

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan cihan54
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

cihan54

Yeni Üye
Herkese Merhaba.

Yaklaşık 4 yıl kadar oldu, jumbo kırması bir erkek Muhabbet kuşu sahiplendim. Oldukça evcil ve konuşkan, enerjik bir arkadaş. Şöyle bir durumu var ki, gördüğü her şeye her an kur yapabiliyor. :) evde sarkıntılık etmediği hiç bir şey kalmadı diyebilirim. Sonunda hanımı ikna edip, garibime bir eş edineyim dedim. Yine benzer ölçülerde, (biraz da şans eseri) evcil bir dişi aldım. İlk gün ikisini de saldım ve dişi bizim oğlanın peşine düştü, uzun zamandır bu anı bekliyormuş gibi. Fakat şaşırdığımız nokta, bizim oğlan köşe bucak kaçtı dişiden. Sonraki günlerde bizimki dişiye ne kadar konuşmaya yaklaşmaya çalışsa da dişi bizim oğlanı tersleyip gönderdi tüneğinden. Hatta bazen kötü davrandığına şahit oluyordum, koyduğum marula yaklaştırmayıp kendi yiyordu hanımefendi :)

Birkaç ay bu şekilde bekledim fakat bir değişiklik göremeyince kuşçuya gidip durumu anlattım. Dişiyi değiştirelim bakalım dediler. Erkeği getirmemi ve dişilerin kafesine salmamızı önerdi. Kendi seçebilir böylelikle dedi. Dediğini yaptık. Kafeste iki dişi bizimkinin peşinde pervane oldu. Bizimki köşe bucak kaçmaya devam. Pervane hanımlardan birini aldık. Eve geldiğimiz gibi dişi dünyaya küstü. Ne bizim erkeğe bakıyor ne yem yiyor ne su içiyor. Tünekte hareketsiz bekliyor öyle.

Bir hafta sonra bu dişiyi de götürdüm, durumu anlattım. Kuşçu bu sefer güzel bir kuş verdi. (Beyaza yakın açık sarı, heybetli bir hanım). 3 haftadır bizimki 3 numaralı güzel hanıma bazen yaklaşmaya, öpmeye vs. çalışsa da hanım yüz vermiyor ve yanından uzaklaştırıyor.

Ben de oğlana hanım getirmekten usandım, oğlan da gelen hanımlarla tanışmaya çalışmaktan 😄 Ama bir yandan da yavrusu olsun istiyorum. Hatta dün akşam 1-2 saat kızıştırma sesleri dinlettim youtube'dan. Bizimki zaten kızgındı iyice delirdi 😄 Hanım da bu seslerle bıcır bıcır konuşmaya kabarmaya başlasa da bizimkinin yaklaşımlarına yine tersleyerek cevap verdi.

Dip not belirtmem gerekirse; kafeste yavruluk mevcut. gün aşırı marul ve haftada bir haşlanmış yumurta veriyorum. Kafeste kum taşı ve kemik de mevcut. Saldığımda ise ikisi farklı odalara gitmeyi, bireysel takılmayı tercih ediyor.

Şimdi Nijer tohumu sipariş ettim, oradan buradan okuduğum kadarıyla faydası olabiliyormuş.

Size derdimi anlatabilmişimdir umarım. Her türlü öneriye açığım; yeter ki bu iki gence yuva kuralım yahu. 😅

Teşekkürler şimdiden.

İmkan varsa dişiyi farklı bir kafese alın. Bir süre dişiye multi vitamin ve amino asit desteği verin. Dişinin günlük kesintisiz 12-13 saat güçlü ışık görmesini sağlayın. Vitamin takviyesini erkeğe de yapın tabi ama biraz daha az. Ayrıca dişiye yavru besleme sesi çiftleşme sesi dönüşümlü olarak dinletin.

Bir kafes alırım ona. Aynı odada olacaklar değil mi? Multi vitamin ve aminoasit kuşçularda olur mu, İnternet üzerinden mi almalıyım? Bir de nasıl veriliyor, ne aralıkla?

Teşekkürler bu arada ilginiz için.

Kuşçular genelde dandik ürün satıyorlar. Siz internetten, aminovit bölünmüş satılıyor 20-30 ml yeter., probiyotik okarak prozim düz olandan plus'ı da var çünkü. Bir de N- zymax sf alın. Prozim'i her gün aminovit haftada 2 kez, vitamini de 2 kez. İki ürünü aynı suya katmanızda sorun olmaz.

Geri