Bit Mi Yoksa Başka Bir Parazit Mi?

Ali Ergün Türköz

Emektar Üye
Üstadlar sabah uyanıp kuşları kontrol ederken bir şey ile karşılaştım. Erkek kuşun sırt tüylerinin arasında mm'lik boyutta olan kıl inceliğinde iki üç tane canlının gezindiğini ve tüylerin arasına girip çıktığını gördüm. Bu bit midir yoksa başka bir dış parazit mi? Resimleyemedim ama ne yapmam gerekir? Ne kullanmak gerekir yardımlarınızı bekliyorum. Düzenli olarak provit bit ve kene spreyi sıkıyorum bu arada. @Hayvansever03 @Selçuk YÜKSEL @Malatya'nın Üreticileri

Son düzenleme:
Bit parazit gibi sorunlarda vilmectin adlı ilaç öneriliyor enseye damlatılıyor fakat fazla dozu tehlikeli olabilir bu ilacın kuşlarda kullanımını biraz araştırın. Ben size doğal önerileri de sunayım. Öncelikle kafes ve kafes içindeki her şeyi kaynar suyla yıkayın. Dezenfekte etmek oldukça önemli. Kuşunuzu üç dört damla elma sirkesi eklenmiş banyo suyuyla yıkayın. İster banyoluğuna koyarsınız isterseniz sprey yardımı ile kuşu ıslatırsınız. Göze gelmemesine dikkat edin.

Veterinerden vilmectin veya ivermectin etken maddeli herhangi bir ilaç isteyip 7 gün aralıklarla her birinde ense derisine temas edecek şekilde bir damla olmak üzere üç defa kullanın

Toz bit ilaçlarınıda vilmectine ilave olarak kafes tabanında kullanmalısınız. Kullanmazsanız tedavide başarı şansı azalıyor. Akartoks kullanılabilir. Başka toz ilaçlarda var. Ayrıca bu ilaçlamayı belirli mesela 2 aylık aralıklarla tekrarlamalısınız.

1530375750312536191134.jpg
Kafesi ve tüm aparatları önce kaynar su ile yıkadım. Ardından sirkeli su ile tekrar yıkadım. Sonra kuşları elime alıp sirkeli su ile onları da yıkadım elimle süre süre. Ardından bu resimde ki ürünü aldım fayda eder mi dersiniz ?

Ekli dosyayı görüntüle 25955 Kafesi ve tüm aparatları önce kaynar su ile yıkadım. Ardından sirkeli su ile tekrar yıkadım. Sonra kuşları elime alıp sirkeli su ile onları da yıkadım elimle süre süre. Ardından bu resimde ki ürünü aldım fayda eder mi dersiniz ?
Bu ürün cilde nem katmak, tahrişleri önlemek adıma geliştirilmiş. Parazitleri yok etmeye yönelik değil yani. Vilmectin uygulaması yaptınız mı?

2
Bu ürün cilde nem katmak, tahrişleri önlemek adıma geliştirilmiş. Parazitleri yok etmeye yönelik değil yani. Vilmectin uygulaması yaptınız mı?
Kardeşim öyle bir şehir ki ne kuştan anlayan petshopcu var ne tedaviden anlayan veteriner. Veteriner ünvanına sahip bir varlığın dediği cümleyi aynen sana yazayım , "Kuşa DDT dök" İnsanı bile öldüren bir kimyasal iken 60-80 gramlık canlara ne yapmaz DDT? Çözüme senin önerin ile yola çıkarak başladım üstad,fısfıs şişesi içine sirke karışımlı su hazırladım. İlk gün tüyün dış kısımlarına sıktım. Ertesi gün kontrol ettiğim de bahsettiğim parazitleri daha yoğun gördüm canım epey sıkıldı. Ardından ılık bir su ile kuşu elimle yıkadım sadece su ile. Akşamına da tüylerin arasını aralayarak deriye de temas edecek şekilde sirkeli su sıkmaya devam ettim. 2-3 gün daha bu işlemi tekrarladım bu süreçte parazitler azalıyordu ama aktif durumdaydı. 4. gün ufak bir dalin şampuanı aldım,komik gelebilir belki:D Ilık suyun içine dalin şampuanı katarak kuşu elime alıp diğer elimle gözlerine ve ağızına gelmeyecek şekilde yıkadım kuşu,hem güzel kokuyorlar hem tüylerin rengi de parlak durmaya başladı,şimdi parazitten eser yok :):)

2

Kardeşim öyle bir şehir ki ne kuştan anlayan petshopcu var ne tedaviden anlayan veteriner. Veteriner ünvanına sahip bir varlığın dediği cümleyi aynen sana yazayım , "Kuşa DDT dök" İnsanı bile öldüren bir kimyasal iken 60-80 gramlık canlara ne yapmaz DDT? Çözüme senin önerin ile yola çıkarak başladım üstad,fısfıs şişesi içine sirke karışımlı su hazırladım. İlk gün tüyün dış kısımlarına sıktım. Ertesi gün kontrol ettiğim de bahsettiğim parazitleri daha yoğun gördüm canım epey sıkıldı. Ardından ılık bir su ile kuşu elimle yıkadım sadece su ile. Akşamına da tüylerin arasını aralayarak deriye de temas edecek şekilde sirkeli su sıkmaya devam ettim. 2-3 gün daha bu işlemi tekrarladım bu süreçte parazitler azalıyordu ama aktif durumdaydı. 4. gün ufak bir dalin şampuanı aldım,komik gelebilir belki:D Ilık suyun içine dalin şampuanı katarak kuşu elime alıp diğer elimle gözlerine ve ağızına gelmeyecek şekilde yıkadım kuşu,hem güzel kokuyorlar hem tüylerin rengi de parlak durmaya başladı,şimdi parazitten eser yok :):)

Veterinerler genellikle küçük kuşlardan anlamıyor. Siz vilmectin ve toz formda bir bit ilacı isteyip kullanmış olsaydınız bu kadar uğraşmak zorunda kalmazdiniz

Veterinerler genellikle küçük kuşlardan anlamıyor. Siz vilmectin ve toz formda bir bit ilacı isteyip kullanmış olsaydınız bu kadar uğraşmak zorunda kalmazdiniz
İstediğim zaman farklı ilaçlar tavsiye ettiler toz ilaçlardır vs ben de güvenemedim hele de DDT'yi duyduktan sonra. Bolu öyle küçük şehir istediğini pat diye halledemiyorsun.

Durumunuzu anlıyorum. Ancak söyle bir durum da var; bir süre sonra parazitler yeniden ortaya çıkabilir çünkü basit bir şampuan ile parazit larvalarını yoketme şansınız çok düşük.

bu aldığınız bakım şeyinin markasının parazit için olanı da var. avimec isimli ivermektin içeren bi ilaç. onu bulabilirsiniz bence. biyoteknik ürünleri petshoplarda oluyor genelde. vilmectin de bulursunuz aslında büyükbaşlar için kullanılan bi ilaç normalde. vet. kliniklerinde olması gerek.

Son düzenleme:
2

Geçmiş olsun tekrardan:) Kuşu şampuanla yıkamanızı önermiyorum sağlık açısından uygun değil. Elma sirkeli suyla yıkanmasını sağlayın. Göze temas etmemeli ve sirke ayarını kaçırmamalısınız. Banyoluk takın o zaten banyoluğunda yıkanır.

Siz her ne kadar kuşa yoğunlaşsanız da kafeste parazitler üredikçe sorunu sıfırlayamazsınız. Kafesi kaynar su ile yıkayın. Kafes içindekileri de aynı şekilde. Bu yıkamayı belirli aralıklarla tekrarlayın. Elma sirkesine batırılmış pamuk ile tünekleri, kafes içindeki oyuk alanları, köşeleri iyice silin.

Geri