Birden kusma ve köpük gelmesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Omeronur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Omeronur

Meraklı Üye
Merhabalar,

Öncelikle kuşum tüy döneminde, kafasının her yeri kapsülle dolu.
Bugün dişi kuşum biraz halsizdi sabahtan beridir kanatlarını hafif açarak titretiyor ve uyku halindeydi. Tüylerinde kabarma yapmıyor ama ishal durumu mevcut. Ben de kafasını kaşıdım sonrasında yulaf yedirmek istedim, yulaf yerken de halsizdi erkek 3-5 er tane atarken o 1 taneyi anca bitiriyordu. Daha sonra birden boğazına bir şey takılmış gibi kusma hareketleri yapmaya başladı, nefes alamıyor sandım. Aklıma ilk olarak boğazına yulaf kaçtığı geldi çünkü nefes alamıyor gibi öğürüyordu sadece. 5 dakika civarı bu hareketi sürdü, ağzından beyaz köpük ve salya çıktığını gördüm.

Biraz uçurdum, kendi haline bıraktım bu hareketi tekrarlamaya devam etti. Salya ve köpük ilk seferde çıktı. Devamında kusma hareketi dışında bir şey gözlemlemedim. Daha sonra kusma hareketi geçti, hareketlendi birden sağa sola uçmaya ve oynamaya başladı. Şimdi kanat titremesi falan gözükmüyor hatta yem falan yedi kendiliğinden.

Şu an gözlemliyorum. Bol bol kafasını kaşıyor, temizleniyor. Salyadan dolayı biraz ağız kenarları ıslanmış onları temizlemeye çalışıyor sanırım. Yem yedirdim ve su içirdim, bir anormallik yok şu an düzgünce yedi ve su içti. Sabaha göre oldukça hareketli, bu kusma olayı sonrasında da birden hareketlenip yuvasına falan girip zıplamaya başlamıştı.

Yem olarak kuşları aldığımdan beri Versele Laga kullanıyorum. Sularını da musluktan doldurmadım hiç. Son zamanlarda ek vitamin vermeyi bırakmıştım. Haftada düzenli olarak yumurta sarısı yediriyorum. Ek gıda olarak da sevdikleri sebzelerden dönemsel olarak vermeye çalışıyorum.

Sizce durum nedir? Nasıl bir yol izlemeliyim?

Şu anki hali videoda gözüküyor:

Geri