Bir türlü ne olduğunu bulamağım hastalık

tameraselcuk

Yeni Üye
Merhaba, bu kuşumu 2 farklı veterinere (birisi üniversitenin veterinerlik kliniği) götürdüğümü söylemek istiyorum.

Uzum bir yazı olacak öncelikle şimdiden okuyanlara teşekkür ederim. Bu kuşu 45 gün önce evde üretim yapan birisinden 35 günlük olarak aldım. İlk geldiğinde ishaldi, ortam değişimine bağlı stresden olabileceğini düşünerek avidiar kullandım. İsalle birlikte sanki derin nefes alıyordu buna emin olamadım. İshali geçti fakat nefes alması hala duruyordu. Aldıktan 2-3 hafta kadar sonra çok şiddetli ishal oldu tekrar veterinere tüm olanı anlattım. İlaç verdi ve 2-3 gün gibi sürede toparlandı. Fakat nefes alması hala aynıydı. Kuşta hala bir rahatsizlik olduğunu düşünerek tekrar veterinere götürdüm(üniversitenin) Nefes alırken bazen ses çıkıyor ağzını açıp kapatıyordu ve o ishalden sonra kuş bir daha uçamadı. Biri şeffaf renkli biri sarı olan ilaç verdi. Muhtemelen sarı olan vitamin kokusundan öyle olduğunu düşündüm. Diğerinin ise ne olduğunu söylemedi. 4 gündür ilacları kullanıyorum fakat kuşumda sağ kanattaki titremesi arttı hatta kanadı yukarıda duruyor.(Uçamadığı için kafesten çok çıkartmıyorum. Çıkartsam da hep yanındayım gözüm onda) Ve bugün ağzında morluk oluşmaya başladığını fark ettim. Hiçbir rahatsızlık geçmiyor ve üzerine ekleniyor tam tersi. Çok yem yiyor aldığımdan beri diğer muhabbet kuşumun neredeyse 2 katını yiyor ama aldığımdan beri gelişmedi de hiç.
Sebebi hakkında fikri olan var mı acaba?

bi daha ki veterinere götürdüğünüzde gagasını kısaltsınlar söyleyin. aynı sorun benim dişide de var ama dişi 4 yaşında falan. bakalım ne cevaplar gelecek bende anlayamıyorum

Geri