Bir Kuş Bulduk

Beyaz.20.01

Yeni Üye
20 ocak günü bir muhabbet kuşu bulduk. Durumu kötü görünüyordu eve getirdik. Boynunda bir yarası vardı o biraz daha iyi şuan fakat dünden beri gagasını sürekli açıp kapatıyor ağzında tüy var sandık ama bir şey görememiştik. Bu sabah kontrol ettiğimde gagasını sürekli açıp kaparken beyaz mukozamsı bir şey oluşuyor ağzında ve bazen bu sıvı bolon gibi şişiyordu. Çok endişeleyim daha önce kuş bakmadığımız için bilgimiz yok. İstanbul beyoğlu civarlarında yaşıyorum. Bilen biri varsa yardımcı olursa çok mutlu olurum.

20230124_235102.jpg

Dışkı rengi yeni yaptığında siyah mı? Yeşil mi? Gerçi yeni geldiği ve travma geçirdiği için dışkıda bir tık değişiklik olmasını şimdilik normal kabul edebiliriz
İlk geldiğinde hareket dahi etmiyordu neredeyse ve sulu bir dışkısı vardı. Sonrasında kuş yemi temin ettik dışkısı biraz daha normale döndü

Ayrıca kuyruk tüyleri yok. İştahı nasıl, yem yiyor mu? Balon gibi şişiyordu demişsiniz ya kusuyor gibi miydi?
İlk geldiğinde sulu dışkı yapması hem stres hem açlık nedeniyledir. Bu arada konudan alakasız olacak: kuşunuz erkek

Ayrıca kuyruk tüyleri yok. İştahı nasıl, yem yiyor mu? Balon gibi şişiyordu demişsiniz ya kusuyor gibi miydi?
İlk geldiğinde sulu dışkı yapması hem stres hem açlık nedeniyledir. Bu arada konudan alakasız olacak: kuşunuz erkek
Yem yiyor. Salatalık marul ve haşlanmış yumurta vermeyi denedim bu tür şeyleri yemedi. Garip bir benzetme olacak ama çocuklar ağlarken sümekleri akar da sümük balon gibi şişer ya onu anımsattı bana.

Kuşun hareketli olmasına biraz şaşırdım açıkçası. Benim düşüncem ya kursak mantarı başlangıcında ya da sinirim sorunu nedeniyle böyle hareketler yapıyor. Üzerinede dışardaki travmalarını eklersek bağışıklığı iyice düştüğünden hastalığı tetiklemiş olabilir.
Kusma olursa konuyu güncelleyin, salyalı olup olmadığına dikkat edin. Suyunu her gün değiştirin ve tünekleri tahta olmalı.
Entrobac probiyotik ve gerwit multivitamin temin edin.
Yarasını bir veteriner görse iyi olur. Hatta Beyoğlu gibi yerde veteriner imkanınız çok iyidir. Kanatlıdan anlayan bir veterinere gösterseniz daha iyi olur tabi.
Sindirim veya kursak mantarı kaynaklı olup olmadığını anlamadan ilaç kullanmak doğru olmaz.
Diğer hocalarımız da bir baksın. Ona göre bir yol izlenir. Geçmiş olsun.

Merve hanım, videoyu çektiğim anda bir atak geçirdi sanırım ara ara böyle tedirgin edici şekilde hareket ediyor. Gagasını açıp kapıyor ve dikkatli baktığımda ağzında o sıvıdan olduğunu görüyorum. Bir iki saat kadar önce o salyamsı şeyi kusmuş sanırım başına gözüne gelmiş o an ben yoktum. Bizimkiler temizlemek istemişler ama yaklaştırmamış kendisine.

Merve hanım, videoyu çektiğim anda bir atak geçirdi sanırım ara ara böyle tedirgin edici şekilde hareket ediyor. Gagasını açıp kapıyor ve dikkatli baktığımda ağzında o sıvıdan olduğunu görüyorum. Bir iki saat kadar önce o salyamsı şeyi kusmuş sanırım başına gözüne gelmiş o an ben yoktum. Bizimkiler temizlemek istemişler ama yaklaştırmamış kendisine.
Evet gidip gelmesi değil ama yemi çıkartmakta zorlandığı için baş hareketi ve silkelenmeyi atak olduğundan yapıyor. Aslında hasta olup, kusmak isteyen kuşta görülen hareketler.
salyadan emin olduğunuz için ben kursak mantarı olduğunu düşünüyorum ama toparlanamayacak gibi durmuyor. Allah bilir tabi ama ilaçla toparlar muhtemelen.
Hocamızın da yorumunu alalım sonra dediğim gibi duruma bakalım.

Geri