BEYAZ VE SU GİBİ DIŞKI

Muhabbetuna

Meraklı Üye
Merhabalar. Benim iki adet muhabbet kuşum var. 1 erkek 1 dişi. Erkek kuşum 5-6 senedir bizimle ve 5-6 yaşlarında. 1 ay önce yanına dişi sahiplendim. Dişi şuan 5-6 aylık. Aralarında bir problem yok. Alışma sürecindeler. Kavga etmiyorlar. Bu hafta ikisine de iki gün diazyme 256 probiyotik ve 1 gün de Nekton S vitamin verdim. Diazayme 256 yı bir tam suluğa çay kaşığı ucu kadar koyuyorum. Nektonu bir tam suluğa içindeki ölçeğin yarısından daha az koyuyorum. Yeni yeme geçiş yaptım Versele orlux yem ve kafeste mineral block, kalamar kemiği var. Mineral block ve kalamar kemiğini de eurogold aldım, önceden farklıydı. Bugün kafese baktığımda erkek kuşu saydam-beyaz ve su gibi dışkı yaptığını gördüm. Dişi de hafif sulu ve yeşilimsi yapmış fotoları ekledim. Erkek kuş gayet canlı, hiçbir anormallik yok. Dişi kuş zaten normalde aşırı hareketli değildi. Şuanda da aşırı hareketli değil. Onda da bir anormallik yok. Bu dışkılar neden böyle olabilir? Ciddi bir sorun olmuş olabilir mi? Yem değişikliğinden dolayı olmuş olabilir mi? Mineral block yada kalamar kemiği değişikliği yapmış olabilir mi? Yada kullandığım probiyotik, vitamin yapmış olabilir mi? (Bu hafta probiyotik ve vitamin vermeden önce de ishal durumu vardı. Halsizlik olmadığı için ilaç almadım; vitamin, probiyotik verdim.) Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim.

İlk foto erkeğin dışkısı, ikinci foto dişinin dışkısı

Ekli dosyalar

• ED78052A-D976-4931-ACDA-16FBDB51E0E0.jpeg
    ED78052A-D976-4931-ACDA-16FBDB51E0E0.jpeg
    49.5 KB · Görüntüleme: 23
  • 0C23B2CA-7602-4AA0-B870-C8D1F556A842.jpeg
    0C23B2CA-7602-4AA0-B870-C8D1F556A842.jpeg
    63.5 KB · Görüntüleme: 28
Yem değişikliği hayvanları sarsabiliyor kademeli bir geçiş yapsaydınız keşke problemin yem değişikliğinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum daha bilgili arkadaşlar yardımcı olurlar geçmiş olsun

Yem değişikliği hayvanları sarsabiliyor kademeli bir geçiş yapsaydınız keşke problemin yem değişikliğinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum daha bilgili arkadaşlar yardımcı olurlar geçmiş olsun

Evet keşke öyle yapsaydım ama oldu bir kere... Ama hala endişeliyim ciddi bir şey olduğundan. Lütfen tecrübeli, bilgili üstatlar cevap yazarsa çok sevinirim...

İshal olan kuşa vitamin verilmez. Eğerki kullandığınız vitaminleri arka arkaya günler yerine haftayı eşit bölerek arada günler bırakarak kullanın. Mesela pazartesi çarşamba cumartesi gibi. Mineral blok ve kalamar kemiği ile ilgili değildir. Yem değişikliğinden kaynaklanıyor ise yakın zamanda düzelir merak edilecek durum yoktur. Kuşu biraz daha sıcak ortamda rüzgardan cereyandan koruyun. Elinizde yulaf varsa ayrı kapta 1/2 gün yemin yanında yulaf verin. Yağsız tuzsuz Haşlanmış patates ve pirinç verebilirsiniz ayrıca pirinci haşladığınız suyu kuşların suluğuna koyarsanız ishali geçirmede etkilidir. Sürekli kontrol edin dışkılarını bir süre vitamin ve mama kullanımını kesin. Kuşların görünürde birşeyleri vaemı fotoğraf atarmısınız

İshal olan kuşa vitamin verilmez. Eğerki kullandığınız vitaminleri arka arkaya günler yerine haftayı eşit bölerek arada günler bırakarak kullanın. Mesela pazartesi çarşamba cumartesi gibi. Mineral blok ve kalamar kemiği ile ilgili değildir. Yem değişikliğinden kaynaklanıyor ise yakın zamanda düzelir merak edilecek durum yoktur. Kuşu biraz daha sıcak ortamda rüzgardan cereyandan koruyun. Elinizde yulaf varsa ayrı kapta 1/2 gün yemin yanında yulaf verin. Yağsız tuzsuz Haşlanmış patates ve pirinç verebilirsiniz ayrıca pirinci haşladığınız suyu kuşların suluğuna koyarsanız ishali geçirmede etkilidir. Sürekli kontrol edin dışkılarını bir süre vitamin ve mama kullanımını kesin. Kuşların görünürde birşeyleri vaemı fotoğraf atarmısınız

Yorumunuz için teşekkür ederim
Zaten şöyle kullandım
Pazartesi probiyotik
Salı normal su
Çarşamba vitamin
Perşembe normal su
Cuma probiyotik

Vitamin vermiyim , probiyotik de mi vermiyim?

Son düzenleme:
37372

Kakalardaki son durum bu. Soldaki beyaz olan erkeğin, sağdaki yeşilimsi olan dişinin... beyaz olanın kıvamı sudan farksız. Alttaki kağıt emici olmadığı için topak gibi duruyor olabilir. Yeşilimsi olan da cıvık ama su gibi değil

Yorumunuz için teşekkür ederim
Zaten şöyle kullandım
Pazartesi probiyotik
Salı normal su
Çarşamba vitamin
Perşembe normal su
Cuma probiyotik

Vitamin vermiyim , probiyotik de mi vermiyim?
Kuşların şuanki hallerinin fotosunu ekledim
Kuşlarıma eskiden bend3 sizin gibi 1 gün ara ile vitamin prebiyotik b 12 aminoasit giriyordum artık yapmıyorum size tavsiyem 1 gün vitamin prebiyotik aynı anda girin 2 gün tatlı su verin sonra varsa amino asit verin 2 gün tatlı su verin sonra b 12 girin 2 gün tatlı su verin sonra tekrar vitamine geri dönün yani 1 dolu 2 boş olarak geçin

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kuşlarıma eskiden bend3 sizin gibi 1 gün ara ile vitamin prebiyotik b 12 aminoasit giriyordum artık yapmıyorum size tavsiyem 1 gün vitamin prebiyotik aynı anda girin 2 gün tatlı su verin sonra varsa amino asit verin 2 gün tatlı su verin sonra b 12 girin 2 gün tatlı su verin sonra tekrar vitamine geri dönün yani 1 dolu 2 boş olarak geçin

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynen daha seyrek veririm haftada 1 probiyotik 1 vitamin gibi. Öneri için teşekkür ederim. Ama acaba bu sorun verdiğim katkılardan dolayı mı. Umarım ciddi bir şey yoktur

Geri