Balkona gelen kuş

Dudukuş

Yeni Üye
Merhaba bugün sabah farkettim balkona bir kuş yuva yapmış ellemedim hiç yuvasını. Yem ve su koydum balkona. Birkaç saat sonra baktığımda yerde yumurtası kırılmış duruyodu. Uzaktan baktım başka da yumurta gözükmüyodu. Fakat şuan gördüm kuş yine oturuyor kartonun üzerinde tekrardan yumurtlar mı acaba, yumurtlarsa yine yumurtası düşer çünkü kartonun üstüne yumurtluyor büyük ihtimalle oda yuvarlanıp düşüyor. Yumurtlarsa ne yapıyım sizce kartona yumurtanın kaymayacağı bir şey falan sersem ya da birdaha yumurtlamaz mı

Eldiven giyip yuvalığı düzenleyebilirsiniz yumurtaların yere düşmemesi için. Ama yer değişikliği yapmayın.

Peki kendi evdeki kuşuma hastalık falan bulaşırmı parazit falan, muhabbet kuşumun yaşadığı odadaki balkonda yuva yapmış kuş

Örneğin solunum yolu enfeksiyonu bulaşıcıdır kuştan kuşa geçebilir. Ayrıca kuşta hastalık da olabilir. Kuluçka tamamlanıp yavrularda oradan uçup gidince orayı dezenfekte ediniz. Bu süreçte de yani kuluçka süresince de kuşunuzun odasını değiştirmenizi öneririm tedbiren. Mesafe azsa bakteri virüs yayılımı daha kolay olur.
Güvercinlerde hastalık çeşidi fazla malum.

Örneğin solunum yolu enfeksiyonu bulaşıcıdır kuştan kuşa geçebilir. Ayrıca kuşta hastalık da olabilir. Kuluçka tamamlanıp yavrularda oradan uçup gidince orayı dezenfekte ediniz. Bu süreçte de yani kuluçka süresince de kuşunuzun odasını değiştirmenizi öneririm tedbiren. Mesafe azsa bakteri virüs yayılımı daha kolay olur.
Yani kapı pencere hep kapalı arada sırada balkondan bir şey alacağımız zaman açıp kapatıyoruz kuşlar gidince desenfekte ederim ama bu süreçte kapı pencere kapalıyken de değiştireyim mi sizce çünkü yerine çok alışkın kuşum

Yani kapı pencere hep kapalı arada sırada balkondan bir şey alacağımız zaman açıp kapatıyoruz kuşlar gidince desenfekte ederim ama bu süreçte kapı pencere kapalıyken de değiştireyim mi sizce çünkü yerine çok alışkın kuşum

Kapı pencere kapalı olduğu sürece o odada kalabilir fakat muhabbet kuşunun da temiz havaya ihtiyacı var yani. Ayarlarsiniz duruma göre artık.

Baktım ve kumrunun hiç yumurtası yok . Yuvayı dağıtsam kumru başka bir yer bulup tekrardan yuva kurar mı yoksa çok çaresiz kalır mı. Kumru bitleriyle ilgili bir sürü sorun yaşayan insan varmış sanırım. Balkondan bitler eve yayılmış bu şekilde muhabbet kuşuma da gelirse diye dağıtsam diye düşünüyorum bi yandan da kıyamıyorum. Ne yapmalıyım sizce

Yuvayı bozmayın. Yaptığı yumurtalar yuvada durmayıp düşüyorsa zaten kendisi gidecektir başka yere. Kuş biti her zaman olmayabiliyor. Pencere önünde yavruları büyütüp uçuran bir tanıdığım vardı ve bit namına sıkıntı yaşamadı. Balkonu aktif kullanırsanız yine rahatsız olup kendi gidecektir ama bence kendi haline bırakın. Yumurtalar kayıp düşüyor demişsiniz, o sebeple cok kalmaz orada.

Tamamdır dağıtmayacağım yuvayı kıyamadım zaten balkonu kapattım kendi halinde takılıyor o. Bir şey gözlemlersem kuşuma dış parazit damlası yaptırırım diye düşünüyorum
Yuvayı bozmayın. Yaptığı yumurtalar yuvada durmayıp düşüyorsa zaten kendisi gidecektir başka yere. Kuş biti her zaman olmayabiliyor. Pencere önünde yavruları büyütüp uçuran bir tanıdığım vardı ve bit namına sıkıntı yaşamadı. Balkonu aktif kullanırsanız yine rahatsız olup kendi gidecektir ama bence kendi haline bırakın. Yumurtalar kayıp düşüyor demişsiniz, o sebeple cok kalmaz orada.

Geri