Bütün gün yem yememiş ve tek ayağına yük bindiriyor

Oykubulunur

Meraklı Üye
Merhaba henüz 45 günlük olan kuşum bugün ilk kez evde yalnız kaldı. Ve sabahtan bu saate kadar hiç bir yem yememiş. Dal dari koymama rağmen yememiş strese mi girdi anlamadım. Ayrıca tek ayağına yük bindirmekten kacindigini fark ettim. Ayağında bir problem mi olmuş yoksa halsiz kaldığı için mi bunu yapıyor olabilir ne yapmalıyım

45 günlük yavru olduğu için uyku halinde olması normal karşılanabilir ama sürekli de uyumaması gerek tabi.
Tek ayak üzerinde durma eylemi uyku halinde yaptıkları normal bir durum tek ayağa güç vererek uyku esnasında daha rahat oluyorlar uyuma şekillleri bu şekilde. Eklemiş olduğunuz dışkı fotoğrafında dışkı çok cıvık gibi dışkı dağıldı mı yoksa direkt o şekilde mi yaptı?
Bir kaç dışkı fotoğrafı daha ekleme şansınız var mı?

45 günlük yavru olduğu için uyku halinde olması normal karşılanabilir ama sürekli de uyumaması gerek tabi.
Tek ayak üzerinde durma eylemi uyku halinde yaptıkları normal bir durum tek ayağa güç vererek uyku esnasında daha rahat oluyorlar uyuma şekillleri bu şekilde. Eklemiş olduğunuz dışkı fotoğrafında dışkı çok cıvık gibi dışkı dağıldı mı yoksa direkt o şekilde mi yaptı?
Bir kaç dışkı fotoğrafı daha ekleme şansınız var mı?
Sorun uyuması değil tek ayağına daha çok yüklenmesi. Böyle değildi normalde yana yatık duruyor şimdi ve hep tek ayağına yük bindiriyor. Diskiyi böyle yaptı direkt. Atarım yeni dışkıları da

Bilezik hareket ederken bir sorun çıkarmış olabilir.
Üreticiler bilezikkullanıyor. O bilezikler üretimdeki kuşlar için normal ama evde beslenen bir kuşta bilezik olmamalı. Aldığınız üreticiden bileziği kesmesini isteyebilirsiniz.
Dışkı, midesi boş olduğu için o şekilde olmuş olabilir. Yem yedikten sonra düzelir diye tahmin ediyorum, gözlemleyin.

Üreticiler bilezikkullanıyor. O bilezikler üretimdeki kuşlar için normal ama evde beslenen bir kuşta bilezik olmamalı. Aldığınız üreticiden bileziği kesmesini isteyebilirsiniz.
Dışkı, midesi boş olduğu için o şekilde olmuş olabilir. Yem yedikten sonra düzelir diye tahmin ediyorum, gözlemleyin.
Hocam benim kuşumda ayağına yük vermiyor son konumda yazdığım gibi ayağı incindi anladığım kadarıyla kaç güne kadar iyileşir sizce? Ayrıca ben daha kuşumun hiç tek ayak üstünde uyuduğunu görmedim açıkçası.

Tünekte dururken rahatça iki ayak üzerinde duruyorsa, bol bol meyve verin. Ayakta tahriş vs. varsa yara merhemi sürebilirsiniz.

Tünekte dururken rahatça iki ayak üzerinde duruyorsa, bol bol meyve verin. Ayakta tahriş vs. varsa yara merhemi sürebilirsiniz.
Hayır işte tünekte tam olarak iki ayak üstünde durmuyor bir ayağını havada tutuyor arada koyuyor sadece yere fakat üstüne ağırlık vermiyor ama tellere falan tutunuyor yani iki ayağını tutup tellere tırmanıyor incinmiş ayağı ile gayet kendini kaşıyor. Meyve yemeye alışkın bir kuş değil ayakta ufak bir tahriş var bu yüzden zeytin yağı sürdüm kantoron yağı da sürüyorum.

4 gün oluyor bu olay olalı yani cuma günü fark ettim ayağına bir şey olduğunu ilk güne göre çok daha iyi daha dik duruyor tüneğe ayağını falan koymaya başladı neşesinde de en ufak sorun yok gayet ötüyor konuşuyor fakat ayağının sakat kalmasını istemiyorum veterinere götürsem mi diyorum bu sefer taşıma esnasında zarar görmesinden korkuyorum yol uzun çünkü veterinere.

Evet hocam bende ureticime söyledim alırken bilezik istemediğimi hiçbir sorun olmayacağını, ırkına göre olduğunu, bol olduğunu vs söyledi. Ama bende memnun değilim şuan için tamamen gereksiz ve hayvanı kısıtlayan birşey. Ancak çıkaracak biri de yok çevremde ve çıkarılması da çok kolay değilmiş sanırım.

Hayır işte tünekte tam olarak iki ayak üstünde durmuyor bir ayağını havada tutuyor arada koyuyor sadece yere fakat üstüne ağırlık vermiyor ama tellere falan tutunuyor yani iki ayağını tutup tellere tırmanıyor incinmiş ayağı ile gayet kendini kaşıyor. Meyve yemeye alışkın bir kuş değil ayakta ufak bir tahriş var bu yüzden zeytin yağı sürdüm kantoron yağı da sürüyorum.
-Kantoron kan akışını kesiyor diye biliyorum. Başka bir faydası var mı hiç bilmiyorum.
-Zeytin yağının fazlası kuşu kaşındırır ve tüylerini yolar zamanla, sürerken dikkat ediniz.
-Meyve sebze yerine vitamini düzenli olarak, iyileşme sürecinin hızlanması için mutlaka kullanın.
Anlattıklarınızdan bir anormal durum yok gibi duruyor. Ancak kuşu sebze ve meyveye alıştırmaya çalışın. Vitamin ve diğer ek besinler meyve-sebzenin yerini asla tutmaz.

Evet hocam bende ureticime söyledim alırken bilezik istemediğimi hiçbir sorun olmayacağını, ırkına göre olduğunu, bol olduğunu vs söyledi. Ama bende memnun değilim şuan için tamamen gereksiz ve hayvanı kısıtlayan birşey. Ancak çıkaracak biri de yok çevremde ve çıkarılması da çok kolay değilmiş sanırım.
Bileziğin dar olması kuşa rahatsızlık verir, geniş olması ise evde beslenen kuşlarda takılma sonucu incinmelere sebep olabilir.
İmkan bulabilirseniz bir şekilde kestirin bileziği.

Geri