Aynanın çift mubişlere etkisi

java.arya

Yeni Üye
Merhabalar.Erkek muhabbet kuşumla yaklaşık 2 ay önce tanıştık. Kendisi pencereden içeri girdi ve iki hafta önce de ona eş aldım . Başta çekingenlerdi ama iyi anlaşıyor gibi görünüyorlardı . Kafalarını kaşıyıp yem kusuyorlardı birbirlerine. Çok yakın uyumasalar da aynı tünekte uyurlardı. Şimdi ise erkek kuş dişiyi gagalıyor ve bir kaç gündür çok kaşıdıklarını görmedim .
Odada büyük bir ayna var ve vakitlerinin çoğunu aynanın önünde geçiriyorlar.Acaba problem oluşturmuş olabilir mi ? Erkek kuş tam olarak dişiyi aynaya da yaklaştırmıyor. Kendisi aynadaki görüntüsüyle ilgileniyor .

Kur denilen şeyin ne olduğunu halen anlamış değilim. Bu terimi herkes kullanıyor ama muhabbet kuşları, bazı hayvanlarda görülen belirgin çiftleşme isteği hareketleri göstermezler.
Bazı hayvanlar, dans eder, şekil-renk değiştirir, yuva yapar, şarkı söyler. Bilim adamları, bu davranışları gözlemleyerek, çiftleşmek için yapıldığı sonucuna varırlar. Muhabbet kuşları için böyle hareketlerden bahsetmek pek de mümkün değil. Erkek, dişinin dikkatini çekebilmek için daha hareketli olabilir. Akrobatik hareketler yapmaya çalışabilir. Bir çok kişinin öpüşmek olarak tabir ettiği ama hiç de alakası olmayan davranışlar sergileyebilir. Bunlar kur değildir. Çünkü hemen her kuş, bu hareketlerin tamamını, yavru iken, yani henüz çiftleşmek için gerekli fizyolojik ve hormonal gelişimi tamamlamış olsa bile, sahiplerine karşı gösterir. Ben bunu ilgilenme, sosyalleşme isteği, oyun oynama olarak yorumluyorum.
Aynadaki görüntüsüyle daha fazla ilgilenmeye başlamış. Ortamda, başta ayna olmak üzere, ilgisini yönlendirdiği cisimleri kaldırırsanız, dişiye daha fazla ilgi gösterecektir.

Şu an aynanın üzerini örttüm. Dışarıdalar ve evet düne göre daha iyiler sanırım.
Esasen benim istediğim şey yavru almak değil ; onların mutlu olması , iyi anlaşması. Bu ayna meselesi de bu durumu baltaladı sanırım . Neyse umarım giderek iyi olurlar. İlaveten yavruları da olursa ne mutlu.
Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Geri