aylardır bitmeyen hastalık

Adem Çetinkaya

Yeni Üye
herkese merhaba. 2 tane kuşum var geldiklerinden beri tam olarak düzelmediler. burda selçuk bey sağolsun ilgilendi takip etti flagly probiyotik ve en son ense damlasıyla kuşları iyi seviyeye çıkarttık şu an canlı görünüyorlar ama hala yem seçiyorlar ve dışkıları hep değişiyor iyiler mi emin olamıyorum.

versele laga kullanıyorum ama son günlerde sadece içindeki aspura benzer şeyleri yiyip gerisine dokunmuyorlar. ben de versele lagaya aspur ekledim en azından bi şeyler yiyebilsinler diye. darı koyuyorum ona da çok az dokunuyorlar.

bir de küçüğün gagasında çatlak gibi bi şey var geçicidir diyodum ama galiba biraz belirginleşti. hem dışkıların hem de gaganın fotoğrafını koyuyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• mun1.jpg
    mun1.jpg
    109.5 KB · Görüntüleme: 25
  • mun2.jpg
    mun2.jpg
    150.4 KB · Görüntüleme: 22
  • mun3.jpg
    mun3.jpg
    132.8 KB · Görüntüleme: 22
Anlattıklarınızdan yola çıkarak, yem seçtikleri için dışkı değişiyor olabilir. İstedikleri yemi bulup çok yiyince başka, az bulunca başka yapabilirler. Fotoğrafta normal dışkı da var cıvık olan da. Gagadaki çatlağı göremedim. Ucuna doğru olan beyazlık ise söylediğiniz, elinizle silmeyi denediniz mi? Çünkü benim erkekte de çok oluyor, mürekkep balığı kemiği ve gag taşıyla çok haşır neşir olduğu için. Sadece aspur vermeyi deneyin, bakalım ne olacak

şimdi elimle silmeye çalıştım ama gitmedi, daha net bi fotoğraf koydum gaga için.

bunu 3-4 kere yaşadım yemi kesip aspuru veriyorum yeme dönünce normal yiyorlar 1-2 hafta sonra yine seçmeye başlıyorlar sonra tekrar başa dönüyoruz. yemi hiç beğenmeseler 1-2 hafta boyunca niye bol bol yesinler diye düşünüyorum ben de. şimdi aspurla karıştırıp verdim belki böyle dengeli olur da sıkılmazlar bakalım. bu yemi seçtikleri dönemlerde normalde iştahla yedikleri darı yumurta v.s gibi şeyleri de çok yemiyorlar.

merak ettiğim şey cıvık dışkıda sadece ishal mi görünüyor yoksa hani mantar parazit vs. bu tip ayrıca müdahale etmem gereken bi şey var mı hala.

Ekli dosyalar

• mun7.jpg
    mun7.jpg
    121.2 KB · Görüntüleme: 16
hatta daha net çektim buyrun

Ekli dosyalar

• yun1.jpg
    yun1.jpg
    102.3 KB · Görüntüleme: 17
Fotoğrafta sanki bir çatlak veya darbe yemiş gibi görünüyor. Sıkıntı olacağını sanmıyorum çünkü bizim tırnaklarımız gibi sürekli uzuyor, bir süre sonra düzelecektir.
Mantar konusunda bir şey diyemeyeceğim, bu konuda pek tecrübeli değilim. Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlar inşallah.

Kuşların yemesinde icmesinde problem varsa strese bağlı olabilir mi?
Bir de sık sık yem markası değiştirmeyin.

yem markası değişmiyorum.

kuşları sıkılmasınlar diye 2 tane aldım. dolayısıyla da bana hala alışmadılar. hijyen-yem-suluk v.s. en iyi şartları sunuyorum ama hala korkuyolar benden. sadece elime konuyolar kafesin içinde o kadar. belki de bu yüzden stres yaşıyorlardır. bunu da beraber fazla vakit geçirerek çözcez inşallah bu yüzdense.

bu dışkıları yorumlayabilecek biri var mı? en son halleri bu

Ekli dosyalar

• rer1.jpg
    rer1.jpg
    93.6 KB · Görüntüleme: 11
  • rer2.jpg
    rer2.jpg
    111.8 KB · Görüntüleme: 12
Geri