Ayak Pullanması/Deri Soyulması

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Bayır
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Bayır

Yeni Üye
Selamlar,
Yaklaşık 1 aydır ev arkadaşım olan bir muhabbet kuşum var. Eklediğim görselde de göreceğiniz üzere sol ayak tabanında bir soyulma ve yara gibi bir şey gördüm. Sağ ayağında da bu kadar olmasa da hafif bir soyulma belirtisi görülüyor. Kuşun hareketinde, neşesinde, yemesinde içmesinde hiçbir problem yok. Tüyleri de dökülmüyor. Kafes, yem, su temizliğini günlük olarak yapıyorum. Böyle bir durumla karşılaşmadım daha önce, ne yapmam gerekir?
Teşekkür ederim şimdiden.

Ekli dosyalar

• IMG_20211209_232619.jpg
    IMG_20211209_232619.jpg
    684.4 KB · Görüntüleme: 550
  • IMG_20211202_144134.jpg
    IMG_20211202_144134.jpg
    805.6 KB · Görüntüleme: 539
Plastik tünekler yüzünden. Pürüzsüz tahta tünekler ya da kuşa zararı olmayan doğal ağaç dalları kullanın. Şuan da açık ya da iltihaplı yara görünmüyor fotolarda. Böyle yara varsa fucidin veya terramycin deri merhemi çok az masaj yaparak kullanın. Yara yoksa tatlı badem yağını çok az kulak çöpüyle sürüp elinizle yedirerek bakım yapabilirsiniz.

Ustalar daha iyi bilir tabi ama bana plastik tünek kullanımından olmuş gibi geldi, tahta tünek kullanmanızı tavsiye ederim. Diğer türlü terramycin merhemi kullanırsanız iyi olabilir.

Plastik tünekler yüzünden. Pürüzsüz tahta tünekler ya da kuşa zararı olmayan doğal ağaç dalları kullanın. Şuan da açık ya da iltihaplı yara görünmüyor fotolarda. Böyle yara varsa fucidin veya terramycin deri merhemi çok az masaj yaparak kullanın. Yara yoksa tatlı badem yağını çok az kulak çöpüyle sürüp elinizle yedirerek bakım yapabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim, hemen tahta tünek siparişi verdim. Tatlı badem yağı ile bakımını da yapacağım. Umarım toparlanır hızlıca 🙏🏻

Geri