Ayak altında ve gagada siyahlık var

limonlimonlimon

Meraklı Üye
Merhaba herkese Geçtiğimiz haftalarda Limon ishal olmuştu buradan konu açmış sizlerden bilgi almıştım.2 gündür Limon yine ishal dün ve bugün öğleden sonraya kadar tabandaki peçete ıslanıyordu. Bu akşam popo kısmında aşırı kaka yapışmış haldeydi ılık su ile yıkadım popo kısmını çektim. Entrobac veriyorum 8 saatte bir suyunu yenileyerek bu arada. Yıkadıktan Sonra 2 ayağında da bulunan fotoğraftaki lekeyi fark ettim. Gagada da siyahlık var yaklaşık 1 haftadır. Bulunduğum yerde veteriner imkanı yok ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

https://hizliresim.com/k9sg8ch popo kısmı

https://hizliresim.com/dntar20 ayak altı bu şekilde 2 ayakta da var bundan

https://hizliresim.com/e4mjg44 bu da gagasındaki siyahlık

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kuşunuzu kanatlı uzmanına götürün. Karaciğer problemi olabilir. Ayak altındaki yara da mantardan ziyade bumblefoot hastalığını anımsattı. Gagadaki herhangi bir darbe almadiysa karaciğer rahatsızlığında görülebiliyor. Dışkı yapışması kabızlık veya parazitten olabilir yani kuşunuzun tek değil, birden fazla rahatsızlığı olabilir. Kanatlı uzmanına gidin lütfen 🙏

Kuşunuzu kanatlı uzmanına götürün. Karaciğer problemi olabilir. Ayak altındaki yara da mantardan ziyade bumblefoot hastalığını anımsattı. Gagadaki herhangi bir darbe almadiysa karaciğer rahatsızlığında görülebiliyor. Dışkı yapışması kabızlık veya parazitten olabilir yani kuşunuzun tek değil, birden fazla rahatsızlığı olabilir. Kanatlı uzmanına gidin
Gagası herhangi bir darbe almadı dediğim gibi yaklaşık 1 haftadır bu şekilde. Bulunduğum yerde kanatlı uzmanı yok İzmir'e epey uzak bir noktada yaşıyorum. Evden uygulayabileceğim bir tedavi şekli yok mudur?

Veterinere neyden kaynaklanabileceğini sordunuz mu veteriner ne dedi ? Neden böyle olurmuş bir şeyler dedi mi?
Ben bulunduğum bölgeye yakın bir yerdeki bir veteriber ile görüştüm kendisi de bu konuda daha bilgili olan birisine sordu kanatlılardan anladığını söyledi. 1 hafta vazelin sürsünler sonra duruma göre tekrar görüşelim demiş kendisi biz de dün alıp kullanmaya başladık.
Aracı ile muhatap olduğum için çok detaylı soramadım. Çok bilinen bir durum değil sanırım kimse bişey diyemiyor 🙁

Merhaba tekrardan
Biz Limon'u İzmir'e kanatlı veterinere getirdik. Bumblefoot olduğunu söyledi. 1 ayağındaki epey ilerlemiş dokulara doğru dedi. Oradaki siyahlığa 1 haftadır vazelin sürdüğümü söyledim iyi ki öyle yapmışsınız yumuşamış ben rahat bir şekilde aldım dedi. İlaçlı bez ile her iki ayağını sardı. 2 günde bir sargısı yenilenecek yaklaşık 5 sarım yapacağını söyledi. Limon bu durumdan aşırı rahatsız tabi sürekli sargıyı çıkarmaya çalışıyor. Ayrıca antibiyotik ve vitamin verdi suyuna 10'ar damla koyup 24 saatte bir değiştireceğiz bu süreçte. Bizdeki durumlar böyle bilgilendirmek istedim. TEŞEKKÜRLER

Geçmiş olsun.
Kafes temizliğine dikkat ediyor muydunuz, dezenfektan kullanıyor muydunuz?

Teşekkür ederiz. Çok dikkat ediyorum sık sık temizliyorum ama dezenfaktan kullanmıyorum. Ara ara çamaşır suyuna batırıyorum tüm kafesteki malzemeleri ve altlığı o şekilde temizliyorum.
Çamaşır suyu kullanmayın,ahşap tünekler emicidir... Ayrıca çamaşır suyu tellere de zarar verebilir.

Geri