Ayağı siyahlaşan ve yem yiyemeyen yavru

Eyüpcan YATMAZ

Paylaşımcı Üye
Selamun aleykum arkadaşlar. Benim çiftlerimden biri altında yavru varken yumurtlamıştı 2 hafta önce,normalde altlarındaki yavrunun yem yemeyi öğrenip uçması gerekiyordu ancak hala yem yiyip uçamıyor sadece yüksekten süzülüyordu aşşağıya. Ben yem yiyemediğinden dolayı yavruyu ayırmamıştım anne ve babada zarar vermiyordu yavru gündüzleri ara ara kafes tabanına iniyor sonra geri yuvasına çıkıyordu. Normalde ilk başlarda azda olsa besliyorlardı bende ona güvenerek haftasonundaki üniversite sınavından dolayı kuşlarla ilgilenemedim 2/3 gün. Dün akşam baktığımda altlarındaki yavruyu beslememişler birkaç gündür göğüs kemiği çıkmış kuş erimiş gitmiş kursağı bomboş ve zannedersem açlıktan olsa gerek dik duracak hali yoktu uzanıp yatıyordu kuş. Hemen elimle yavruyu besledim dün akşam bu sabahta uyanır uyanmaz güzelce besledim ancak bu yavrunun aç kaldığı süre içinde ayakları siyahlaşmış,fotoğrafta gördüğünüz üzere genelde yerde pek hareket etmeden yatıyor ama beslerken ara ara yürüyor ayaklarında bir sorun gözle görülür yok gibi darbe falanda almadı eminim dışkısıda siyahımsı koyu tonlarında. Kısaca soruma gelirsek ayakları neden siyahlaştı ve hala neden yem yemeyi öğrenememiş olabilir çünkü yavrunun anne babası ilk yumurtayı bıraktığında bu yavru çoktan tüylenmişti şuanda anne babanın altındaki yumurtadan yabrular çıkacak hala yem yemeyi bilmiyor. Ayrıca günde kaç kere beslemem lazım ve mama haricinde su vermem gerekirmi ?
20190617_154701.jpg
20190617_154803(0).jpg
20190617_154810.jpg

Ayakları bana çok garip geldi. İlk defa öyle bir renk görüyorum...
Konuya ilgili kişiler umarım yorum yapar güncel olması için yazıyorum..

Bende ilk defa karşılaştım aşşağıya eski halinide atıyorum ayakları normal. İnternette kısa süre araştırma yaptım sadece ayağı bir yere sıkışıp yada ayağı kırılıp siyahlaşan moraran kuşlara rastladım benim durumumda hiçbir konu görmedim.

20190608_133927.jpg

Bilgi sahibi olan varmı yada böyle bir durumla karşılaşan

Aslına bakarsanız aklıma geldi ama bildiğiniz üzere birçok veterinerin papağan ve muhabbet kuşundan anlamadığı ve burdaki birçok kişinin kendi deneyimkeriyle çok daha fazla bilgi sahibi olduğu için bhrda sormak istedim ama olmadı gerekirse veterinere götüreceğim yarın yakınlarda vardı ilk gidip soracağım eğerki kuşlardan anlıyorsa yavrumuzu götürürüm malum erzurumdayım hava serin ve yağmurlu

Geri