Ayırma yöntemi ile yavru alma

Uygar Acar

Yeni Üye
Muhabbet kuşumu yaklaşık 5 ay önce aldım.aldıgımda 1 yumurtası vardı ve içindende 1 yumurta vardı 2-3 gün sonra diğer yumurtayıda çıkarıp kırdı büyük ihtimal yer değişikliğine bağlı strese dayalı bir tavırdı.sonraki süreçte yuvalıga hiç girmediler ayırma yöntemi uyguladım birbirlerini görebilecekleri yerde Yanyana koydum yine sonuç alamadım sonra tüye girdiler.tüy dökümü bitti derken sıcaklar başladı ve hiç müdahale etmedim.23 eylül akşamı kuşları tekrar ayırdım erkek kuşu ana kafeste bıraktım yavruluguda çıkardım dişi kuşu başka kafese koydum aynı odadalar birbirlerini görmüyorlar fakat birbirlerinin seslerini duyuyorlar.dişi kuşa Nijer keten ve normal yem karışımı veriyorum her iki kuşa nane veriyorum.1 ekim günü yumurta+ bisküvi maması hazırladım verdim.erkek kuş çiftleşmeye hazır tüm uğraşım dişi kuş için eksik yaptıgım yanlış yaptığım birşey varsa yardımcı olursanız tşk ederim

İsterseniz benim önereceğim ayırma yöntemini deneyebilirsiniz.
Kuşlar önce 5-7 gün civarı (5 günden az olmasın 7 günü de çok geçmesin) birbirlerini göremeyecekleri ve duyamayacakları ayrı ortamlara alınır. Yuvalığın takılı olduğu ve birleştirmenin yapılacağı kafese erkek kuş koyulur. Sonra aynı odada birbirlerini göremeyecekleri fakat duyabilecekleri şekilde, daha sonra görebilecekleri mesafeye, en son olarak da kafesleri yanyana koyulur. İkinci hafta yapılan uygulamalar, ikişer gün arayla, kademeli olarak yaklaştırma şeklinde olacaktır. Ayırma süresi boyunca, uygun oranlarda kızıştırıcı besin takviyesi yapılır ve bu sayede ayırma sonunda hem kuşlar kızışmış duruma gelir hem de çiftleşmek için son derece istekli olurlar. Ayırma süresince nijer, kolza, keçiboynuzu, chia, şalgam gibi tohumlar kızıştırma amacıyla, abartmadan verilebilir ve yine bu dönemde gün aşırı yumurta maması ile protein takviyesi, ek olarak da kalsiyum ve probiyotik takviyesi yapılabilir. Mümkün ise kuşların, takip edilerek bunalmayacakları şekilde güneş ışığı görmeleri sağlanabilir.

Geri