Arkadaşlar kuşum 4 gündür ishal napmalıyım?:(

GözdeŞen

Yeni Üye
Kuşum 4 gündür ishal. 2 gün önce veterinere gittik ve bize şırınga içerisinde bir ilaç verdi, her gün 1 damla içirin dedi. Yeni yem aldım sevdiğinden ama yemiyor. Son 2 gündür sadece kuş kumundan yiyor biraz. Suyuna her zamanki vitamininden koyuyorum ama hiç hali yok. Parmağımda zor duruyor, hep kabarık. Daha başka napabilirim? :(
20171209_183757.jpg
20171209_183747.jpg
20171209_184026.jpg

Verdiği ilaç neydi?
İçirebiliyor musunuz?
Dışkının doğal halinin net fotoğrafını çekip paylaşın.
Dışkısı siyah, bu da kanama olduğunu gösterir.

Verdiği ilaç neydi?
İçirebiliyor musunuz?
Dışkının doğal halinin net fotoğrafını çekip paylaşın.
Dışkısı siyah, bu da kanama olduğunu gösterir.

İlacın adı ne bilemiyorum çünkü şırıngaya çekti. İlacı kullandığımızdan beri dışkılaması azaldı, herhalde hiçbir şey yemediği için. :( Pirinç lapası yedirmeye çalıştım ama yemiyor. Ölmesinden korkuyorum. :(
20171209_204125.jpg

Anladığım kadarıyla iki gündür ilacı kullanıyorsunuz. İki gündür dışkının rengi ve şeklinde bir değişim var mı?

Anladığım kadarıyla iki gündür ilacı kullanıyorsunuz. İki gündür dışkının rengi ve şeklinde bir değişim var mı?

Rengi değişmedi sadece azaldı. İlacı kullanmadan önce durmadan yapardı, şimdi günde 3-4 kez yapıyor. Ve ilaçtan sonra kuş kumu yemeye başladı. Şimdi koynumda sanki üşüyor gibi saklanıp uyuyor ama ayaklarında derman yok gibi.

Kuşunuzun üratı biraz falza, yani dışkının beyaz renkli kısmı. Böbreklerden atılan bir dışkıdır, kullandığınız ilaçtan sonra renginde bir sıkıntı oldu ise; ilacı derhal kesin. Ayrıca suyuna elma sirkesi damlatın, gagasından da damlatabilirsiniz. Onun dışında veterineriniz ile irtibat halinde olduğunuz için bir şey demek istemiyorum, kuşun bünyesine de fazla yüklenmek olmaz. İshal için aynı zaman da darı da verebilirsiniz, anında etki edecektir. vİtamin kullanıyorum dediğiniz endir? İshalde tedavi yapılmadan direk vitamin kullanmayın, yoksa antibiyotiğe karşı kuşun bünyesi direnç kazanır tedavi bir sonuç vermeyebilir. Vitamini kesin bence ama veterinerin üzerine elbette söz söyleyemem, irtibat halinde kalın veterinerinizle.

Kuşu sıcak tutun. Ortam sıcaklığını 30 derece civarı olması lazım. Kuşun durumu hiç iyi değil. Eğer eczaneden alabilirseniz ki vereceklerini sanmıyorum, alfoxil alarak bir tableti iyice ezip bulgur tanesi kadarını bir bir tatlı kaşığı suda eriterek damlalık yardımıyla ağzına damlatın. Eğer kuşunuz dayanabilirse, ilk fırsatta veterinerden sulphamezathine alarak kullanmalısınız.

Kuşunuz beslenemiyor sanırım. Eğer yem yiyemiyorsa nette nasıl mama yapılıp yedirileceği konusunda arama yapıp bir şekilde besleyin.

Bence veterinerin tedavisinin üstüne bir tedavi söyleyip kuşa yeni tedaviler ile yüklenmek kuşumuzun bünyesine sıkıntı olabilir çünkü veterinerin ne ilaç verdiğini dahi bilemiyoruz, belli ki hasta kuşumuz da bunu hala bedeninden atamamış yahut tedavi fayda vermemiş yahut daha da ciddileşmiş. Kısacası seçenek çok, doğal olarak veterineriniz ile irtibat halinde kalmanızı öneririm. Verdiği ilacı öğrenin ya da ki bizde yardımcı olabilelim yoksa fazla ilaçtan da kuşu kaybedebiliriz, bünyeleri ne kadar onların.
Çok şiddetli, tetramezatin gibi bir ilaç da vermiş olabilir..Kuvvetli bir antibiyotiktir, kümes hayvanları için kullanılır yararlı ve zararlı tüm bakterileri yokeder ve ciddi bir vitamin ve probiyotik tedavisi ister. Kısası ilaç ne bilmiyoruz, tehlikeli bir durum.

En doğal olanı, yani sadece elma sirkesini öneriyorum gagadan sabah akşam damlatın; suyuna da ekleyin. Muhakkak darı verin var ise, yahut yemi kaldırın patates püresi verin biraz yesin o da yeterli gelecektir ishal için, yalnız siyah dışkı devam ediyorsa sindirim büyük tehlikededir bünyesine alınan her ne ise zararlı gelmiş belli ki, tabi bu dediklerim ilaç verildikten sonra gerçekleşti ise. Onun dışında veterinerinize ulaşmalısınız.

Kuşu sıcak tutun. Ortam sıcaklığını 30 derece civarı olması lazım. Kuşun durumu hiç iyi değil. Eğer eczaneden alabilirseniz ki vereceklerini sanmıyorum, alfoxil alarak bir tableti iyice ezip bulgur tanesi kadarını bir bir tatlı kaşığı suda eriterek damlalık yardımıyla ağzına damlatın. Eğer kuşunuz dayanabilirse, ilk fırsatta veterinerden sulphamezathine alarak kullanmalısınız.

Galiba onu kaybediyorum :(

Ekli dosyalar

• 20171209_210833.jpg
    20171209_210833.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 32
Rengi değişmedi sadece azaldı. İlacı kullanmadan önce durmadan yapardı, şimdi günde 3-4 kez yapıyor. Ve ilaçtan sonra kuş kumu yemeye başladı. Şimdi koynumda sanki üşüyor gibi saklanıp uyuyor ama ayaklarında derman yok gibi.
İshal olan kuş üşür, her zamankinden fazla üşür. Su ihtiyacı her zamankinden fazla artar. Elma sirkesi verin gagasından, yuttuğunu görene kadar da bırakmayın.

Ayağa kalkmaya çalışıyor ve gözleri kapalıyken vık vık diye ses çıkartıyor ve son dışkısını yaparken ses çıkardı. Dışkı rengi siyah, mide kanaması mı yoksa kaç gündür aç olduğu için mi? :( Gagasını bile açmıyor pirinç lapası vermeye çalıştım ama :(

Ekli dosyalar

• 20171209_213841.jpg
    20171209_213841.jpg
    841.2 KB · Görüntüleme: 33
Sindirim sisteminde kanama var. Nöbetçi eczaneye gidip şansınızı deneyin. Ama muhtemelen bu geceyi çıkaramaz

Kuşunuz nasıl oldu? Benim de kuşum 1haftadır falan ishaldi. 1 yemek kaşığı pirinci 1 çay bardağı suyla lapa haline getirdim suyunu çok çekmeyecek şekilde o pirinç suyunun 2-3katı kadar üstüne su ekleyip suluğuna koydum bunu yaparken akşamları patates püresi üstüne darı ufalayıp kafesine koydum hatta kendi elimle de yedirdim kuşum çok şükür toparlandı bunların fayda ettiğini söyleyebilirim ve mutlaka sıcak ortamda tutmaya özen gösterdim ilgimi eksik etmedim, suluğunu bazen kafesinden çıkarıp özellikle içmesi için kuşuma uzattım. Sıvı kaybı çok oluyor çünkü böyle böyle toparlandı kızım.

Geri