Arif Omzumdayken Ocağa Atladı Psikolojisi Bozuldu

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan arifboy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

arifboy

Yeni Üye
Sahiplenme Sonrası Yaptığım Hatalar

Merhaba 10 Mart'ta 1.5 aylık olan ve Arif ismini koyduğum bir muhabbet kuşu sahiplendim. Ceresi mavi mor arası olduğu için erkek olduğunu düşünüyorum. Sahiplenme sebebim toplu kafeste pek bir paşa gözükmesiydi.

Eve geldikten 1 hafta sonra benim başka bir yere gitmem gerekiyordu. Evde yalnız bırakmamak için beraber yolculuk yaptık. Yolculuk için astronot çantası aldım. Yolculuk günü hava soğuktu. Örtüyle üstünü elimden geldiğince kapattım. Misafirliğe gittiğimiz yerde ufaktan alışmaya başlamıştı. Fakat kakası sıvıydı. İshal için suyuna ilaç kattım düzelmişti. Ama poposuna kaka yapıştığı için birkaç günde bir yıkadım.

Yıkadıktan sonra uçmayıp omuzda duruyordu. Hatta ilk başta bize alıştı sandım. Sonraki gün tekrar elimi götürdüğümde kaçtı.

Yine bir yıkama macerası sonrası omzumda duruyordu. Mutfağa beraber gittim kahvaltı hazırlıyorum. Yakınım arkada ocağı açmış onu farketmedim. Omzumdan uçtu ilk başta mutfak camına hafif çarptı yere kondu. Elimi yakınına götürünce kaçıp direkt ocağa kondu. Ben o can havliyle elime alıp çığlık atmaya başladım. İkimizde çok korktuk.

Apar topar veterinere götürdüm kontrol sonucu sadece uç kısımdaki tüylerin yandığını zamanla düzeleceğini söyledi. Ayakları vs yanmamıştı. O esnada kakasının da iyi gözüktüğünü söyledi. Ama kızım diye sevdiğini duydum. Daha fazla rezil olmamak adına cinsiyetini soramadım😶

Bu olayın üstünden 2 hafta geçmişti. Arif'le eve geri döndük. Fakat şöyle bir sıkıntı var. Bu çocuk kafesten çıkmaya korkuyor gibi. Kapısını açık bırakıyorum bir türlü dışarı çıkmıyor. Tüneğiyle çıkartıyorum onda sıkıntı yok. Birkaç gündür onunla bol bol konuştuktan sonra seviyorum omzuma alıyorum öpebiliyorum. Ama süreklilik yok. Yine kafesine elimi uzatınca kaçıyor benden. Oyuncağı yok şuan. Çıngıraklı top aldım bön bön bakıp durdu. Bir aksiyon yok kuşta. Kafesten dışarı çıkınca direkt kafesinin üstüne geçiyor orada sabit duruyor.

En kötü kısmı benim konuşmamdan rahatsız oluyormuş gibi hissediyorum. Bazen ben konuşunca aniden bana dönüyor sinirli sinirli çığlık atıyor. Ya da onun gibi bir şey...

Son olarak hiçbir şekilde meyve sebze yemiyor. Sadece darı ve yem yiyor. Uzatıyorum ama kafasını çeviriyor.

Ne yapabilirim?

Ben bu kuşun bana ve eve alışması için ne yapabilirim? Ya da oyun oynamaya nasıl alıştırabilirim? Meyve sebzeyi nasıl sevdirebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim

Ekli dosyalar

• IMG_20230406_013519.jpg
    IMG_20230406_013519.jpg
    885.9 KB · Görüntüleme: 13
En önemli soruyu sormayı unuttum. Ben yanına ikinci bir muhabbet kuşu almalı mıyım? Bu yaşta alınabilir mi? Alınırsa cinsiyeti ne olmalıdır?

Merhabalar hoşgeldiniz 🌸
Öncelikle kuş henüz size geleli bir ay bile olmamış ama anlattığınıza göre bir sürü şey yaşamış. Yolculuk yapması bile ilk etapta başlıca stresli onun için. Neyse ki bir şekilde hallolmuş sorunlar. Sorularınıza gelince;
Oyuncakları severler ancak biraz zaman vermelisiniz. Bazı kuşlar korkak olur ya da haliyle ilk etapta tepki vermezler. Topu devamlı görebileceği yere koyun zamanla onunla oynadığını göreceksiniz. Kafesine çıngıraklı çok yer kaplamayan bir oyuncak asabilirsiniz. Zilli oyuncakları severler.
Sizinle aranızdaki bağı kuvvetlendirmek istiyorsanız öncelikle onunla gün içinde bol bol alçak ses tonuyla konuşun ve en önemlisi elinizden yem yedirin.
Bazı kuşların meyve sebzeye alışması zor olur. Ancak yavruyken ilgilenirseniz işiniz kolaylaşır. Siz yiyormuş gibi yapın ya da kafes içinde tele asın. Benim bir kuşum kafes dışında yemez sadece kafes içinde meyve yerdi. Karakterini zamanla anlarsınız.
İkinci bir kuş isteğe bağlı alınabilir. Ancak almazsanız da tek başlarına sağlıklı bir şekilde yaşarlar. Ve eş aldığınızda size olan ilgisi bir tık azalacak ve direkt eşine kayacaktır. Daha size alışmadan yeni bir kuş getirirseniz size alışması hepten zor olur.

Geri