Anormal dışkı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Glshkdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Glshkdmr

Paylaşımcı Üye
Merhaba. Dişi kuşumun yaklaşık 2 aydır baya hacimli ve büyük dışkılama sorunu var. İlk gözlemlediğimde kokulu bir dışkısı vardı. Yem değişikliğinden sonra kokusu gitti. Fakat zamanla o kadar büyük ve dağınık dışkılamaya başladı ki artık zorlana zorlana yapıyor. Bazen çok sulu bir dışkı, bazen ise sadece beyaz kısmıyla idrar bırakıyor. Eşi yok. Arkadaşı var bir tane ayrı kafeslerde. Kızışma belirtileri gösteriyor ve poposu büyük. Hafif şişlikte var fakat yumuşak. Su tüketimi orta derecede. Neşeli hayvan fakat sürekli delik yerlere girmeye çalışıyor ve kemiriyor. Kuyruğunda hafif atma olmaya başladı.Dışkıyı biriktirip toplu bi şekilde yaptıgını düşünüyorum. Çok araştırdım ve lipom,tümör,böbrek hastalığı, bağırsak enfeksiyonundan şüphelendim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

Merhaba. Dişi kuşumun yaklaşık 2 aydır baya hacimli ve büyük dışkılama sorunu var. İlk gözlemlediğimde kokulu bir dışkısı vardı. Yem değişikliğinden sonra kokusu gitti. Fakat zamanla o kadar büyük ve dağınık dışkılamaya başladı ki artık zorlana zorlana yapıyor. Bazen çok sulu bir dışkı, bazen ise sadece beyaz kısmıyla idrar bırakıyor. Eşi yok. Arkadaşı var bir tane ayrı kafeslerde. Kızışma belirtileri gösteriyor ve poposu büyük. Hafif şişlikte var fakat yumuşak. Su tüketimi orta derecede. Neşeli hayvan fakat sürekli delik yerlere girmeye çalışıyor ve kemiriyor. Kuyruğunda hafif atma olmaya başladı.Dışkıyı biriktirip toplu bi şekilde yaptıgını düşünüyorum. Çok araştırdım ve lipom,tümör,böbrek hastalığı, bağırsak enfeksiyonundan şüphelendim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler.
Yumurta olabilir mi? Belirtilerin bir kısmı benziyor çünkü.Popo kısmı ve dışkının fotoğrafını atarsanız daha iyi olur.

Kafes tabanına tuvalet kağıdı koyup güncel dışkı fotoğraflarını yükleyiniz.

Yumurta olabilir mi? Belirtilerin bir kısmı benziyor çünkü.Popo kısmı ve dışkının fotoğrafını atarsanız daha iyi olur.
Yumurta olduğunu düşünmüyorum ya. Çektirmiyor ki boncuğum poposunu durmuyor elimde hiç. Dışkısını çektim. 1 aydır değişen bir şey yok. Kafama göre ilaçta kullanmak istemiyorum. Haftaya veterinere götürmeyi düşünüyorum. Mikroskobik inceleme yapıyolarmış dışkıya. Bugün vitamin gelicek 2 gün boyuna vitamin verip bi kaç güne düzelirse götürmeyeceğim. Poposu hakkında da şöyle diyebilirim, poposundan nefes alır gibi şişip iniyor ve zorlanıyor dışkılarken bayağı. İçinde tuttuğu için olabilir. Çünkü az dışkılıyor. Zehirlenme olabilir diye okudum dışkı tutarsa içinde belkide o yüzden şiş gibi duruyor alt karnı. Foto yüklücem birazdan.

Yumurta olduğunu düşünmüyorum ya. Çektirmiyor ki boncuğum poposunu durmuyor elimde hiç. Dışkısını çektim. 1 aydır değişen bir şey yok. Kafama göre ilaçta kullanmak istemiyorum. Haftaya veterinere götürmeyi düşünüyorum. Mikroskobik inceleme yapıyolarmış dışkıya. Bugün vitamin gelicek 2 gün boyuna vitamin verip bi kaç güne düzelirse götürmeyeceğim. Poposu hakkında da şöyle diyebilirim, poposundan nefes alır gibi şişip iniyor ve zorlanıyor dışkılarken bayağı. İçinde tuttuğu için olabilir. Çünkü az dışkılıyor. Zehirlenme olabilir diye okudum dışkı tutarsa içinde belkide o yüzden şiş gibi duruyor alt karnı. Foto yüklücem birazdan.
Kabız olabilir, yumurta olabilir, soğuk algınlığı olabilir... Fotoğraf görmeden net yorum yaparak zor.

Dışkı görmeden yorumlamak zor. Zehirlenme olduğunu düşünmüyorum. Yumurta olsa Allah korusun 2 ayda zaten yumurta felcinden kaybetmiş olurduk. Muhtemelen bağırsak problemi. Kabızlık çekiyor olabilir. Yeşillik veriyor musunuz kuşunuza? Bugün ona biraz salatalık yedirin, bakalım dışkıda düzelme var ise ona göre bir yol izleyelim. Salatalık vermeden önce dışkıları konuya eklemeyi unutmayın. Salatalık yedikten sonra ki dışkıları da takip edip konuya ekleyelim.

Dışkı tahlili en net sonucu verir tabi uzman görüşü şart,benim kuşum da yumurta atacağı zaman aynı belirtileri gösteriyordu.Hatta bir kez saatlerce dışkılayamadı mahvoldu hayvan. Acil veterinere götürürken kardeşim arabada karnına masaj yaparken devasa bir dışkı ve yumurta beraber geldi.Gene de röntgen çektirmiştim ama ve bir yumurta daha görmüştük.O da çıkınca gözü açıldı hayvanın.Ama yukarıda da denmiş 2 ay uzun bir süre yumurta için.Sizin farklı bir sorun olabilir.

şuanlık böyle dışkısı var. Birde şöyle bir durum var suyun başına geçtimi çok su içiyor.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-05-08 at 16.40.28 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-08 at 16.40.28 (1).jpeg
    65.9 KB · Görüntüleme: 15
  • WhatsApp Image 2020-05-08 at 16.40.28.jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-08 at 16.40.28.jpeg
    177.1 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Geri