Alt gaga uzaması

Fındık - Fıstık

Meraklı Üye
Kuşumun alt gagası ciddi şekilde uzamış. Alt gaga uzaması ile karşılaşan var mı? Sabah ucundan biraz kestik ama tam yetmedi sanırım. Ağzı tam kapanmıyor ve yem kırmakta zorlanıyor. Kafesimde gaga taşı ve mineral blok var. Ne yapmam gerek. Soğuk algınlığı da var. İyice zayıfladı. Elimden geleni yapıyorum ama pek işe yaramadı henüz.

Fotoğraf atabilir misiniz?
Atmaya çalışacağım. Gaga altta kaldığı için fotoğrafta pek görünmüyor gibi ama atacağım. Bu arada kestikten sonra, geri kalan küçük kısmı gaga taşı ile törpüleyip düzeltebilir mi? Yoksa geri kalanı da mı kesmeliyim. Dilini uzattığı için geri kalanı kesemedim.

Atmaya çalışacağım. Gaga altta kaldığı için fotoğrafta pek görünmüyor gibi ama atacağım. Bu arada kestikten sonra, geri kalan küçük kısmı gaga taşı ile törpüleyip düzeltebilir mi? Yoksa geri kalanı da mı kesmeliyim. Dilini uzattığı için geri kalanı kesemedim.
Net bir fotoğraf görebilirsem size yardımcı olacağım inşallah.

p2qpZn.jpg

Ağzını açması zor oldu. Fotoğraf ekledim. Ağzı her zaman o kadar açık değil. Ağzını açsın ve alt gagası görünsün diye parmağımı uzattım kuşa. Görüldüğü gibi alt gaga uzayarak üst gagaya değiyor ve ağzı tam olarak kapanmıyor. Geçen hafta soğuk algınlığı için Neo Terramycine kullandım kuşa, o sırada da kalsiyum kaynakları antibiyotiğin etkisini azaltıyor diye bir duyum aldığım için gaga taşını bir hafta kaldırdım. O sırada gagası uzadı malesef. Sabah alt gaganın bir kısmını kestim ama çok kesemedim. Çok strese girdi ve dilini uzattı. Kalan kısmı, kesmeden törpüleme şansı olur mu acaba? Bİr de çok ağır soğuk algınlığı geçiriyor. Baytril, Neo Terramycine işe yaramadı. Etkili bir antibiyotik almak istiyorum ve gaga uzaması, soğuk algınlığından olabilir mi.

Öncelikle yapabilirseniz kapanmayı engelleyen kısmı aynı şekilde kesin. B vitamini kullanıyorsanız bunu şuan için kesin. İlaçların içeriğinde ki maddeler uzamasına sebep olmuş olabilir. Alt gaga uzadıkça kesin. Törpüleme şansınız varsa dediginiz gibi törpüleyin ama törpü yaparken çatlama riski olabilir. Soğuk algınlığı için ise eczaneden Genta 80 mg ampül alıp suluğuna 8 damla damlatın. Suluk 2 gün değişmesin. Sonrasında 2 gün E vitamini takviyesi uygulayın, toplamda 4 gün sonunda ise artık normal taze su vermeye başlayın. Bu ilaç kuşlarda denenmiş, soğuk algınlığına ishale halsizliğe birebir ilaçtır.

Öncelikle yapabilirseniz kapanmayı engelleyen kısmı aynı şekilde kesin. B vitamini kullanıyorsanız bunu şuan için kesin. İlaçların içeriğinde ki maddeler uzamasına sebep olmuş olabilir. Alt gaga uzadıkça kesin. Törpüleme şansınız varsa dediginiz gibi törpüleyin ama törpü yaparken çatlama riski olabilir. Soğuk algınlığı için ise eczaneden Genta 80 mg ampül alıp suluğuna 8 damla damlatın. Suluk 2 gün değişmesin. Sonrasında 2 gün E vitamini takviyesi uygulayın, toplamda 4 gün sonunda ise artık normal taze su vermeye başlayın. Bu ilaç kuşlarda denenmiş, soğuk algınlığına ishale halsizliğe birebir ilaçtır.
Değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz yöntem, ağır soğuk algınlığı durumlarında da işe yarar sanırım. Dediğiniz durumlara dikkat edip tedaviyi uygulayacağım. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim tekrar.

Kuşumun alt gagasını pazar günü kesmeme rağmen 5 günde tekrar uzadı. Yem kırmakta zorlanıyor, keyfi hiç yok. Alt gagası neden sürekli uzuyor? 5 günde bir kuşu elime alıp gagasını kesersem stresten daha çok hasta olup ölür.

Geri