Aşırı su ve yem tüketimi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Kamen
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kamen

Emektar Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Herkese merhaba.
Aşırı su ve yem tüketen kuşlarım kuluçkada ve iki yavruları var.
Dişi kuşun dışkısı ilk yumurtadan bu yana sulu ve bu dışkının normale dönmesi hangi evrede gerçekleşir bilmiyoum.
Yavru varken bariz yem ve su tüketimi gözle görülür oranda artar mı?
Yemi anlarım da tam dolu suluk iki günde bitiyor.

Kuluçkadayken ishal ilacı kullanmam doğru olur mu?

Kuş belli ki fazla su tüketmekten sulu dışkı yapıyor.Bu durumda ishal ilacı kullanılmaz zaten.Çünkü ortada bakteriyel bi sorun yok..Haaa yavru varken tuketılen yem ve su mıktarı artar mı bılmıorum,ustalar cevaplıcaktır.

Herkese merhaba.
Aşırı su ve yem tüketen kuşlarım kuluçkada ve iki yavruları var.
Dişi kuşun dışkısı ilk yumurtadan bu yana sulu ve bu dışkının normale dönmesi hangi evrede gerçekleşir bilmiyoum.
Yavru varken bariz yem ve su tüketimi gözle görülür oranda artar mı?
Yemi anlarım da tam dolu suluk iki günde bitiyor.

Kuluçkadayken ishal ilacı kullanmam doğru olur mu?
Mama yapiyormusunuz yapiyorsaniz yapma sıklığiniz nedir

her sabah birer yemek kaşığı yumurtalı havuçlu mama veriyorum.
5 gün kadar ara verdim fakat dışkısında bir değişim olmadı.
Sadece yemle besleyince yem su tuketimi artiyor hergun birer yemlik veriyorum yavru sayisida onemli tabi

Yavru dönemi yem ve su tüketimi tabi ki artacaktır. Ancak sizin durum biraz farklı gibi kuşta bir rahatsızlık olabilir. Çok su içtiği için sulu dışkılıyor tezi yanlış. Bir problem var ve ondan sulu dışkılıyor. Yavruları var diye elinizden geldiği kadar antibiyotik ve benzeri ilaçlar vermemeye çalışın. Ama sırf yavru var diye de kuşları ölüme terk etmeyin. Yavruların dışkısı ne kıvamda ? onlarda da ishal varsa hastalığı teşhis edip duruma göre antibiyotik veya antifungal kullanmalısınız. Size önerim Öncelikle suluğu kaynar su veya çamaşır suyu ile dezenfekte edin. Daha sonra en küçük yavru 10 günlük olana kadar 1 suluğa 4 - 5 damla olacak şekilde elma sirkesi verin . Fazla katmayın sakın. Damlalıkla ölçerek katın. Ve iyice karıştırın suyu. Sularını her gün taze hazırlayın. kuşları bir nebze rahatlatacaktır. Ağzını koklayın kötü kokuyorsa ve sık sık ağzını açıp kapatıyorsa Mikostatin kullanın. Yarım suluğa 8 damla kadar. Bu belirtiler yoksa ve sulu dışkı devam ediyorsa neo teramisin isimli ilaçtan kullanın.

Son düzenleme:
Yavru dönemi yem ve su tüketimi tabi ki artacaktır. Ancak sizin durum biraz farklı gibi kuşta bir rahatsızlık olabilir. Çok su içtiği için sulu dışkılıyor tezi yanlış. Bir problem var ve ondan sulu dışkılıyor. Yavruları var diye elinizden geldiği kadar antibiyotik ve benzeri ilaçlar vermemeye çalışın. Ama sırf yavru var diye de kuşları ölüme terk etmeyin. Yavruların dışkısı ne kıvamda ? onlarda da ishal varsa hastalığı teşhis edip duruma göre antibiyotik veya antifungal kullanmalısınız. Size önerim Öncelikle suluğu kaynar su veya çamaşır suyu ile dezenfekte edin. Daha sonra en küçük yavru 10 günlük olana kadar 1 suluğa 4 - 5 damla olacak şekilde elma sirkesi verin . Fazla katmayın sakın. Damlalıkla ölçerek katın. Ve iyice karıştırın suyu. Sularını her gün taze hazırlayın. kuşları bir nebze rahatlatacaktır. Ağzını koklayın kötü kokuyorsa ve sık sık ağzını açıp kapatıyorsa Mikostatin kullanın. Yarım suluğa 8 damla kadar. Bu belirtiler yoksa ve sulu dışkı devam ediyorsa neo teramisin isimli ilaçtan kullanın.
Teşekkür ederim.
Yavrular 18 ve 20 günlük.
Sularını her gün tazeliyorum sirke verdiğim dahi oldu ama ne hikmetse dışkının şekli diğer kuluçkada ki kuşuma göre fazla sulu bazen neredeyse tümü sudan ibaret diyebilirim.
Halsizliği ve hareketlerinde bir kısıtlama gözlemlemedim ağız hareketleri de oldukça normal.

Bir de bu sabah şöyle bir olay ile karşılaştım.
3 yavrulu başka bir çiftimin kavga ettiklerine şahit oldum.
Erkek kuşum biraz baskın bir karaktere sahip.
Dişinin yuvaya girmesine izin vermiyor.
Dişi yuvaya girerse bu seferde erkek kuşun yuvaya girmesine izin vermiyor.
Kafes tabanında yumak halinde kavga dahi ettiler.
Erkeği ayırdım doğru mu yaptım sizce?
Yavruların kursaklarínı kontrol ettim boş idi.
Dişi kuş yavruları tek başına besleyebilir mi.
Yavrular 13 15 ve 17 günlük.
Yoksa başka bir kuşun altına mı kaydırmak gerekir.
Günleri biraz gecgin gibi ama.
Olmadı ben mi besleyeyim?

Bir de bu sabah şöyle bir olay ile karşılaştım.
3 yavrulu başka bir çiftimin kavga ettiklerine şahit oldum.
Erkek kuşum biraz baskın bir karaktere sahip.
Dişinin yuvaya girmesine izin vermiyor.
Dişi yuvaya girerse bu seferde erkek kuşun yuvaya girmesine izin vermiyor.
Kafes tabanında yumak halinde kavga dahi ettiler.
Erkeği ayırdım doğru mu yaptım sizce?
Yavruların kursaklarínı kontrol ettim boş idi.
Dişi kuş yavruları tek başına besleyebilir mi.
Yavrular 13 15 ve 17 günlük.
Yoksa başka bir kuşun altına mı kaydırmak gerekir.
Günleri biraz gecgin gibi ama.
Olmadı ben mi besleyeyim?

3 yavruyu dişi tek başına besleyebilir. Sıkıntı olmaz. Ama ikinci ağız yumurtaların döllenmesi için son yavru 22-23 günlük olduğunda her gün yarım saat kadar kafese koyup çiftleştikten sonra geri alın.

Son düzenleme:
Geri