Aşırı sakin yavru kuşumla alakalı sorular :)

Sılay KUŞÇU

Yeni Üye
Merhabalar. :)
Öncelikle biraz bizim kuştan bahsetmek istiyorum çünkü dünkü davranışları bizi biraz şaşırttı.
Dün yeni bir muhabbet kuşu aldık, yalnız hayatımda hiç bu kadar uysal bir yavru kuş görmemiştim :) Petshopta sadece taşıma kafesine koyduktan sonra biraz çıkmaya çalıştı, azıcık çırpındı. Hafif yağmur çiseliyordu ben de şalımla kafesi sarıp eve yürüdüm. Orada bir sakinledi sakinleyiş o sakinleyiş :) Hayvan ısırmıyor, başını okşatıyor. Normalde eve alışsın sakinlesin diye hiç ellemeyecektim ama dayanamayıp 1 kez kafesten çıkardım çırpınmadığı için; orda da 1 kere uçmaya yeltenip biraz dolanıp gözlüğüme kondu. Sonra 1 kez daha yeltendi ve perdenin baya tepesine kondu. Korkutmamak için yavaşça yaklaşıp avuçlarımı uzattım, aynı gün aldığım hayvan pat diye avucuma atladı. (1. sorum bu bir şans mı, kuşum kolay eğitilebilir bir kuş mu olacak acaba? :) Bugün ilk kez sesi çıktı ve biraz öttü. Kuş o kadar küçük ki sanırım yem kırmayı yarı yarıya bliyor. Dün elimle kabuksuz yem uzattım; bir tane ağzına alıp geveliyor ama tam çiğneyemeden pat diye yere düşürüyor. Ben de dal darı astım onda rahat etti. İkinci sorum da; dal darıyı sürekli vermemin sakıncası var mı? yağlanma yapar diyorlar ama. En azından öğrenene kadar,yoksa normal kabuksuz yemle daha mı iyi alışır?
Şimdi normal yem yemeye çalışıyor ama vallahi tam çiğneyemiyor sanki hayvan.. :)
3. sorum da; bana kesin erkek gibi geliyor ama erkek değil mi?
Biraz roman yazdm ama cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)
25592988_10155943318123279_860494363_o (1).jpg 25577444_10155943318548279_354644862_o (1).jpg

kuş erkek bencede. şanslısınız. kesinlikle hiç bir zaman ürkütmeyin size olan güveni zedelenmesin. maşallah yavrucağa

Öncelikle hayırlı olsun maşallah çok güzel bir erkek. Hareketleri gayette sevindirici şeyler ve alışması çok olası. Bazıları da böyledir ki hemen insana alışır. Yem çekirdek gibidir kuşlar dışını atıp içini yer. Düşürdüğünün yem olduguna emin misiniz. Yoksa kabuk olma ihtimali de olabilir mi. Alışana kadar dal dari vermeniz de hiç sakınca yok ve aspurda kullanabilirsiniz. Kabuksuz yem yiyince kabuklu yem kıramama durumu yaşayabilir. Hem her yerde bulunmaz hem de maliyeti daha yüksek olur. Tabiki sorun maliyette değil anladığım kadarıyla her şeyi yapabilirsiniz yeter ki kuşunuz ıyi olsun. Fakat doğalarında yem kırmak var. Kesinlikle yem kırması lazım. Dediğim gibi dikkat edin düşen kabuksa sorun yoktur. Fakat kıramıyorsa aspuru rahatlıkla kırabilir. Yem koyup parmağınızı yemin üstüne bir kaç kere tiklatip alıştırabilirsiniz.

Öncelikle hayırlı olsun maşallah çok güzel bir erkek. Hareketleri gayette sevindirici şeyler ve alışması çok olası. Bazıları da böyledir ki hemen insana alışır. Yem çekirdek gibidir kuşlar dışını atıp içini yer. Düşürdüğünün yem olduguna emin misiniz. Yoksa kabuk olma ihtimali de olabilir mi. Alışana kadar dal dari vermeniz de hiç sakınca yok ve aspurda kullanabilirsiniz. Kabuksuz yem yiyince kabuklu yem kıramama durumu yaşayabilir. Hem her yerde bulunmaz hem de maliyeti daha yüksek olur. Tabiki sorun maliyette değil anladığım kadarıyla her şeyi yapabilirsiniz yeter ki kuşunuz ıyi olsun. Fakat doğalarında yem kırmak var. Kesinlikle yem kırması lazım. Dediğim gibi dikkat edin düşen kabuksa sorun yoktur. Fakat kıramıyorsa aspuru rahatlıkla kırabilir. Yem koyup parmağınızı yemin üstüne bir kaç kere tiklatip alıştırabilirsiniz.
Teşekkürler :) Yemi zaten kabuksuz olarak almıştım, petshoptaki adam ilk olarak bundan verin demişti. Bildiğiniz yemin içini ağzında geveliyor ve tam kıramıyor pat diye düşürüyor. Şimdi önümde yemliğinin başında ağzına alıp iki geveleyip geri bırakıyor. Bakalm olmadı biraz dal darıyla devam etsin sonradan alışır diye düşünüyorum

1. Çok şanslısınız. Hiç yanınızdan ayırmayın.
2. Sürekli kabuksuz yem verirseniz, yem kırmayı öğrenemez. Aspur (sade kanarya yemi) verin. Hem çok severler, hem de kırılması kolaydır.
3. Maaşallah, çok güzel bir erkek

Dal darı kalsın yem kırmayı öğrenmesi için hatta aspur da verebilirsiniz bu ikisi yem kırmayı öğretmek için birebir.Yemlikte yem yemiyorsa kafes tabanına yada besinlerini rahat ulaşabileceği yere koymanızı öneririm.Yem kırmayı bilmeyen bir kuşa kabuksuz yem vermek pek mantıklı olmaz.Onun yerine kabuklu içeriği yavru kuşa göre ayarlanmış yemlerden alabilirsiniz.İyi hobiler

Ne kadar güzel bir kuş maşe'Allah, bayıldım kuşunuza. Hemde erkek, çok da güzel konuşur eğer eğitirseniz. Küçük olması bana ırkının Pakistan olduğunu söylüyor. Çok sevimli, mama verin yesin; yem takviyesi ile de daha da sağlamlaştırın bünyeyi inşe'Allah. Akabininde size kolay alışacak bir kuş anlattıklarınıza göre, çok güzel eğitilir zorlanmazsınız ve eğitimde sadece sevin; çok sevin. Ancak dal darıyı çok fazla tavsiye etmiyorum, yağlanma yapar doğrudur. Kabuksuz yemi ise hiç tavsiye etmiyorum, yemin kabuklu olması yeme gelecek toz, mikrop, bakteri vs gibi kötü huyları önler. Dolayısı ile kuşumuz sağlıklı yem yer. Sakın kullanmayın, siz dışarıda ağzı açık bardakta bırakılmış sütü içer misiniz? Ki onların kafesleri bakterilere çok daha kolay ortam hazırlar, ne kadar temiz olsak da onlar da dahi bakteri bulunduğu için mikropları level atlarsa loading yaşanır :) Yani açık yem mikropların bedene yükselmesini kolay kılar, bir basamaktır. Acizane bilgilendirme yapmak istedim ki arkadaşlar da yeterince söylemişler.
Onun dışında mama hakkında, yem takviyeleri hakkında ve eğitim hakkında olabilecek sorularınız için linklerini paylaştığım konulara bakabilirsiniz. Açıklayıcılığı fazla isterseniz tekrar dönüş yapabilirsiniz.
Hayırlı, sağlıklı beslemeler.

http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mama-hk-bilgilendirme-sakuram.62649/
http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mesele-sevgi.62746/

Ne kadar güzel bir kuş maşe'Allah, bayıldım kuşunuza. Hemde erkek, çok da güzel konuşur eğer eğitirseniz. Küçük olması bana ırkının Pakistan olduğunu söylüyor. Çok sevimli, mama verin yesin; yem takviyesi ile de daha da sağlamlaştırın bünyeyi inşe'Allah. Akabininde size kolay alışacak bir kuş anlattıklarınıza göre, çok güzel eğitilir zorlanmazsınız ve eğitimde sadece sevin; çok sevin. Ancak dal darıyı çok fazla tavsiye etmiyorum, yağlanma yapar doğrudur. Kabuksuz yemi ise hiç tavsiye etmiyorum, yemin kabuklu olması yeme gelecek toz, mikrop, bakteri vs gibi kötü huyları önler. Dolayısı ile kuşumuz sağlıklı yem yer. Sakın kullanmayın, siz dışarıda ağzı açık bardakta bırakılmış sütü içer misiniz? Ki onların kafesleri bakterilere çok daha kolay ortam hazırlar, ne kadar temiz olsak da onlar da dahi bakteri bulunduğu için mikropları level atlarsa loading yaşanır :) Yani açık yem mikropların bedene yükselmesini kolay kılar, bir basamaktır. Acizane bilgilendirme yapmak istedim ki arkadaşlar da yeterince söylemişler.
Onun dışında mama hakkında, yem takviyeleri hakkında ve eğitim hakkında olabilecek sorularınız için linklerini paylaştığım konulara bakabilirsiniz. Açıklayıcılığı fazla isterseniz tekrar dönüş yapabilirsiniz.

http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mama-hk-bilgilendirme-sakuram.62649/
http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mesele-sevgi.62746/

İlgili yazınız için çok teşekkür ederim, linktekileri de çok güzel yazmışsınız en kısa zamanda mamasını da hazırlayacağım. :)

İlgili yazınız için çok teşekkür ederim, linktekileri de çok güzel yazmışsınız en kısa zamanda mamasını da hazırlayacağım. :)
Teşekkür ediyorum, mamayı dipçik gibi yiyecektir oğlan :) Unutmayın, mama sevmeyen kuş yoktur. Mamanın kıvamına dikkat edelim.

Geri