Aşırı büyük ve sarı dışkı

kubralkis

Meraklı Üye
Yaklaşık 1 hafta evvel 7 aylık dişi sultan papağanı sahiplendik. Geldiğinde ishaldi ve 3-4 güne anca düzeltebildim. Bugün ise kocaman, düğüm gibi ve açık sarı renk dışkıladığını fark ettim. Aldığımız kişiye sordum gayet sağlıklı diyor. Dedim ki kuşu geri vermeye niyetim asla yok neyi var söyle ki tedavi edebilelim; o kişi de hala sağlikli demekte ısrar etti gerçekten çok sinirlendim. Böyle insanlar ne kuş baksın ne de üretsin. Fotoğraf nasıl yükleyeceğimi bilemediğim için dışkıyı gösteremiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Hızlı resim yükle com'a kuşun dışkılarının fotoğrafını yükleyip buraya paylaşın.
Streamable isimli siteye de kuşun güncel videosunu yükleyip buraya linki atın.
Kuşun iştahı enerjisi ne durumda? Hassas teraziniz varsa ölçer misiniz? Takviye olarak neler veriyorsunuz? Yem ve su haricinde verilen gıdalar içecekler oldu mu?
Pelet yem,tatlı patates veya havuç vs yediyse dışkı rengi değişmiş olabilir.

Hızlı resim yükle com'a kuşun dışkılarının fotoğrafını yükleyip buraya paylaşın.
Streamable isimli siteye de kuşun güncel videosunu yükleyip buraya linki atın.
Kuşun iştahı enerjisi ne durumda? Hassas teraziniz varsa ölçer misiniz? Takviye olarak neler veriyorsunuz? Yem ve su haricinde verilen gıdalar içecekler oldu mu?
Pelet yem,tatlı patates veya havuç vs yediyse dışkı rengi değişmiş olabilir.
İştahı baya iyi, yemlikten indiğini çok nadir gördüm. Herhangi bir takviye kullanmadım dediğim gibi henüz sahiplendik. 1 hafta ya oldu ya olmadı. Onun dışında alışık bir kuş değil zaten, kafesine yabancı bir şey koyduğumuzda korkuyor. Sebze, meyve vs vermedim o yüzden. İshalken suyuna elma sirkesi damlatmıştım 3 gün boyunca. O da geçti zaten 2 gündür normal su veriyorum. Bu sabah dışkılamış bu şekilde.

İştahı baya iyi, yemlikten indiğini çok nadir gördüm. Herhangi bir takviye kullanmadım dediğim gibi henüz sahiplendik. 1 hafta ya oldu ya olmadı. Onun dışında alışık bir kuş değil zaten, kafesine yabancı bir şey koyduğumuzda korkuyor. Sebze, meyve vs vermedim o yüzden. İshalken suyuna elma sirkesi damlatmıştım 3 gün boyunca. O da geçti zaten 2 gündür normal su veriyorum. Bu sabah dışkılamış bu şekilde.

Kuşa sirke vermeyiniz. Dışkılar genel olarak bu şekilde açık renkli mi? Evetse pankreas hastalığı başlangıcı olabilir. Kuşun kilosu nedir?

Evet genel olarak bu renk, kuruyunca daha da açık renk oluyor. Kilosunu bilmiyorum, hassas terazimiz yok.

Evet genel olarak bu renk, kuruyunca daha da açık renk oluyor. Kilosunu bilmiyorum, hassas terazimiz yok.

Takviye de vermiyormuşsunuz. Takviye temin edin sonra dışkılarda düzelme olup olmadığına bakalım. Eğer düzelme olmazsa kanatlı veterinerine götürürsünüz.
Takviye mutlaka vermelisiniz,sadece yem ve su vermekle olmaz. Röhnfried marka tavsiye ediyoruz biz. Alman malıdır kanatlı ürünleri alanında iyi bir firmadır. Röhnfried Entrobac probiyotik, Röhnfried Gervit-w multivitamin, Röhnfried BT Amin Forte, Röhnfried Sedochol temin edelim. Doğal antibiyotik olarak Röhnfried Usnegano da öneriyorum. Her birinden 20-30 ml almanız uzun süre yeterli olur.Ayrıca kalamar kemiği de kafeste bulunsun.
Yeminiz kalitesiz ise değiştirin onu da. Versele Laga,Natural King gibi markaları alabilirsiniz yem olarak.
Karadenizpetten alabilirsiniz Röhnfried yetkili bayisidir fiyatlar uygundur. Röhnfried markayı petsoplarda bulmanız çok zor.

Dışkının rengi neden böyle,takviye eksikliğinden mi yoksa pankreas hastalığı başlangıcı mı.
Ürünler elinize gelince haber verin kullanımlarını yazayım ve program yazıcam size👍

Umarım gerçekten takviye eksikliğinden kaynaklıdır. Bizden önce nasıl bakıldı onu da bilmiyorum gerçi ama hayvan çok korkak hiç iyi bakılmadı muhtemelen. Tekrar teşekkürler, ürünler gelince haber veririm.

Umarım gerçekten takviye eksikliğinden kaynaklıdır. Bizden önce nasıl bakıldı onu da bilmiyorum gerçi ama hayvan çok korkak hiç iyi bakılmadı muhtemelen. Tekrar teşekkürler, ürünler gelince haber veririm.

Yeterli vitamin ve mineral almamak zaten birçok sağlık sorununa yol açabilir. Aynı insanlardaki gibi. Hasta olsa da olmasa da takviye verilmesi lazım.

Siz şimdilik kuşun dışkılarını kontrol edin. Normal dışkı koyu yeşil tonlarında,ürat beyazımsı ve idrar berrak olur,dışkı kokusuz olur ve kıvamı da düzgün pürüzsüz olur.
Sebze meyve vermek fazla su içmek veya ilaç kullanımına bağlı olarak dışkıda değişiklikler olabilir bunlar anlaşılır şeyler zaten. Ama bazı hastalıklarda dışkılarda bozukluk olabiliyor dışkıdan da kuşta sorun olduğu anlaşılıyor. O yüzden dışkı takibi önemli.

Merhaba, söylediklerinizi sipariş verdim yola çıkmış. Kuşumun dışkısında bir değişiklik yok ve ek olarak iştahı da azaldı gibi.
bjt7dpz.jpg

O zaman bir kanatlı veterinerine gitmeniz iyi olur. Sinop'ta kanatlı veterineri bilmiyorum, Google'ye Sinop kanatlı kuş veteriner kliniği diye yazın karşınıza çıkan kliniklerin hizmetler kısmına bakın kuş yazan varsa ve kuşlar alanında bilgililerse götürün.

Geri