6 yaşında muhabbet kuşu ilk defa yumurtluyor

Semiha Kalkan

Yeni Üye
Iyi günler muhabbetkuşumuzu ilk aldığımızda ceresi maviydi sonra kahverengi oldu. Şu an 6 yaşında bu seneye kadar hiç çiftleşme hareketi yapmazdı. Oğlum bir kuş evi istedi aldık öylesine. Bizimki içinden çıkmaz oldu. Sevilince hipnotize olmuş gibi gözü sabit kalıyor kakası cıvıklaştı değişti ama 2 3 haftadır aşıırı mutlu sürekli ötme konuşma sabahtan hava kararıncaya kadar aşırı aktif eskiden genelde hareketsiz bi kuştu. Şimdi poposu hafiften çıkık olmuş sanki yumurtlayacak gibi.
Sorum şu bu kuş evini kaldıralım mı sonuçta kendini yuvada sandı yumurtlama davranışı gelişti
Eşim kaldırmayalım hayvan ilk defa bu kadar hareketli mutlu diyor
Ama yumurta yapınca boş boş vücudundan vitamin mineral gidecek
Ne yapalım sizce

Daha önce de dişi kuşum vardı o da tekti ama 4 5 ayda bir yumurtalardı 6 sene sonra ilk kez denk geliyorum dediğiniz gibi elma vereceğim peki yeminden dolayı kızışmış olabilir mi vita craft karışık yem yiyor daha önce bu marka almamıştın

Daha önce de dişi kuşum vardı o da tekti ama 4 5 ayda bir yumurtalardı 6 sene sonra ilk kez denk geliyorum dediğiniz gibi elma vereceğim peki yeminden dolayı kızışmış olabilir mi vita craft karışık yem yiyor daha önce bu marka almamıştın
Kuş evi dediğiniz şey nasıl bir şey yuvalıktan mı söz ediyorsunuz?

Dişi kuşunuz o evi yuvalık zannettiğinden yumurtlamak istiyordur doğal olarak. Bu kuş 6 yaşına kadar bu 6 yılda hep yalnız mıydı?
Evet hep yalnızdı ve biz dişi olduğunu düşünmemiştik bile kısır sanıyorduk çünkü ne çiftleşme hareketi yaptı ne kızıştı ilk defa oluyor 1 aydır var yaklaşık bu kuş evi içine girmeyi keşfettiğinden beri neşesinden geçilmiyor konjşuyor cıvıldıyor bu kadar yıl sonra yumurta yapar mı sizce ben bunu merak ediyorum

Evet hep yalnızdı ve biz dişi olduğunu düşünmemiştik bile kısır sanıyorduk çünkü ne çiftleşme hareketi yaptı ne kızıştı ilk defa oluyor 1 aydır var yaklaşık bu kuş evi içine girmeyi keşfettiğinden beri neşesinden geçilmiyor konjşuyor cıvıldıyor bu kadar yıl sonra yumurta yapar mı sizce ben bunu merak ediyorum
Yani genelde 7-8 yaşına doğru üreme içgüdülerini kaybetmeye başlarlar ama şimdi yapamaz ya da yapabilir diyemem kuştan kuşa değişen bir durum. Ama 6 yıl boyunca bu kuşun yalnız kalması biraz yanlış olmuş kuşlar sosyal canlılardır. Şu saatten sonra eş tutma becerisi illa zarar görmüştür eş tutması zor olur biraz diye düşünüyorum. Sizin kararınız eş tutturmaya çalışabilirsiniz ama dediğim gibi.

Geri